Ad Soyad Değişikliği Davası

Ad Soyad Değişikliği Davası

Ad soyad değişikliği davası kişiye sıkı sıkıya bağlı olan bir hak olarak görülmektedir. Bu hakkı kullanmak isteyen kişilerin ise gerekli sebeplerinin olması gereklidir çünkü ad soyad kişileri toplum içinde teşhis etmeye ve kişileri birbirinden ayırmaya yaramaktadır. Geçerli sebep olmadığı halde kişilerin ad soyad değişikliği yapması birtakım karmaşalara sebep olacağı için bu davaya itiraz edilebilmektedir.

Söz konusu olan davalar çekişmesiz davalar arasında bulunmaktadır. Bunun sebebi ise bu davada sadece davayı açan kişinin bulunmasıdır.

Sözü edilen bu çekişmesiz davada haklı bir gerekçenin olması gerekmektedir. Bu gerekçelerin olmasının gerekli olduğuna Türk Medeni Kanunu’nun 27. Maddesinde yer verilmiştir. Verilen haklı gerekçeler arasında kişilerin ad ve soyadlarının; gülünç, ahlaka aykırı, iğrenç, taşıyan kişiyi incitecek nitelikte olması gerekmektedir. Bunun dışında farklı haklı nedenler de olabilmektedir.

Ad Soyad Değiştirmek İçin Hangi Mahkemeye Gidilir?

Ad soyad değişikliği davası çoğu kişinin açmayı düşündüğü davalar arasındadır çünkü kişilerin ad ve soyadları kişileri ayırt etmek için kullanılmaktadır. Bu yüzden de adından ve soyadından çeşitli sebeplerden dolayı memnun olmayan kişiler bu davayı açmak istemektedirler.

Haklı bir gerekçesi olan kişiler söz konusu olan davayı kolaylıkla kazanabilmektedirler. Bu yüzden haklı gerekçesi bir evrak ile ispatlanabilen kişilerin ispatlarını bir evrak içinde mahkemeye sunmaları gerekecektir. Bunun dışında dava nüfus kayıtları üzerinden yürütüldüğü için herhangi bir evrak hazırlamaya ihtiyaç yoktur. Kişilerin hazırlaması gerekli evrakları hazırladıktan sonra Asliye Hukuk Mahkemesi’ne giderek davalarını açmaları gerekmektedir.

Adın Ya Da Soyadın Değiştirilmesine İtiraz

Ad soyad değişikliği davası haklı gerekçesi olan kişilerin açması gereken bir davadır. Kişilerin ayırt edilmesinde ve teşhis edilmesinde kullanılan ad ve soyadlar oldukça önemlidir. Bu yüzden de bu davalar titizlikle yürütülmeye çalışılmaktadır.

Söz konusu olan davalarda bazen farklı bir kişinin zarara uğraması söz konusu olabilmektedir. Bu şekilde zarara uğrayan kişiler için bir yıl süre verilmektedir. Yani kişinin ad soyad değişikliğini öğrendiği günden bir yıl sonrasına kadar bu davaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Haklı gerekçesi olması takdirde itiraz mahkeme tarafından kabul edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir