2021 Boşanma Dilekçesinin Ücreti Ne Kadar?

2021 boşanma dilekçesi ücreti avukatların verdikleri danışmanlık ücretlerine ek olarak alınmaktadır. Bunun sebebi ise boşanma dilekçelerinin oluşturulması, gerekli birimlere verilmesi ve daha sonrasında takip sürecinin devam ettirilmesi gibi durumların isteğe bağlı olarak devam etmesinden kaynaklanmaktadır.

2021 yılına girilmesi ile birçok adli anlamda yapılacak işlemlerin fiyatı değiştiği gibi boşanma dilekçelerinde de ücretler değişmiştir. Bu ücret ise dava dilekçelerinin hazırlanması için 685 TL olmaktadır. Ancak bu ücreti vermek istemeyen kişiler belli bir araştırma yaptıktan sonra kendileri de hazırlayarak Aile mahkemelerine başvuruda bulunabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda kişilerin sorunlar ile karşı karşıya kalması mümkündür. Bu yüzden de avukat ile çalışmak her zaman kişilerin yararına olmaktadır.

Boşanmak İçin Avukat Gerekli Midir?

2021 boşanma dilekçesi ücreti haricinde ise birçok kişi bu süreci bir avukatın mecburi olup olmadığını merak etmektedir. Ancak açılacak olan boşanma davasının sürecini ve gelişimini iyi bilen bir insan olunması durumunda avukat zorunlu olmamaktadır. Bu yüzden de avukat ile çalışmak hem davalının hem de davacı için zorunlu tutulan bir işlem değildir. Ancak sürecin takibi ve boşanma davasının en hızlı ve kişilerin aleyhine en olumlu şekilde işleyebilmesi için bireylerin avukat tutmaları gerekmektedir.

Boşanma Masrafları Nereye Yatırılmaktadır?

2021 boşanma dilekçesi ücreti, harçlar, vergiler ve diğer ortaya çıkabilecek ücretler bu süreçte normal olmaktadır. Bu işlemler için ortaya çıkan ücretler ise devlet kurumları tarafından belirlenen yerlere ödenmesi gerekmektedir.

Boşanma davaları çiftlerin boşanma talebinde bulunmadan son 6 aydaki oturdukları yerlerde bulunan Aile mahkemelerine talep sonrasında gerçekleştirilmektedir. Bu talep sürecinde ise ortaya çıkabilecek harç ve yargılama giderleri ise davanın açılmış olduğu mahkemelerde bulunan veznelere yatırılarak dava süreci başlatılmaktadır. İstenilen ücretlerin yatırılmaması durumunda ise kişilerin mahkemeye talep ettikleri dava açılmamakta ve boşanma işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Bu yatırılacak ücretler ise merkezi barolar tarafından her yıl yeniden görüşmeler yapılarak belirlenmekte ve belirlenen rakamın üzerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Belirlenmiş olan ücretlerin takibi ve davanın devam etmesi için ise kişilerin bir avukat ile çalışması yararlarına olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir