arabuluculuk-vekalet-ucreti

Kolay, Hızlı, Adil: Arabuluculuk Hizmeti

Arabuluculuk sistemi, taraflar arasındaki hukuki anlaşmazlığın mahkemeye gidilmesine gerek kalmadan veya mahkeme süreci işlerlik kazandıktan sonra objektif, arabuluculuk eğitimi almış kişi desteği ile çözümlenmesine verilen sistemdir. Arabulucu, hukuki anlaşmazlığa düşen tarafların birbirleri ile iletişim kurmalarını ve anlaşma zemini altında buluşabilmelerini sağlar. Arabulucu tarafsız, objektif, taraflara karşı anlayışla yaklaşan ve alanında en az 5 yıllık tecrübe sahibi hukuk fakültesi mezunu kişilerden oluşmaktadır. Arabulucular taraflar için çözüm önermek yerine, tarafların yaşadıkları sıkıntıyı ve talepleri tespit ederek bir tartışma ortamı yaratılmasını sağlar. Bu hizmeti karşılığında da arabuluculuk avukat vekâlet ücreti talep eder.

Hem Aradığınızı Hem De Aranızı Bulun

Arabuluculuk Avukat Vekalet Ücreti

Oluşturulan bu tartışma ortamında taraflar birbirlerinin hak ve talepleri doğrultusunda kendi çözümlerini üretirler. Yargısal çözümün uzun sürdüğü durumlarda arabuluculuk hizmeti hem zaman hem de para açısından oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. Arabuluculuk sistemi içerisinde yargı yolundan farklı olarak gizlilik ve tarafların kendi koşullarına göre sağladıkları çözümler esastır. Arabuluculuk avukat vekâlet ücreti dosyada görev yapan arabulucu sayısına, anlaşmazlığın konusuna, dava açılıp açılmamış olmasına ve maddi gerekçelerle doğan anlaşmazlıklarda ise mevzubahis bedele göre belirlenmektedir. Adalet Bakanlığı, arabuluculuk avukat vekâlet ücreti oranlarını belirlemek adına her sene internet üzerinden bir asgari ücret tarifesi yayınlamaktadır.

Arabuluculuk Avukat Vekâlet Ücreti

Arabuluculuk süreci sonunda alınan kararlar yargı makamında olduğu gibi bağlayıcı nitelik taşımaktadır. Arabuluculuk, tarafların hür iradeleri aracılığı ile karar verebilecekleri hukuki uyuşmazlık durumlarında kullanılabilen bir sistemdir. Kamu düzenini ilgilendiren davalarda arabuluculuk sistemi işletilemezken, alacak davaları, ticari uyuşmazlıklarda bu sisteme başvurabilmek mümkün olabilmektedir. Yine aynı şekilde trafik kazaları sonrasında meydana gelen tazminat konulu uyuşmazlıklarda da bu yönteme başvurulabilmektedir. Süreç, söz konusu taraflardan birinin arabuluculuk işleminden vaz geçtiğini beyan etmesi ile sona ermektedir. İstenildiği zaman süreç sona erdirilerek mahkeme açılabilmesi mümkün olabilmektedir. Siz de arabuluculuk faaliyetleri hakkında ve arabuluculuk avukat vekâlet ücreti hakkında bilgi edinmek isterseniz sitemizi ziyaret edebilir, e-posta ve telefon üzerinden konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.