Ankara Boşanma Avukatı

Tülin Babaoğlan Yılmaz

 • Adres

  Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 8) No: 1/96
  Etimesgut / Ankara

Boşanma Davaları

Evliliğini sürdüremediğini düşünen çiftler boşanma kararını aldıktan sonra en çok merak edilenlerden birisi boşanmanın aşamalarının neler olacağı, boşanma davasının nasıl ve hangi mahkemede açılacağı, boşanma dilekçesinde nelerin bulunması gerektiği, boşanma ile nelerin talep edilebileceği gibi uzmanlık gerektiren sorulardır. Boşanma davası nasıl açılır, boşanma davası hangi mahkemede açılır, boşanma dilekçesinde neler bulunur ,  boşanmada karşı taraftan neler talep edilir bu hususlar ve daha fazlasına yazımızın ilerleyen safhalarında değinecek olmakla birlikte , Ankara boşanma avukatı olarak öncelikle boşanma davası ile ilgili genel bilgi vermemiz gerekir. Boşanma avukatları listesinde yer alan Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz sizler için derledi.

Boşanma Davası Hakkında Genel Bilgiler

Evliliğini yürütemediğini düşünen çiftler yahut çiftlerden birisi her zaman boşanma davası açabilir. Ancak boşanma davası açılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle güçlü bir dilekçe ile mahkemeye başvuru yapmak gerekir ki “kusur” ispatı açısından bu çok önemlidir. Kanunlarımızda kendi kusuruna dayanarak boşanmanın istenemeyeceği açık bir şekilde ifade edilmiş; Yargıtay ise bu durumu gerek kararları gerekse içtihatı birleştirme kararlarıyla açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu sebeple öncelikle yapılması gereken boşanma dilekçesini oluştururken Türk Medeni Kanunumuzda sayılan boşanma sebeplerinden birine dayanmak ve bunu dilekçemizde gerekçelendirmektir. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda danışmanlık vermektedir.

Ankara Boşanma Avukatı Hakkında

Boşanma hukuku, günümüzde boşanma davalarının eskiye nazaran artması ile Aile Hukuku gündeminde daha fazla yer edinmeye başlamıştır. Evli çiftlerden birinin veya her ikisinin bir sebepten dolayı evliliği yürütemeyeceğine karar vermesi ve evliliğini sonlandırmak istemesi boşanma davası gerekirse velayet davası , nafaka davası , tazminat davası gibi alt konuların açılmasına sebebiyet vermekte ve bu konularda uzman bir boşanma avukatı ihtiyacı da günden güne artmaktadır. Ülkemizin nüfus olarak en kalabalık illerinden olan Ankara boşanma davaları sayısı açısından en önde gelen illerden olmakta, bu sayının çokluğu da Ankara boşanma avukatları araştırmalarının artmasına yol açmaktadır.

Boşanma Avukatı Tutmak Şart Mı

İnternet kullanımının günümüzde çok artması , internet sitesi üzerinden site sahiplerinin para kazanıyor olması ve boşanma davalarının da çok araştırılması, bilgisi olan veya olmayan birçok site sahibinin bu konularda doğru veya yanlış, tam veya eksik binlerce içerik üretmesine neden olmuştur. Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz websitesinde blog bölümünde sizlere kaynağından doğru bilgiler sunmaktayız, blog sayfamızı ziyaret ediniz.
İnternette bu kadar çok bilgi kirliliğinin olması ve insanların bir şekilde bu bilgilere ulaşıp okuyor olmaları, bunun yanı sıra daha öncesinde bireylerin kendilerinin veya tanıdıklarının boşanma davalarına dahil olmaları nedeniyle kulaktan kulağa yayılan bir bilgi kirliliğinin de olması, boşanma davası açacak kişilerin profesyonel bir Ankara boşanma avukatı refakatinde çalışmasını bir nevi zorunlu hale getirmiştir. Çünkü yanlış ve eksik bilgilendirmeler boşanma davası açacak kişi veya kişilerin yanlış hareketler sonucu gereksiz hak mahrumiyetlerine neden olmaktadır.
Bu nedenle iyi bir Ankara boşanma avukatı danışmanlığı ve yol göstermesi sizler için daha avantajlı olabilir. Boşanma Avukatı Ankara içerisinde Sincan , Eryaman , Etimesgut gibi nüfusu kalabalık bölgelerimizde dava sayısının fazla olması ve avukatın zamanla boşanma alanına kayması ve bu alanda mesleğini devam ettirmesi ila alakalı bir durumdur.

Boşanma ve Mal Paylaşımı Konuları

İster çekişmeli boşanma davaları olsun ister anlaşmalı boşanma davaları olsun, en çok merak edilen konulardan biri boşanmalarda mal paylaşımı konularıdır. Çünkü özellikle çekişmeli boşanmalarda ve mal variyetinin yüksek olması durumunda taraflar olabildiğince çok hakka sahip olmak adına karşı davalar açmaktadırlar. Ankara Boşanma Avukatları Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda danışmanlık vermektedir.

Evli çiftler evliliklerinin devam ettiği süreç boyunca sahip oldukları mallar hususunda, yasalar gereği olarak mallar üzerinde bir takım haklara sahip olabilmektedirler. Evlilik sırasında tarafların kendilerine ait mal varlıkları olabileceği gibi, ortak mal varlıklarıda olabilmektedir. Bu konuda evlenmeden önce evlilik sözleşmesi oluşturulabilir. Evlilik sözleşmesinde boşanma durumunda mal paylaşımın nasıl yapılacağı belirlenebilir. Ancak birçok evlilikte evlilik sözleşmesi olmadığından boşanma durumu söz konusu olduğunda mal dağılımı hususunda bir fikir birliği olmamakta, tarafların hakların kesin çizgilerle belli olmamakta ve taraflar boşanma avukatı yardımı ile dava yoluna gitmeyi tercih etmektedir.

Boşanma davaları veya mal paylaşımı ile ilgili davalar  eşlerden birinin ikamet ettiği yerde, örneğin Ankara Çankaya civarında da ikamet eden eş için Ankara Adliyesinde görülür. Sincan’da ikamet eden eş için Batı adliyesinde görülür.

Boşanma Davası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boşanma davalarında Avukatlık ücreti ne kadardır?

Müvekkillerimizin boşanma davalarıyla ilgili olarak yüzy üze görüşme yapılmakta, sonrasında hukuki sorunun mahiyetine ve boşanma davası sonrasında talep edileceklere göre vekalet ücreti Avukatlık Kanunu çerçevesinde tayin edilmektedir. Ofiste yapılacak danışmalar ücretlidir.

Boşanma davam açıldı ancak avukatım duruşmada çok konuşmuyor. Bu beni savunmadığı anlamına mı gelir?

Kesinlikle o anlama gelmez. Türk hukukunda sözlü değil yazılı yargılama usulü esastır. Bu sebeple avukatınız dilekçelerinizi süresi içerisinde sunmuş ve sizin taleplerinizi ve savunmanızı yazılı olarak en iyi şekilde ifade etmişse ayrıca duruşmada yazdıklarını tekrarlamasına gerek yoktur. Ayrıca Yargı mercilerinin yogunluğu, dosyaların çokluğu sebebiyle çoğunlukla her duruşmaya en fazla beş dakika ayrılmakta ve hakim yazılı olarak dosyaya sunulan esasları tekrar sözlü olarak dinleyerek zaman kaybetmek istememektedir.

Elbetteki yazılı olarak ifade edilemeyen gerekli hususların, ne olursa olsun sözlü olarak da ifade edilmesi gerekmekte ve bu durum duruşma esnasında hakim gözünde kötü bir kanaat oluşturmamak adına mutlaka alanında uzman avukatlarca değerlendirilerek yapılmalıdır.

Boşanma davasını kendim açıp takip edebilir miyim?

Elbetteki vatandaşlar her hukuki sorunlarıyla ilgili olarak kendileri dava açıp takip edebilirler. Boşanma davası da vatandaşlar tarafından açılabilir. Ancak hukuk çok ince ayrıntılara sahip karmaşık bir alandır. Dosyada mevcut herhangi bir eksiklik, kusur durumunda hakimin net bir kanaate sahip olmaması sonucunu doğuracak ve boşanmanın reddine kadar gidecek önemli sorunlara yol açabilecektir. Boşanmanın reddedilmesi halinde aynı sebebe dayalı olarak 3 yıl dava açamayan tarafların bu anlamda yanlış yahut eksik işlem yapmalarıyla karşılaşacakları sorunlar çok ağırdır.

Sorununuz yargı mercilerine intikal ettiğinde her şeyin usulüne uygun ve hak kaybına uğramadan olması için mutlaka dosyalarınızı aile hukuku ve boşanma davalarında uzman avukat aracılığıyla takip etmenizi tavsiye ederim.

Ben boşanmak istiyorum, eşim boşanmak istemiyor. Bu durumda boşanamaz mıyım?

Boşanmak iki tarafın da isteğine tabi olan bir durum değildir. Boşanma isteğinde bulunan kişi daha az kusurlu ise avukatınızın gerekli önlemleri alması ve hukuki süreci iyi bir şekilde yönetmesi halinde eşiniz boşanmak istemese de boşanmanıza karar verilebilir.

Eşim beni başka birisiyle aldatıyor, boşanmak istiyor. Ben boşanmak istemiyorum. Ne olur?

Boşanmak iki tarafın da isteğine tabi olan bir durum değildir. Bir kişi aldattığını kabul ederek açtığı boşanma davasını kazanamaz. Ancak dava sürecinde taraflar yaptıklarını inkar ederek daha az kusurlu duruma geçmek isteyeceklerinden bu durumda mutlaka alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışılmalıdır.

Boşanma davasını ben açarsam, tazminat alamaz mıyım?

Bu soru halkımızda bulunan çok yaygın bir görüştür ama yanlıştır. Nafaka ve tazminat hususları davayı kimin açtığı ile ilgili değil, dosyada mevcut savunmalara göre kusur ve yapılacak sosyal kültürel ekonomik durum araştırmaları ile ilgilidir. Davayı kimin açtığının bir önemi yoktur ki davalı da her zaman karşı dava açabilir.

Yurt dışında boşandım ama hala Türkiye’De evli görünüyorum. Ne yapabilirim?

Bir Ankara boşanma avukatı aracılığıyla tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır.

Boşanmak istiyorum, eşim bana şiddet uyguluyor. Ne yapabilirim?

Öncelikle böyle bir durumda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun uyarınca hemen koruma talebinde bulunulmalıdır. Bu Kanunun amacı; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Boşanma esnasında ev eşyaları kimde kalır?

Çeyiz olarak getirilenler hariç evlilik birliği içerisinde tarafların ortak birikim ve emekleriyle elde ettikleri eşyalar ortak mal olarak kabul edilir.

Boşanma davasında ziynet eşyalarımı talep edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz. Düğün sırasında hangi eşe takılırsa takılsın, tüm takılar (bilezik, çeyrek, tam vb. tüm altınlar), kadına aittir. Erkeğe takılan takılardan sadece erkeğin kullanımına özgü olabilecek nitelikte olanlar (Örneğin, erkek kol saati) erkeğe aittir. Düğünde takılan diğer tüm takılar; hangi eşe kim tarafından takıldığına bakılmaksızın kadına aittir. Yargıtay kararlarınca bu durum sabittir ki ziynet eşyaları eşe verilmiş olsa bile iade edildiği kanıtlanmadıkça kadına takılan tüm zinet eşyaları ya aynen ya da misliyle ödenir.

Boşanma dilekçesinde boşanma ile birlikte başka neler talep edebilirim?

Boşanma davası açılırken dava dilekçenizde koruma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat, ziynet eşyaları, mal rejimine ilişkin talepler dava konusu edilebilir. Talebin nevine göre bir kısmı boşanma dosyasından tefrik edilir ve boşanmaya karar verildikten sonra görülmeye başlanır.

Boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları bir ay gibi çok kısa sürelerde biterken çekişmeli boşanma davaları davanın mahiyetine göre 12-24 ay kadar sürebilmektedir.

Kadınlar boşandıktan sonra kaç gün içerisinde yeniden evlenebilir?

Kadın evlenmenin sona ermesinden itibaren 300 günlük iddet süresi geçmeden yeniden evlenemez. Yaklaşık 10 ayı bulan bu süre soybağındaki karışıkları önlenmesi için getirilmiş bir düzenlemedir. Boşanmanın gerçekleşmesinden sonra iddet süresi içerisinde doğan çocuğun babasının boşanılan eş olduğu karine olarak kabul edilir.

Boşanmanın gerçekleşmesinden sonra iddet süresinin kaldırılması için dava açılabilir mi?

Kadın resmi sağlık kuruluşlarından hamile olmadığını kanıtlar raporla birlikte iddet süresinin kaldırılması talebiyle dava açabilir.

Boşanma davası devam ederken eşlerden birisi ölürse ne olur?

Boşanma hakkı her ne kadar kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olsa da bazı durumlarda mirasçılar boşanma davasına devam edilmesini talep edebilir. Bu durumda henüz kesinleşmemiş bir boşanma dosyasına mirasçılar katılarak karşı tarafın daha ağır kusurlu olduğundan bahisle boşanmaya karar verilmesini talep edebilir. Böylece boşanmanın gerçekleşmesi ile eş mirasçı olamayacaktır.

Boşanma davası için avukatıma nasıl vekalet çıkartmalıyım?

Boşanma davaları kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğundan taraflar avukata vekalet verirken özel vekalet çıkarmalıdır. 2 fotoğraf ve nüfüs cüzdanlarıyla Türkiye’nin herhangi bir yerindeki notere giderken vekalet çıkartmak istedikleri avukatın bilgilerini vermeleri yeterlidir. Ankara içerisindeyseniz Ankara boşanma avukatı vekalet bilgileri vermelisiniz.

Boşanmaya Karar Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Boşanmaya karar veren çift öncelikle davayı kendi açıp takip edecekse yeterli hukuki bilgiye sahip olması gerektiği gibi gerekirse  Boşanma avukatından en azından sözlü ya da yazılı olarak danışmanlık almalı, hukuki haklarını öğrenmelidir. Yeri gelmişken boşanma hususunda şu durumun da açıklanmasında fayda vardır.

Hukuken Ankara boşanma avukatı, icra avukatı, ceza avukatı gibi sıfatlar olmasa da boşanma avukatı terimi alanında uzmanlığı ifade etmektedir. Aile hukuku konusunda lisansüstü eğitim almış, çalıştaylara katılmış, sertifikaları bulunan, Yargıtay kararlarını yakından takip eden avukatların boşanma alanında uzman birer avukat olduğu kabul edilebilir. Ancak bilinmelidir ki bir avukat ruhsatını aldıktan sonra her alanda davaya bakabilecek yetkiye sahiptir ve net boşanma avukatları diye bir ayrım bulunmamaktadır. Ancak alanda uzmanlaşma farklı bir konudur.

Zira boşanma davaları hukuken avukat olmadan da açılabilecek olmasına rağmen gerek kanun bilgileri gerekse Yargıtay kararlarına hakimiyeti açısından mutlaka bir avukatla davaların takip edilmesi tarafımızca önerilmektedir. Örneğin anlaşmalı boşanma davalarında taraflar çok kısa süren işlemleri kendi başlarına açabileceklerini düşünmekte ve ne yazık ki sonradan büyük kayıplara uğramaktadırlar. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

Haklarınızı detaylı olarak korumadan yazılan protokol sonrasında karşı tarafın 1 yıl içinde her zaman maddi ve manevi tazminat davası açma hakları bulunacaktır. Yahut çekişmeli boşanma davasındaki bir sürenin kaçırılması, bir usuli işlemin eksik yapılması davanızın reddine sebebiyet verecek olup taraflar açısından geri dönüşü imkansız zararlara yol açacaktır.

Boşanma Davasının Sebepleri Nelerdir?

Türk Medeni Kanunumuz boşanma davalarında genel ve özel sebepler olmak üzere 2 tür ayrıma gitmiştir. Genel sebep evlilik birliğinin temelinden sarsılması iken özel sebepler arasında; zina, hayata kast, pek kötü muamele, onur kırıcı davranış, akıl hastalığı, küçük düşürücü suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme sayılabilir.

Boşanmanın Özel Sebepleri Nelerdir?

+ Zina sebebiyle boşanma davası

4721 sayılı Türk Medeni Kanunumuzun 161. Maddesinde düzenlenen zina, eşlerden birinin evlilik birliği içerisindeyken diğer eşi aldatmasıdır. Zina kanunlarımızda mutlak bir boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Bu, zinanın varlığının kanıtlanması halinde hakimin boşanmaya karar vermesi için başka bir gerekçe aramayacak olmasıdır. Zinayı öğrenen eş, öğrenme tarihinden itibaren 6 ay herhalde 5 yıl içerisinde dava açmalıdır. Aksi takdirde dava açma hakkı düşecektir. Bu durumu affeden eş bir daha boşanma konusunda bu hususa dayanamayacaktır.

Ancak hayatın olağan akışı içerisinde şu durumlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Taraflardan birisi diğerini aldatmış, başka bir kişi ile cinsi münasebette bulunmuş, diğer tarafta kimi zaman maddi zorluklar kimi zaman ise çocuklarım annesiz babasız büyümesin düşüncesiyle bu durumu sineye çekip evliliklerine devam etmiştir. Bu gibi Yargıtay tarafından örtülü af olarak kabul edilen durumlarda zinaya dayanılarak dava açılıp açılmayacağı konusunda mutlaka bir boşanma (daha çok aile hukuku alanında çalışan) Ankara boşanma avukatı ile zaman kaybetmeden danışılmalıdır.

Zina nedeniyle boşanma davaları için özellikle Yargıtay’ın şu kararlarını incelemek gerekir. Yargıtay, evden kaçan evli bir kadının geceyi bir erkeğin evinde geçirmesini ve bir kocanın geceyi bir kadınla otelde aynı odada geçirmesini zina sebebi sayarak boşanma nedeni olarak kabul etti. Yargıtay zina konusunda imza attığı iki karar dikkat çekti. Yerel mahkemelerin boşanma davalarında aldıkları kararları bozan Yargıtay, evli bir kişinin karşı cinsten birisiyle aynı yerde kalmasını zina olarak değerlendirerek tartışma yaratacak kararlara imza attı

.
Habertürk Gazetesi’nden Yasemin Güneri’nin haberine göre Konya’da yaşayan A.L., karısı M.L.’ye, 2011 yılında “zina yaptığı” gerekçesiyle boşanma davası açtı. Davacı koca A.L., eşinin evi terk ederek başka bir erkeğin evinde geceyi geçirdiğini iddia ederek boşanmak istediğini kaydetti. Davaya bakan Konya 2. Aile Mahkemesi, davalı kadın M.L.’nin geceyi başka bir erkeğin evinde geçirmesinin “zina” olarak yorumlanamayacağını belirterek davayı reddetti. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yapılan itiraz üzerine yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Davalının evden kaçıp geceyi başka bir erkeğin evinde geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum, zinanın varlığı için yeterlidir. Zina kanıtlanmıştır. Öyleyse, istek doğrultusunda boşanmaya karar verilmesi gerekirken, değerlendirmede yanılgıya düşülerek davanın reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır” şeklinde görüş bildirdi. Dosyanın gönderildiği yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına itiraz etmeyip kararında direnmedi. Böylece Yargıtay’ın hükmü de kesinleşmiş oldu. İçtihat oluşturacak bu kararın ardından başka bir erkeğin evinde kalmak “zina” nedeni sayılabilecek. Yargıtay, davacı eşin tazminat talebinin de kabul edilmesine karar verdi.  Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

+ Hayata Kast, Pek Kötü Muamele, Onur Kırıcı Davranış Sebebiyle Boşanma Davası

Türk Medeni Kanunumuzun 162. Maddesinden düzenlenen hükümle “eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kast edilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.” denmiştir.

Hayata kastta eşlerden birinin diğerini bilerek ve isteyerek öldürme girişiminde bulunmasını ifade ederken pek kötü muamele genelde evlilik birliği içerisinde kadının ya da erkeğin gördüğü genelde fiziki şiddeti, darbı, onur kırıcı davranış ise diğer eşi küçük düşürmeyi onunla alay etmeyi ifade eder.

Anılan maddelerin içine birçok sebep sayılabilecekken zinada bahsettiğimiz gibi hak düşürücü süreler eşin dava sebebini öğrenmesinden itibaren 6 ay herhalde 5 yıldır. Yine affeden tarafın bu sebeplere dayanarak boşanma davası açması davanın reddine sebep olabilecekken bu konu ile de ilgili mutlaka alanında uzman bir Ankara boşanma avukatı ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

+ Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası

Akıl hastalığı boşanma dava sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Şizofreni gibi birçok hastalığa sahip eşler tedavilerini aksatarak, unutarak kimi zaman ise bilinçli olarak tedavi edilmek istemeyerek evlilik birliğini diğer eş için çekilmez hale getirmektedir. Bu hususta önemli bir nokta akıl hastalığının ne zaman başladığıdır. Boşanmak isteyen kişiler bu durumla ilgili sıkça hataya düşmekte ve boşanma davaları çoğu zaman reddedilmektedir. Akıl hastalığı zaten bir evlenme engeli olduğundan kanun hükmünde değinilmek istenen evlilik birliğinin kurulmasından sonra ortaya çıkan akıl hastalığıdır.

Türk Medeni Kanunumuzun 165. Maddesinde akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası hakkında şu bilgilere yer verilmiştir. “Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.” Maddede açıkça yazıldığı üzere sağlık kurulu raporunda hastalığın geçme olasılığının bulunmadığı mutlaka yazılmalıdır.

Örneğin eşinize şizofren tanısı konmuş olabilir. İlaçlarını içtiği sürece hastalığıyla ilgili sorun yaşamayan bir eşiniz varsa büyük olasılıkla sağlık raporunda bu hastalığın evlilik birliğini temelinden sarsmadığı yazacak ve boşanma davanız reddedilecektir. Anılan sebeplerle her maddede değindiğimiz üzere alanında uzman Ankara boşanma avukatları ile çalışmak aslında öneriden ziyade taraflar için bir zorunluluk olarak görünmelidir. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

+ Küçük Düşürücü Suç İşleme, Haysiyetsiz Hayat Sürme Sebebine Dayalı Boşanma Davası

Türk Medeni Kanunumuzun 163. Maddesinde “Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.” hükmüne yer verilmiştir.

Örneğin eşi küçük çocuklara cinsel istismarda bulunmaktan ceza alan bir kişinin bu evlilik birliğini sürdürmesinin ondan beklenemeyeceğini Yargıtay kabul etmiştir. Kişinin yaşadığı ortama göre işlenen suçun nevi değişebilecektir. Çok zengin bir kişi için eşinin hırsızlık yapması, küçük düşürücü suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme sebebine dayalı olarak boşanma davası açmasına ve kazanmasına yetecek iken, hırsızlıktan sabıkası olan ve yargılanan bir kişi eşinin bu dosyası için anılan hükme dayanarak dava açamayabilir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 2014/20560 E. 2015/4947 K. 19/03/2015 tarihli kararında da bu hususlara ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Şöyle ki; “Davalının, on iki yaşında bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu, suçu sabit görülerek bundan dolayı ceza aldığı yapılan soruşturma ve toplanan delillerden anlaşılmaktadır. Mahkemece, “davalının bu suçu bir kere işlemiş olmasının tek başına boşanmaya neden olmayacağı vicdani kanaatine varıldığı, bu durumun evliliği diğer eş bakımından çekilmez hale getirdiğinin ispatlanması gerektiği, bu yolda delil getirilmediği” gerekçesiyle dava reddedilmiştir. Dava Türk Medeni Kanununun 163. maddesinde yer alan “küçük düşürücü suç işleme” sebebine dayanılarak açılmıştır, işlenen suçun niteliğine göre davacının dava açması karşısında onunla birlikte yaşaması kendisinden beklenemeyeceği açık ve tartışmasızdır. Boşanma sebebi gerçekleşmiştir. Davanın kabulü gerekirken, isteğin reddi doğru görülmemiştir.” Hükümlerine yer verilmiştir.

+ Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Çekişmeli Boşanma Davası

Zina, hayata kast, pek kötü muamele, onur kırıcı davranış, akıl hastalığı, küçük düşürücü suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme gibi özel sebeplere dayanarak açılamayan çekişmeli boşanma davası, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayanarak açılabilir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile açılan çekişmeli boşanma davası oldukça ayrıntılı hususları olan ve Yargıtay kararlarının yakından takibi ile açılabilecek bir davadır.

Eski Medeni Kanunumuzda şiddetli geçimsizlik olarak bilinen genel sebebimiz yeni medeni kanunumuzda evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak düzenlenmiştir. Birçok danışanımızda karşılaştığımız sorulardan birisi “evlilik birliğinin temelinden sarılması şartlarının neler olduğu”dur. Bu zamana kadar oluşmuş içtihatlar ve kanunun açık hükümleri gereğince bu şartların sınırlı sayıda olmadığı söylenebilir. Ancak eşine yalan söylemek, eşinin ailesinin sürekli evliliklerine karışması, kaynana ile yaşamak, eşin cimri olması, eşin kumar oynaması, eşin alkol kullanması, sürekli kavga etmek, ailesinin eşine kötü davranmasını engellememek, kadının çalışmasına izin vermemek, eş üzerinde baskı kurmak, kıskanmak, eşin arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, ailesine hakaret etmek, eşine sevmediğini söylemek, başka birisini sevdiğini söylemek gibi durumlar evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu durumlarla karşılaşan kişiler çekişmeli boşanma davası açarak kendilerini iyi bir şekilde mahkemede ifade etmeleri, usuli tüm işlemleri süreleri kaçmadan yapabilmeleri sonrasında davayı kazanabileceklerdir.

Çekişmeli Boşanma Davalarının en önemli hususu tanıklardır. Zira boşanmanın gerçekleşmesi için sadece bu durumların varlığı yeterli olmayıp bir de bu durumların evliliği diğer eş için çekilmez hale getirdiği kabul edilmelidir. Çekişmeli boşanma davaları usuli ayrıntıları çok olan ve uzmanlık gerektiren davalar olup mutlaka bir  Ankara boşanma avukatı ile çalışılması gerekmektedir. Yargıtay kararları ile oluşturulan evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı çekişmeli boşanma dilekçesi ile istenilen sonuca ulaşmak için detaylı ve titiz bir çalışmaya ihtiyaç vardır.

Çekişmeli Boşanma hususunda bir diğer husus kusur durumudur. Kimse kendi kusurundan kaynaklı olaylara dayanarak boşanma davası açamaz. Yargıtay’ın 2. Hukuk Dairesi’nin 2016/1826 E. 2016/2489 K. 15/2/2016 tarihli kararında bu konuya ilişkin şu hükümlere yer verilmiştir; “Türk Medeni Kanununun 166/1-2. maddesi uyarınca boşanma kararı verilebilmesi için evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmeleri eşlerden beklenmeyecek derecede temelinden sarsıldığının sabit olması gerekir. Mahkemece; “davacının uzun süre yurt dışında yaşadığı ve maddi ve manevi yükümlülüklerini yerine getirmediği, evlilik birliği içindeki sadakat güven ve paylaşım ortamının davacının kusurlu davranışları yüzünden ortadan kalktığı” gerekçesiyle boşanmaya neden olan olaylarda davacı erkek tam kusurlu kabul edilmiş ancak evlilik birliğinin devamında eş ve çocuklar için yarar kalmadığından tarafların boşanmalarına karar verilmiştir. Türk Medeni Kanununun 166/1. maddesine göre boşanmaya karar vermek için davalının az da olsa kusurlu bulunması zorunludur. Oysa toplanan delillerden davalı kadının kusuru kanıtlanamamıştır. Davacı tam kusurludur. Bir kimse sırf kendi kusuruna dayanarak boşanma hükmü elde edemez. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davaları

En az 1 yıl boyunca evli olan ve boşanmanın asli ve feri olmak üzere tüm hususlarında anlaşan kişiler anlaşmalı boşanma davası ile evliliklerine çok kısa bir sürede son verebilirler. Anlaşmalı boşanma davasının şartları hususunda müvekkiller çok fazla tereddüde düşmekte ve acele etmeleri nedeniyle çok önemli hatalar yapmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasının şartları konusunda ilk olarak söylediğimiz gibi en az 1 yıl evli olmak, boşanmanın tüm hususlarında anlaşmak (ki bunlara velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat, çocukların diğer eşle ne sıklıkla görüşeceği, kişisel ilişki tesisi dahildir), mahkemeye protokol sunmak sözlü olarak davayı bizzat duruşmaya katılarak kabul etmektir. Tüm bu şartların sağlanması halinde hakim anlaşmalı boşanma davasının kabulüne karar verebilecektir.  Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

Burada sıklıkla karşılaştığımız bir husus şudur; müvekkiller anlaşmalı boşanmanın kolay olduğu, çok kısa sürdüğü için bir boşanma davası avukatına ihtiyaç olmadığını düşünmektedirler. Ancak bu çok sık yapılan ve geri dönülmesi imkansız zararlara yol açabilecek bir hatadır. Yine birçok müvekkil bu düşünceyle teknoloji devrinde yaşadığımız için internette rastgele “anlaşmalı boşanma davası protokol” , “protokol örneği” gibi kelimelerle arama yapmakta, ilk buldukları protokolü kendilerine göre hazırlayıp dava açmaktadırlar.

Dava bitip boşanmaya karar verildikten sonra bir avukata danışan taraf haklarını öğrenip karşı tarafa yeniden dava açabilmekte ve tüm hususlarda anlaştığını, karşı tarafın bir talebi olmadan boşandığını zanneden eş birden çok yüksek miktarlarda talepli davalarla karşılaşabilmektedir. Bu durumun önlenmesi için mutlaka en azından anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması evresinde bir boşanma avukatına danışılmalı hatta boşanma protokolünün avukatlar aracılığıyla hazırlanması sağlanmalıdır. Protokolün eksik düzenlenmesi akabinde taraflardan biri hakkında yüksek meblağlı başka bir dava açılabileceğine ilişkin örnek Yargıtay kararı bu yöndeki tespitlerimizi kanıtlar niteliktedir.

Yargıtay 8.Hukuk Dairesinin 2015/22210 E , 2017/17561 K ve 26/12/2017 tarihli kararında “Kural olarak anlaşmalı boşanma davasında taraflar arasında akdedilmiş olan boşanma protokolünde yer alan mal rejimi hukukundan kaynaklanan anlaşma maddelerinin mahkeme kararında yer alması veya protokolün mahkemece onaylanması gerekir. Mal rejiminden kaynaklanan talepler boşanmanın ferilerinden olmadığından ayrıca davaya konu edilebilirler. Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

Mahkemece, davacı …’in boşanma davasında 09.04.2014 tarihli duruşmadaki “karşı taraftan herhangi bir eşya talebim yoktur” şeklindeki beyanının mahkeme içi ikrar niteliğinde olup görülmekte olan davada davacı aleyhine kesin delil teşkil ettiği, davacının bu ikrarına rağmen görülmekte olan davayı açmasının hakkın kötüye kullanılması niteliğinde olduğu, davacı …’in beyanında geçen“eşya” kavramının taşınmaz ve taşınır mallar ile boşanmanın feri niteliğinde olmayan mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan “değer artış payı ve katılma alacağı” taleplerini de kapsadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmişse de; ulaşılan sonuç isabetli değildir.

Şöyle ki; boşanma dava dosyasının incelenmesinde protokolün 2. maddesinde “davalı ve şahsım olan davacı birbirimizden tazminat ve nafaka talebimiz yoktur” şeklinde, 3. maddesinde “eşyalar taksim konusunda da anlaşma sağlanmıştır” şeklinde düzenlemeler bulunduğu, davacı …’in duruşmada “davalı ile boşanma ve ferilerinde anlaştık, buna göre davalıdan herhangi bir şekilde ziynet, eşya, maddi, manevi tazminat, tedbir ve yoksulluk nafakası talebim yoktur” şeklinde beyanda bulunduğu, mahkemece hükmün 3.bendinde “tarafların birbirlerinden tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat, ziynet ve eşya talepleri olmadığından bu hususlarda karar verilmesine yer olmadığına” ve 8. bendinde “5 maddeden ibaret bila tarihli protokolün aynen tasdikine ve kararın eki sayılmasına” karar verildiği belirlenmiştir.

Görüldüğü üzere, gerek protokol içeriği gerekse hükme geçirilen mali hususlara dair hüküm fıkrası ile tarafların karşılıklı anlaşmalarını bildirdikleri imzalarını taşıyan kararın verildiği duruşmadaki beyanları birlikte değerlendirildiğinde; tarafların karşılıklı olarak eşya ve ziynet taleplerinin bulunmadığının kabul edildiği, bunun dışındaki anlaşmanın boşanmanın fer’i (eki) niteliğindeki konulara dair olduğu, mal rejiminin tasfiyesi konusunda bir anlaşma yapılmadığı anlaşılmaktadır. TMK. 166/3. maddesi uyarınca anlaşmalı boşanma kararı için; eşlerin boşanma ve boşanmanın eki niteliğindeki hususlarda anlaşmış olmaları gerekir. Mal rejiminin tasfiyesi boşanmanın eki niteliğinde olmadığından, anlaşma gerekli değildir.

Ancak anlaşma olduğu takdirde boşanmayla birlikte hüküm altına alınmasına da yasal bir engel yoktur. Bu bakımdan mal rejiminin tasfiyesine dair bir anlaşma yapılmadığı anlaşıldığından, davacı tarafından eldeki davanın açılmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, mahkemece iddia ve savunma çerçevesinde taraf delilleri toplanarak tartışılması ve tüm deliller değerlendirildikten sonra talebin esası hakkında olumlu olumsuz bir karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçelerle davanın reddine karar verilmesi doğru olmamıştır.”

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar bizzat duruşmaya katılıp, protokolde yazan tüm hususları kabul ettiklerini sözlü olarak beyan etmelidir.

Avukatların çoğu zaman bir hafta on gün içerisinde bitirdikleri anlaşmalı boşanma davaları tarafların davayı kendilerinin takip etmesiyle aylar sürebilmektedir. Duruşmanın öne alımı için dilekçe verilmesi, gerekçeli kararın yazılması tebliğe çıkarılması, itiraz sürelerinin beklenmesi gibi hususlar ancak bir etimesgut Ankara boşanma avukatı nın hızlandırabileceği usuli işlemlerdir.

Anlaşmalı boşanma yönünde oluşan karar kesinleşinceye kadar eşlerin bu yöndeki diğer bir ifadeyle gerek boşanmanın mali sonuçları, gerekse çocukların durumu hususunda kabul edilen düzenlemeleri kapsayan irade beyanından dönmesini engelleyici yasal bir hüküm bulunmamaktadır. Anlaşmanın bozulması ile anlaşmalı boşanma hükmü bütünüyle geçersiz hale gelir. Bu halde anlaşmalı boşanma davasının “çekişmeli boşanma” olarak görülmesi gerekir. Açıklanan sebeple, mahkemece taraflara iddia ve savunmalarının dayanağı bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetlerini içeren beyan ile iddia ve savunmanın dayanağı olarak ileri sürülen her bir vakıanın ispatını sağlayacak delillerini sunmak ve dilekçelerin karşılıklı verilmesini sağlamak üzere sure verilip ön inceleme yapılarak tahkikata geçildikten sonra usulüne uygun şekilde gösterilen deliller toplanarak gerçekleşecek sonucu uyarınca karar verilmesi gerekir. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

ANLAŞMALI BOŞANMA VE ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI ARASINDAKİ FARKLAR

Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirecek olan hakimin kanaatidir. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

BOŞANMA DİLEKÇESİ NASIL HAZIRLANMALIDIR? DAVA DİLEKÇESİNDE BULUNMASI GEREKEN UNSURLAR NELERDİR?

Burada en önemli husus doğru mahkemenin tespiti, doğru delillere dayanmak ve muhakkak ki hukuken işe yarayacak doğru iddialarda bulunmaktır. Boşanma dava dilekçesinde bulunması gerekli zorunlu şartları taşımayan dilekçeler usulden reddedileceği gibi hukuken doğru bulunmayan boşanma iddiaları sebebiyle de, yahut dilekçede tarafların kendilerini doğru ifade edememeleri sebebiyle dava esastan reddedilebilecektir. Davanın reddi boşanma talebinin geri çevrilmesi ve mutsuz bir evlilik içerisinde hapsolmak olduğu kadar esastan reddedilmiş bir dava sonrasında yeniden boşanma davası açmak da bir o kadar zor ve uzman ankara boşanma avukatı tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Bazen taraflar kendileri eksik iddia ve dilekçe ile usuli işlemleri yerine getirmeden dava açmakta ve alanında uzman ankara boşanma avukatı ile çalışmadıklarından davayı kaybedebilmektedirler. Peki boşanma davası kaybedilirse ne olur?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2005/2752 E. 2006/30 K. 1/3/2006 tarihli kararında bu durum açıkca anlatılmıştır. Anılan kararda şu hükümlere yer verilmiştir. “Uyuşmazlık; davacı tarafından aynı nedenlere dayanılarak açılıp red ile sonuçlanan önceki davadan sonra, davalıdan kaynaklanan yeni bir olayın varlığının kanıtlanıp kanıtlanamadığı noktasında toplanmaktadır.Türk Medeni Kanunu’nun 166/1-2. maddesi uyarınca boşanma kararı verilebilmesi için evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmeleri eşlerden beklenmeyecek derecede temelinden sarsıldığının sabit olması gerekir.

Diğer taraftan, Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesi hükmü, tamamen kusurlu eşin de dava açabileceği ve yararına boşanma hükmü elde edebileceği biçiminde yorumlanmamalıdır. Esasen böyle bir düşünce, kimsenin kendi eylemine ve tamamen kendi kusuruna dayanarak bir hak elde edemeyeceği yönündeki temel hukuk ilkesine aykırı düşer. Dosyadaki bilgi, belge ve tanık beyanlarına göre davacı koca, tarafların müşterek ikamet ettikleri evin de aralarında bulunduğu, kendi adına kayıtlı tüm taşınmazları satmış; bu nedenle müşterek haneden ayrılan davalı kadın aleyhine, 19.10.1995 ve 19.09.1996 tarihlerinde şiddetli geçimsizlik nedeniyle, 22.12.2000 tarihinde fiili ayrılık nedeniyle boşanma davaları açmış ve davalar reddedilerek kesinleşmiştir. Davacı tarafından evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanılarak, aynı maddi olgular ileri sürülmek suretiyle 19.9.1996 tarihinde açılıp, ispatlanamamış olması nedeniyle reddedilen önceki davadan sonra taraflar bir araya gelmediklerine göre, taraflar arasında geçimsizlikten söz edilmesi olanaklı değildir. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

Her ne kadar davacının, bakıma muhtaç hale gelmesi nedeniyle davalı tarafından huzur evinde yaşamak zorunda bırakıldığı ileri sürülmüş ise de, davacının tüm malvarlığını elinden çıkardıktan sonra kendi isteğiyle huzurevine yerleştiği, davalının her hangi bir kusurunun bulunmadığı anlaşılmıştır. Direnme gerekçesine gelince; davacı dava dilekçesinde evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak, Türk Medeni Kanunu’nun 166/1-2. maddesi uyarınca boşanma kararı verilmesini istemiş; davacı vekili duruşmada, T.M.K’nun 166/son maddesinde öngörülen fiili ayrılık nedenine dayanmadıklarını açıkça ifade etmiştir.

Görüldüğü üzere, fiili ayrılık nedeniyle açılmış bir dava bulunmadığı halde; Mahkemece yanlış temele dayalı olarak, aynı nedenle açılıp reddedilen önceki davadan sonra üç yıllık fiili ayrılık süresinin geçip geçmediği irdelenmiş ve yanılgılı gerekçeyle, bu yönden de boşanma kararı verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Yukarıda açıklanan olgular karşısında, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı boşanma davasında, temelinden sarsılma durumunu kabule elverişli davalıdan kaynaklanan yeni bir olayın varlığının kanıtlanamadığı anlaşılmaktadır. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz siz değerli müşterileri için bu tarz konularda profesyonel danışmanlık vermektedir.

BOŞANMA DAVASI NASIL VE NEREDE AÇILIR?

Boşanma davası nerede açılır konusu çok merak edilen konulardandır. Boşanma davası tarafların 6 aydan beri birlikte yaşadıkları yahut taraflardan birinin ikametgahı olan Aile Mahkemesinde dava açılır. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde dava Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır. Boşanma davası nasıl açılır sorusuna ise taraflar usulüne uygun şekilde düzenlenmiş 3 nüsha dilekçeleri ile adliyeye başvurarak davalarını açabilir olarak yanıt verebiliriz. Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan sizlere boşanma davalarınızda profesyonel destek sunmaktadır.

BOŞANMA DAVASININ NE KADAR MASRAFI OLUR?

Boşanma davası maliyeti veya boşanma davası fiyatları Bu soru çok sık karşılaştığımız bir soru olup, davanın türüne ve talep edilenlerin miktarına göre değişmektedir. Bazı dava türleri miktarı ne olursa olsun aynı maktu arca tabi iken bazı dava türleri talep edilen miktara göre oranlanarak nisbi harca tabi tutulur.

Boşanma Avukatı Av. Tülin Yılmaz İletişim Bilgileri

Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz

Ankara Boşanma Avukatı Tülin Babaoğlan Yılmaz

Ankara Boşanma Avukatı danışmanlık hakkında bilgi almak için iletişim formundan bizlere aklınıza takılan soruları sorabilir, iletişim numaralarımızdan arayabilir veya bilgi@tulinbabaoglan.av.tr mail adresimizden bize mail gönderebilirsiniz.

Adres : Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 8) No: 1/96 Etimesgut / Ankara

Telefon : 0546 646 7014

Sizden Gelenler Yorumlar

Ankara dışında oturmamiza ve dosyamiz başka bir adliyede olmasina ragmen kendisi hakkinda duydugumuz tavsiyelerle Tulin hanimdan dosyamiza bakmasini rica ettik. Davamiz hala devam ediyor. Ancak hem yakin cevremizden Tulin Hanim hakkinda aldigimiz ovguler hem de dosyamiza gosterdigi ilgi neticesinde davamizi kazanacagindan suphemiz yok. Her şey icin cok tesekkur ederiz Tulin Hanim. Ankara boşanma avukatı arayışındaysanız kesinlikle tavsiye ederiz.

Şule Yıldırım

Kendisine Sincan’dan ulaştık. Her şeyi kendi emeğiyle yapan Eryaman’da ki avukatımız, bütün işlere kendi koşturan bir kişidir. Mesai saati dışında dahi acil durum için mesaj attığımda ailesinden zaman ayırıp benimle ilgilenen Ankara boşanma avukatı . Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Furkan Oğuzhan

Corumda gorulen tapu iptal ve tescil davasinda o donemler etimesgutta bulundugumuzdan kendisiyle calisma karari aldik. Defalarca durusmamiz olmasina ve tapu dan alinacak evraklar icin surekli corum tapu mudurlugune gidilmesi gerekmesine ragmen her seferinde isi bizzat kendisi giderek halletmis ve davamizi kazanmistir. Kendisine cok tesekkur ederiz.

Habil Bilgi

Tulin hanim sizinle ilk tanistigim gun ayni soruyu defalarca sormama ragmen bana gosterdiginiz anlayis ve sabir icin ne kadar tesekkur etsem azdir. Cok yogun bir avukat olmaniza ragmen ne zaman arasam mesaj atsam bana donus yaptiginiz ve beni rahatlattiginiz icin, davami kazandiginiz beni buyuk bir beladan kurtardiginiz icin size minnettarim.

Dilara Kişin
4 cevaplar
 1. Nursen Parlak
  Nursen Parlak says:

  Yurt disinda yaşıyorum ve bosanmak icin tavsiyeler uzerine Tulin hanimla iletisime gectim. Ne zaman arasam yurt dışında olmama ragmen geri donus yapti. Dosyam ile ilgili hicbir zaman gozum arkada kalmadi. Butun tedirginlimi anlayip hepsine yonelik cozumler uretti.

  Cevapla
 2. Ayla Zaman
  Ayla Zaman says:

  Esimin şiddetlerinden korkup siginma evine yerlestigimde beni elimden tutup kaldiran, korkularimdan uzaklastiran, dosyami en iyi sekilde sonuclandiran kisidir tulin hanim. ankaranin en iyi bosanma avukati midir bilmem ama benim hayatimda tanidigim hem en iyi avukat hem en iyi insandır.

  Cevapla
 3. Sefer Y.
  Sefer Y. says:

  Anlaşmalı boşanma dosyamızda bize olan yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederiz sureci en sıkıntısız şekilde gecirdik

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Yol Tarifi