ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

 

Adli sicil kaydı nedir?

Adli sicil kaydı bir diğer deyişle sabıka kaydıdır. Kişinin önceden işlemiş olduğu suçları ve aldığı cezaları gösterir kayıtların tutulduğu sicildir. Bir kişi hakkında hükmedilen cezanın veyahut güvenlik tedbirinin adli sicilde gözükmesi için mahkeme kararının kesinleşmesi şarttır. Kesinleşmeyen mahkeme kararları sicilde görünmez.

 

HAGB kararları adli sicil kaydında görünür mü?

Alınan her türlü mahkumiyet kararı mutlaka adli sicil kaydına işlenir. Ancak verilen Hükmün Açıklanmasının geri Bırakılması kararları bu durumdan farklıdır. Bu kararlar teknik anlamda mahkumiyet gibi düşünülemez. Zira hakim sanığa 5 yıl süre vermiş, sanık 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suça karışmazsa cezası görünmeyecektir. Bu sebeplerle de HAGB kararları ayrı bir sisteme kaydedilirler.

 

ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ
ADLİ SİCİL KAYDI VE SİLİNMESİ

 

Hangi bilgiler adli sicil kaydına işlenir? Adli Sicil kaydında neler görünür?

 • Hapis cezası/şartlı/koşullu salıverilmişse/ koşullu salıverilme kararının geri alınmasına
 • Hapis cezasının infazını tamamlandığına dair bilgi
 • Cezanın ertelendiğine dair bilgi ve denetim süresi
 • APC mahkûmiyet hükmü
 • Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırıma mahkûmiyet halinde
 • Ceza zamanaşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar
 • Genel veya özel affa ilişkin kanun

 

Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararları adli sicil kaydında görünür mü?

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine dair alınan kararlarda yukarıda hükmün açıklanmasının geri bırakılması hakkında söylediklerimiz gibi adli sicil kaydında görünmezler. Kanun koyucunun buradaki amacı da aynıdır. Bu sebeple kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararları da ayrı bir sisteme kaydedilirler. Normal bir adli sicil kaydı (sabıka kaydı) belgesi alındığında bu bilgiler görünmez.

 

Adli Sicil kaydı nasıl silinir?

Ceza ve güvenlik tedbirinin infazı tamamlanmışsa adli sicil kaydı infazın tamamlanmasıyla kendiliğinden silinmelidir.

Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık halinde adli sicil kaydı silinir.

Ceza zamanaşımının dolması veya genel af veya kişinin ölümü halinde adli sicil kaydı silinir.

 

Adli Sicil “Arşiv Kaydı” Ne Zaman Silinir?

Adli sicil kaydı ile “arşiv kaydı” kavramlarını birbirleri ile karıştırmamak gerekir.  Alınan mahkumiyet kararları öncelikle adli sicil kaydına işlenir. Sonrasında belirli koşulların gerçekleşmesi ile arşiv kaydına alınır. Arşiv kaydının silinmesi için süreler daha uzundur.

Kural olarak hükümlüye ait adli sicil kaydı cezanın infaz edilmesinden sonra silinerek arşiv kaydına alınır. Hükümlüye ait arşiv kaydı ise 5 yıl sonra silinir.

Diğer kayıtların silinmesi açısından mahkumiyet hak yoksunluklarına neden olan bir mahkumiyet ise; Cezanın infazından sonra hükümlünün başvurusu ile mahkeme tarafından Memnu Hakların İadesi kararı verilmişse kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 15 yıl geçmesiyle, Memnu hakların iadesi kararı alınamamış ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 30 yıl geçmesiyle arşiv kaydı silinir.

Hak yoksunluğu nedir?

Kasten işlenen suçlarda hapis cezası mahkûmiyetinin kanuni sonucu olarak bazı hakların kullanılması kendiliğinden yasaklanmış olur. Mahkemenin bir takdir hakkı yoktur, tedbir ceza mahkûmiyetinin zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. 5237 sayılı TCK’da güvenlik tedbiri olarak mahkûmiyetin doğal sonucu olarak düzenlenen belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma tedbirleri, kararda gösterilmemiş olsa bile hükümlü açısından kazanılmış hakka konu olamazlar, başka bir anlatımla aleyhe bozma yasağı kapsamında değerlendirilemezler (YCGK-K.2016/24).

Taksirle veya bilinçli taksirle işlenen suçlar nedeniyle hükmedilen hapis cezalarının zorunlu/kanuni sonucu olan herhangi bir güvenlik tedbiri yoktur. Çünkü, hapis cezasının zorunlu/kanuni sonucu olan belli haklardan yoksun bırakma tedbiri sadece doğrudan veya olası kastla işlenen suçlarda uygulanabilir. Taksirle veya bilinçli taksirle işlenen suçlarda, hakimin takdir hakkını kullanarak belli bazı tedbirlere hükmetmesi mümkündür (TCK m.53/6).

Hükümlülük kararında açıkça hükmedilmese bile bir suçtan mahkûmiyetin doğal neticesi olarak Anayasa’nın 76. maddesi ve diğer özel kanunlarda yer alan “seçme ve seçilme hakkından yoksun kılınma”, “kamu hizmetlerinden yasaklanma”, “memuriyetten mahrumiyet” gibi, bir suçtan mahkûmiyetin sonucu olan hak yoksunluklarının yasak hakların geri verilmesi yoluyla giderilebileceği bazı haller olabilir. Bu gibi hallerdeki taleplerde, yasaklanmış hakların geri verilmesi talebi olarak kabul edilmelidir.

 

 

10 thoughts on “Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi”

 1. merhaba 7 yıl önce adli bir olaydan ötürü cezaevine girdim çıktım 1sene yattım 5 yılda mı siliniyor 10 yılda mı siliniyor acaba kaç sonra adli sicil kaydımı temizletebilirim acaba?

 2. Hocam hayirli aksamlar benim 2 tane hakaret davam vardi 2 side HAGB olarak sonuclandi 2 sinin cezasi toplam 18 ay suan 5 sene denetim icerisindeyim 1 senemi doldurdum sicil kaydim temiz fakat arsiv kaydinda gozukuyor sanirim benim sorun şu ;
  Bu 2 davam arsiv kaydindan silinirmi silinirse ne zaman silinir ?
  Silindigi taktirde memur veya devlet kademesinde bir yere girmem mumkunmudur lutfen cevaplarsaniz sevinirim.

  Yardimci olurum derseniz uyaptan gerekceli kararlarin dökünanlarini size iletebilirim.

  1. Kural olarak hükümlüye ait adli sicil kaydı infazdan sonra 5 yıl içerisinde silinir. Ancak mahkumiyet hükmü Tck dışındaki kanunlar kapsamında alnan bir cezayı içeriyorsa hükümlünün başvurusu ile mahkeme tarafından memnu hakların iadesi kararı verilmişse kaydın arşive alındığı tarihten itibaren 15 yıl memnu hakların iadesi kararı alınmamış ise 30 yıl sure sonra silinir.

 3. Merhaba,
  Sayın avukatım size bir şey danışacaktım. Ben adli sicilimde kasten yaralamadan dolayı 13 aylık bir ceza mevcut. Ben kendim dilekçe verdim ama silinmedi. Ne yapmam gerek? Bu kayıt nasıl silinir?
  Geri dönüşünüzü bekliyorum. Eğer silinir derseniz size vekalet vereceğim. Çok zor durumdayım. Sigorta acentesi olacaktık her şey tamam derken son dakikada bu çıktı karşımıza. birbaşka sitede bu makaleye benzer bir yazıyı da okudum. Sizikini de arada kaldım…

 4. adli sicil kaydim yok arsiv kaydim yok gozukuyor suan e devletten sorguladigim zaman ama trafik kazasi nedeniyle 1500 adli para ceza almistim 5 sene arsiv kaydinda gozuktu suan gozukmuyor ozel guvenlik arsiv formu doldururken formda bulunan daha once almis oldugunuz mahkumiyet karari varmi ve devam.eden mahkemeniz varmi diye isaretleme yerlerine ben barmi yokmuyu isaretlemeliyim cevaplarsaniz makbule gecer efendim

 5. Iyi günler Tülin hanım ben 20 ocak 2020 tarihinde hakkımda TCK 179 maddesi uyarınca mahkeme görüldü ve 2Ay 15 Gün hapis cezası verildi daha önce sabıka kaydım olmadığı için ceza 1 yil ertelendi fakat sabıka kaydı almak istediğimde ne tecilli yazıyor nede 1 yil erteleme var yazıyor sadece TCK maddesi ve diğer 2 tane madde vede hapis cezasını gösteren rakamlar var bunu arşive aldırabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir