Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi

03.10.2019
27 görüntülenme
Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi

ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

 

Adli sicil kaydı nedir?

Adli sicil kaydı bir diğer deyişle sabıka kaydıdır. Kişinin önceden işlemiş olduğu suçları ve aldığı cezaları gösterir kayıtların tutulduğu sicildir. Bir kişi hakkında hükmedilen cezanın veyahut güvenlik tedbirinin adli sicilde gözükmesi için mahkeme kararının kesinleşmesi şarttır. Kesinleşmeyen mahkeme kararları sicilde görünmez.

 

HAGB kararları adli sicil kaydında görünür mü?

Alınan her türlü mahkumiyet kararı mutlaka adli sicil kaydına işlenir. Ancak verilen Hükmün Açıklanmasının geri Bırakılması kararları bu durumdan farklıdır. Bu kararlar teknik anlamda mahkumiyet gibi düşünülemez. Zira hakim sanığa 5 yıl süre vermiş, sanık 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suça karışmazsa cezası görünmeyecektir. Bu sebeplerle de HAGB kararları ayrı bir sisteme kaydedilirler.

 

ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

 

Hangi bilgiler adli sicil kaydına işlenir? Adli Sicil kaydında neler görünür?

 • Hapis cezası/şartlı/koşullu salıverilmişse/ koşullu salıverilme kararının geri alınmasına
 • Hapis cezasının infazını tamamlandığına dair bilgi
 • Cezanın ertelendiğine dair bilgi ve denetim süresi
 • APC mahkûmiyet hükmü
 • Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırıma mahkûmiyet halinde
 • Ceza zamanaşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar
 • Genel veya özel affa ilişkin kanun

 

Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararları adli sicil kaydında görünür mü?

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine dair alınan kararlarda yukarıda hükmün açıklanmasının geri bırakılması hakkında söylediklerimiz gibi adli sicil kaydında görünmezler. Kanun koyucunun buradaki amacı da aynıdır. Bu sebeple kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararları da ayrı bir sisteme kaydedilirler. Normal bir adli sicil kaydı (sabıka kaydı) belgesi alındığında bu bilgiler görünmez.

 

Adli Sicil kaydı nasıl silinir?

Ceza ve güvenlik tedbirinin infazı tamamlanmışsa adli sicil kaydı infazın tamamlanmasıyla kendiliğinden silinmelidir.

Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık halinde adli sicil kaydı silinir.

Ceza zamanaşımının dolması veya genel af veya kişinin ölümü halinde adli sicil kaydı silinir.

 

Adli Sicil “Arşiv Kaydı” Ne Zaman Silinir?

Adli sicil kaydı ile “arşiv kaydı” kavramlarını birbirleri ile karıştırmamak gerekir.  Alınan mahkumiyet kararları öncelikle adli sicil kaydına işlenir. Sonrasında belirli koşulların gerçekleşmesi ile arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydının silinmesi için süreler daha uzundur.

Kural olarak hükümlüye ait adli sicil kaydı cezanın infaz edilmesinden sonra silinerek arşiv kaydına alınır. Hükümlüye ait arşiv kaydı ise 5 yıl sonra silinir.

Diğer kayıtların silinmesi açısından mahkumiyet hak yoksunluklarına neden olan bir mahkumiyet ise; Cezanın infazından sonra hükümlünün başvurusu ile mahkeme tarafından Memnu Hakların İadesi kararı verilmişse kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 15 yıl geçmesiyle, Memnu hakların iadesi kararı alınamamış ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 30 yıl geçmesiyle arşiv kaydı silinir.

Hak yoksunluğu nedir?

Kasten işlenen suçlarda hapis cezası mahkûmiyetinin kanuni sonucu olarak bazı hakların kullanılması kendiliğinden yasaklanmış olur. Mahkemenin bir takdir hakkı yoktur, tedbir ceza mahkûmiyetinin zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. 5237 sayılı TCK’da güvenlik tedbiri olarak mahkûmiyetin doğal sonucu olarak düzenlenen belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma tedbirleri, kararda gösterilmemiş olsa bile hükümlü açısından kazanılmış hakka konu olamazlar, başka bir anlatımla aleyhe bozma yasağı kapsamında değerlendirilemezler (YCGK-K.2016/24).

Taksirle veya bilinçli taksirle işlenen suçlar nedeniyle hükmedilen hapis cezalarının zorunlu/kanuni sonucu olan herhangi bir güvenlik tedbiri yoktur. Çünkü, hapis cezasının zorunlu/kanuni sonucu olan belli haklardan yoksun bırakma tedbiri sadece doğrudan veya olası kastla işlenen suçlarda uygulanabilir. Taksirle veya bilinçli taksirle işlenen suçlarda, hakimin takdir hakkını kullanarak belli bazı tedbirlere hükmetmesi mümkündür (TCK m.53/6).

Hükümlülük kararında açıkça hükmedilmese bile bir suçtan mahkûmiyetin doğal neticesi olarak Anayasa’nın 76. maddesi ve diğer özel kanunlarda yer alan “seçme ve seçilme hakkından yoksun kılınma”, “kamu hizmetlerinden yasaklanma”, “memuriyetten mahrumiyet” gibi, bir suçtan mahkûmiyetin sonucu olan hak yoksunluklarının yasak hakların geri verilmesi yoluyla giderilebileceği bazı haller olabilir. Bu gibi hallerdeki taleplerde, yasaklanmış hakların geri verilmesi talebi olarak kabul edilmelidir.

 

 

Summary
Adli sicil kaydı
Article Name
Adli sicil kaydı
Description
Adli sicil kaydı bir diğer deyişle sabıka kaydıdır. Kişinin önceden işlemiş olduğu suçları ve aldığı cezaları gösterir kayıtların tutulduğu sicildir.
Author
Publisher Name
Tülin Babaoğlan Yılmaz
Publisher Logo
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. asim soylu dedi ki:

  merhaba 7 yıl önce adli bir olaydan ötürü cezaevine girdim çıktım 1sene yattım 5 yılda mı siliniyor 10 yılda mı siliniyor acaba kaç sonra adli sicil kaydımı temizletebilirim acaba?

  1. Sucun nevine gore adli sicil ve arsiv kaydinin silinmesi sartlari degisir.
   Gerekceli kararinizi gormeden yorum yapmamiz dogru olmayabilir

BİR YORUM YAZIN

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Bizi Arayın
Yol Tarifi