Arabuluculuk Dava Açma Süresi

Arabuluculuk Dava Açma Süresi

Özellikle ticari anlaşmazlıkların çözümü için geliştirilen arabuluculuk sistemi bugün için oldukça başarılı sonuçların alınmasına imkân sağlıyor. Tabii arabuluculuk dava açma süresi belirli bir zaman periyodunda işlemek gerekecektir. Çünkü uyuşmazlık ortaya çıktıktan sonra resmi anlamda hukuki normların işletilmesi şarttır ve yasal yükümlülükler mutlaka yerine getirilmelidir. Dilerseniz öncelikle 2012 yılından bu yana yürürlükte bulunan 6325 sayılı kanunun taraflar açısından hangi kolaylıkları getirdiğini hep birlikte inceleyelim. Sonrasında konumuzun diğer ayrıntılarına geçelim. Kanun ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli detay bazı dava türlerinde bu yönteme başvurulmasının zorunlu olduğudur. Örneğin çocukların velayet davaları, ticari davalar, iş akdinin sona erdirilmesi veya fazla mesai ücretleri gibi meselelerin tamamında arabuluculuk sisteminden yararlanılmak durumundadır.

Arabuluculuk Dava Açma Süresi

Arabulucu Kimlerden Seçilir

Bunun yanı sıra iş hukuku veya özel hukuk alanında bir sorun yaşıyorsanız arabuluculuk sistemini zaten kullanmak durumunda kalacağınız için arabulucu kimlerden seçilir, arabulucuyu nasıl tayin edeceksiniz gibi soruların yanıtlarını önceden bilmenizde yarar görüyoruz. İsterseniz öncelikle arabulucunun kim olduğuna yönelik kısa bir tarif yapalım. Arabulucu kişi hukuk fakültesini bitirmiş, en az 5 yıllık mesleki kariyere sahip avukatlar arasından bir sınav neticesinde seçilirler. Görev yönünden uyuşmazlığın taraflarına eşit mesafededirler ve taraflar arasında iletişim zemini hazırlamak başlıca görevleridir. Ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmiş bir ücret tarifesi doğrultusunda çalışırlar ve her yıl bu tarife güncellenir.

Arabulucu Avukat Nasıl Seçilir

İzninizle oldukça önemli olarak gördüğümüz bir hatırlatma ile konumuza devam edelim. Arabulucu avukat taraflardan sadece birinin iradesiyle tercih edilemez. Dolayısıyla her iki tarafın üzerinde uzlaştığı bir seçim yapılmak zorundadır. Aksi takdirde bu hizmetlerden yararlanılması mümkün olmaz. Eğer sizlerde benzer bir sorun yaşıyorsanız hukuk büromuzun deneyimli avukatlarından profesyonel destek alabileceğinizi lütfen unutmayınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi taraflar arasında konsensüs sağlanmasına yönelik davetler arabulucunun diğer önemli görevleri arasında yer alıyor. Şimdi de isterseniz konu başlığımız olan arabuluculuk dava açma süresi hakkında bazı bilgiler aktaralım. Arabuluculuk sistemine başvuru yapıldıktan sonra avukat bu dosyayı en fazla 3 hafta içerisinde sonuçlandırır ve sadece bir hafta uzatma hakkı bulunur. Lütfen bu konu ve diğer hukuki destekler ile ilgili telefonlarımızı aramaktan çekinmeyiniz. Sizleri yanıtlamaktan büyük mutluluk duyarız. Esen kalınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir