Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Ankara Avukat Hizmetleri

29.06.2021
24 görüntülenme
Ankara Avukat Hizmetleri

ANKARA AVUKAT HİZMETLERİ

Ankara avukat hizmetleri Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan avukatlık, adaletin haklıdan yana tecelli etmesine sağladığı katkı ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkları çözerek toplumsal barışın tesis edilmesinde oynadığı rol nedeniyle kamusal niteliğe sahiptir. Ankara avukat sayısı bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasındadır. Ankara’da hem çok sayıda hukuk bürosu hem de bireysel çalışan avukat bulabilme olanağı vardır.

Ankara Avukat Avantajları

Ankara avukat avantajları oldukça fazladır. Avukatlar, görev tanımları en geniş meslek dallarından biridir. Gerçek ve tüzel kişilerin yasal haklarının savunulması başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle avukatlara gereksinim duyulur. Mahkemelerde ya da diğer yasal işlemlerde avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Bireylerin veya tüzel kişilerin kendi başlarına da yapabilecekleri işlemler için avukat tutmaları, hiç şüphesiz bu durumun sağlayacağı yararlarla alakalıdır. Yasal işlemlerde avukat desteği almanın sağlayacağı yararlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha Güçlü Savunma: Herhangi bir nedenden dolayı mahkeme karşısına çıkan bireyler, çoğu zaman kendilerini tam ifade edemez. İletişim kurmada yaşanan güçlükler, yasal mevzuatların tam olarak bilinmemesi, çelişkili beyanlar ve benzeri olumsuzluklar, mahkeme heyetinin olumsuz karar vermesine neden olabilir. Öyle ki bireyin haklı olduğu durumlarda bile kendini ya da içerisinde bulunduğu durumu tam olarak ifade edememesi ya da etkili bir iletişim kuramaması, mağduriyet yaşamasına yol açabilir. Genellikle güçlü ve ikna edici iletişim yeteneğine sahip olan ve her gün karşılaştıkları davalar dolayısıyla deneyim kazanan avukatlar ise bireyler için daha etkin savunma sağlar. Bu da adaletin gerçek anlamda haklıdan yana tecelli etmesine yol açar. Bu yüzden de savunma davalarında mutlaka bir avukata başvurulması gerekir.
  • Sözleşme ve Anlaşmaların Usule Uygun Hazırlanması: Gerçek ve tüzel kişilerin, çeşitli nedenlerden dolayı aralarında yapacakları anlaşmaların hukuka uygun hazırlanması gerekir. Hukuka uygun olmayan sözleşme ve anlaşmalar, sonrasında hukuki problemlerin yaşanmasına ya da olası sorunlar karşısında haklıyken haksız duruma düşülmesine neden olabilir. Kanunları ve yasal mevzuatları iyi derecede bilen avukatlar ise bu tür sorunların yaşanmasını engeller ve yapılacak anlaşmaların hukuk zemininde hazırlanmasını sağlar.
  • İş Yükünden Kurtulma: Hukuki işlemler, genellikle uzun süren ve süreç boyunca da takip gerektiren işlerdir. Özellikle şirketler ya da diğer tüzel kişiliklerde olduğu gibi birden fazla dosyanın bulunduğu durumlarda, büyük bir iş yükü ortaya çıkar. Bu konuda deneyim sahibi olan ve her gün onlarca dosyanın takibini yapan avukatlar, tüzel kişilerin bu iş yükünden kurtulmasını sağlar.

 

Yasal işlemlerde avukat ile çalışmanın avantajları bunlarla da sınırlı değildir. Ancak bahsedilen avantajlardan yararlanabilmek için avukat seçiminde dikkatli olmak gerekir. Tercih edilecek avukatın gereksinim duyulan alanda deneyim sahibi olmaması ya da geçmiş davalarında belirgin başarısızlıkların olması, bu yararların tam ters şekilde tecelli etmesine ve hem maddi hem de manevi zarar ile karşılaşılmasına yol açabilir. Bu yüzden de avukat seçimi yapmadan önce detaylı bir araştırma yapmak büyük öneme taşır.

Ankara Avukatlık Sözleşmesi

Ankara avukatlık sözleşmesi taraflar için oldukça önemli bir konudur. Bir avukat ile çalışmaya başlamadan önce avukatlığın uzmanlık gerektiren bir meslek dalı olduğunun farkına varılması gerekir. Avukatlara işçi-işveren mantığıyla yaklaşmak yerine, hukuki işlemlerde yardımcı olan ve bu yardım karşılığında da belirli bir ücret talep eden danışmanlar olduklarının benimsenmesi önemlidir.  Diğer bir ifadeyle avukat ile çalışmak, karşılıklı bir iş ilişkisi kurmak anlamı taşır. Bu ilişki içerisinde her iki tarafın, birbirlerine karşı hakları ve sorumlulukları vardır. Avukatlık sözleşmesi olarak tanımlanan sözleşme, bu hak ve sorumlulukların karşılıklı güvence altına alınmasını sağlar. Çalışılmak istenilen avukat belirlendikten sonra, ücret de dahil olmak üzere avukattan sürecin işleyişine dair detaylı ve şeffaf bilgi talep edilmelidir. Bilgilendirme yapılan hususlarda anlaşılması halinde avukat tarafından avukatlık sözleşmesi hazırlanmalı ve her iki taraf da sözleşmeye imzalamalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, avukatlık kamusal niteliği ağır basan bir meslekler arasındadır. Ancak kanunen avukatların bu görevlerinden başka bir iş yapmaları mümkün olmadığından dolayı, sunmuş oldukları avukatlık hizmetleri karşılığında ödeme alma hakları vardır. Avukatların alabilecekleri ücret, Avukatlık Kanunu’nun 164.maddesi ile belirlenmiştir. Buna göre yüzde 25’i geçmemek suretiyle avukatların, verilecek hükümden yüzde oranında pay talep etme hakları vardır. Avukatlık ücretlerinin, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenen rakamdan düşük olmaması gerekir. Bu tarife ise her yıl avukatların bağlı oldukları baro tarafından belirlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi