Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır Mı 2020

ADLİ TATİLDE BOŞANMA DAVASI AÇILIR MI?

Adli tatil her yıl 20 Temmuz-31 Ağustos arasında olur. 2020 adli tatil dönemi de yine 20 Temmuz 2020- 31 Ağustos 2020 arasında olacaktır. Hakim, savcı ve adliye personellerinin senelik izinleri bu tarihler arasında rahatça kullanmaları için konulan bu süreçte birçok işlem yapılmamakta, süreler dahi durmaktadır. Ancak adli tatilde boşanma davası açılır mı sorusuna çokça yanlış cevap verildiği görülmekte ve bu süre içerisinde dava açılamadığı düşünülmektedir. Adli tatilde de boşanma Davası açılabilir. Ancak boşanma davasının duruşmalarının yapılması adli tatil sonrasına bırakılır.

Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır Mı 2020
Adli Tatilde Boşanma Davası Açılır Mı 2020

Adli tatilde boşanma duruşması olur mu?

Kanunlarımızda tanınmış olan adli tatil süreci içerisinde birçok hakim duruşma yapmamaktadır. Yasal hakları olan bu süreçte ivedi işlemler yapılmakta ancak duruşmalar adli tatil sonrasına bırakılmaktadır. Duruşmanın yapılmasında çok büyük önem var ise ve mahkeme hakimi görevde ise ara karar ile duruşmanın yapılmasına da olanak bulunabilir.

Anlaşmalı boşanma davası adli tatilde açılır mı?

Boşanmaların çekişmeli ya da anlaşmalı olmasında bir fark olmaksızın adli tatilde boşanma davası açılabilir. Boşanma davası açıldıktan sonra duruşma büyük olasılıkla adli tatil sonrasına verilecektir. Ancak bu anlamda zaman kaybı olduğu düşünülmemelidir. Zira duruşma öncesindeki usuli işlemler adli tatilde de tamamlanabilir.

Adli tatil ne zaman biter?

2020 adli tatil 31 Ağustos 2020 tarihinde bitecektir ve mahkemeler 1 eylül 2020 itibari ile işlerine devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir