Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Ankara’da Boşanma Avukatı Arıyorum

29.06.2021
23 görüntülenme
Ankara’da Boşanma Avukatı Arıyorum

ANKARA BOŞANMA AVUKATI

Ankara boşanma avukatı tek taraflı işlenen kabahatler ya da karşılıklı yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle aile kurumun sonlandırılması için açılan boşanma davalarında, sürecin başından sonuna kadar sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlar. Esasında “boşanma avukatı” diye ayrı bir avukatlık dalı yoktur. Türkiye’de yürürlükte olan Avukatlık Kanunu’na göre tüm avukatlar eşit statüye sahiptir. Ancak sürekli olarak boşanma davalarına giren ve bu konuda uzmanlık kazanan avukatlar, boşanma avukatı olarak anılır. Boşanma davalarında görülen artış nedeniyle, boşanma avukatlarına duyulan gereksinim de artmıştır. Yine de sorunsuz bir şekilde boşanma avukatı bulabilmek mümkündür.

Ankara Boşanma Avukatı Önemi

Ankara boşanma avukatı önemi büyüktür. Boşanma davaları aile mahkemelerinde görülür. Bu mahkemelerde açılan davalar için avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Ancak açılacak davadan istenilen sonucu alabilmek adına bir boşanma avukatına başvurulması tavsiye edilir. Boşanma davalarında avukat desteği almanın sağladığı yararlar oldukça fazladır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Etkili Savunma Yapılması: Mahkemeler karşısında haklı olmak kadar, haklılığı dile getirebilmek ve etkili bir savunma yapmak da önem taşır. Bireyler mahkeme süreçleri ile sürekli muhatap olmadıkları için hâkim karşısında kendilerini yeteri kadar ifade edemeyebilir ya da yasal mevzuat hakkında bilgisiz oldukları için savunma hatlarını hangi bağlamda kuracaklarını yanlış belirleyebilir. Boşanma avukatları ise sürekli bu tür davalarla muhatap olmaları nedeniyle daha etkili ve sonuç odaklı savunma yapar.
  • Anlaşmazlıkların Çözülmesi: Çiftler, genellikle boşanma aşamasında birbirleriyle ortak bir zemin kurup sorunlarını çözmeye çalışmazlar. Boşanma avukatlarının davadaki görevleri, yalnızca mahkeme salonunda savunma yapmakla sınırlı değildir. Anlaşmazlıkların fazla olduğu boşanma davalarında taraflar arasında arabuluculuk yaparak dava sürecinin kısalmasını sağlamak da boşanma avukatlarının yapacağı işlerdendir. Arabuluculuk hem dava açılmadan önce hem de dava açıldıktan sonra yapılabilir.
  • Maddi ve Manevi Zarara Uğramamak: Boşanma davalarında, özellikle kadın tarafında boşanmadan doğan hakların tam olarak bilinmemesinden dolayı çeşitli maddi ve manevi zararlar ile karşılaşılabilir. Boşanma avukatları, müvekkillerinin menfaatlerini korur ve onların maddi ya da manevi zararlar ile karşılaşmamasına çaba gösterir.

 

Ankara Boşanma Avukatı Süresi

Ankara boşanma avukatı süresi belirli prosedürlere tabidir. Boşanma davası açmak isteyenler, genellikle bu davanın ne kadar süreceğini de bilmek ister. Ancak bu konuda net bir süre belirtmek doğru değildir. Boşanma davalarının uzunluğunu belirleyen çok çeşitli faktörler vardır. Boşanma davasının türü, açılacak davanın süresi açısından en önemli belirleyendir. Boşanma davaları temelde, anlaşmalı boşanma davaları ve çekişmeli boşanma davaları olmak üzere ikiye ayrılır. Anlaşmalı davalarda taraflar kendilerini ilgilendiren tüm konularda uzlaşıya varır ve böylelikle mahkemede çözülmesi gereken konular ortadan kalkar. Bu tür davalarda genellikle tek celsede boşanma işlemi tamamlanır. İkinci boşanma türü ise çekişmeli boşanmalardır. Çekişmeli boşanma davalarında taraflar arasında bir ya da birden fazla sorun vardır. Bu sorunlar üzerinde uzlaşıya varamadıkları için mahkemenin detaylı inceleme yapması ve karar vermesi gerekir. Çekişmeli boşanma davaları genellikle 1 yıldan fazla sürer.

Boşanma davasının açılacağı şehir de dava süresinin belirlenmesinde etkilidir. Büyük şehirlerde sırada bekleyen dosyaların sayısının fazla olması, davaların yavaş ilerlemesine neden olur. Hem büyükşehir hem de çekişmeli boşanma davası olması durumunda, davalar 2 yıla kadar devam edebilir. Eğer karşılıklı anlaşma ile değil de bir tarafın ağır kusuru nedeniyle boşanma davası açılmışsa, delillerin güçlülüğü de dava sürecine etki eder. Güçlü ve yalanlanması zor delillerle hâkim karşısına çıkılması durumunda dava süreci daha kısa sürer.

Boşanma davasının sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi adına, dava açmadan önce dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle müvekkilin, boşanmaya gerekçe olarak gösterdiği tüm nedenleri açık bir şekilde avukatıyla paylaşması gerekir. Avukatın bu aşamada yeteri kadar bilgilendirilmemesi, mahkeme karşısında zayıf kalınmasına yol açabilir. Ayrıca müvekkilin nafaka, çocuk velayeti, ev eşyalarının durumu ve benzeri konularda ne talep ettiklerini de beyan etmeleri önemlidir. Müvekkilin canını ya da sağlığını tehdit eden bir durum varsa, bunun için de ayrıca tedbir başvurusu yapılmalıdır. Avukat tüm gerekçeleri dinledikten ve mevcut delilleri değerlendirdikten sonra, ilgili kanun maddesi uyarınca boşanma davası dilekçesini hazırlayarak adliyeye sunar. Sürecin bundan sonraki kısmı, mahkeme tarafından belirlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi