Avukatların Vekalet Ücretleri

Haklarımızın Savunucusu: Avukat

Avukatlar, hukuki alanda eğitim almış, uzman oldukları konularla ilgili olarak yürürlükte olan kural, kanun ve yasa maddelerini bilen, yorumlayan, ikna kabiliyeti yüksek kişilerdir. Duruşma sürecinde haklarımızı koruyan avukatlar, kişinin kendisini savunma hakkı ve vekil tayin edebilme hakkı çerçevesinde işlem yapabilmektedirler. Bireysel olarak içerisinde bulunduğumuz hukuki sürecin detaylı yapısını çözümlemekte çoğunlukla sıkıntı yaşarız. Bu sıkıntının önüne geçebilmek üzere avukatlara vekâlet verebiliriz. Avukatların vekâlet ücretleri de davanın kapsamı, dosyanın büyüklüğü gibi çeşitli değişkenlerce ve baronun belirlemiş olduğu alt sınır üzerinden belirlenmektedir.

Avukatlara Neden İhtiyaç Duyarız

Avukatların Vekalet Ücretleri
Avukatların Vekalet Ücretleri

Avukatlara duyulan en önemli ihtiyaçlardan birisi, karmaşık hukuki terim ve yasalardır. Hukuk eğitimi almamış kişiler bu karmaşıklığın içerisinden çıkmakta büyük zorluk çekerler. Avukatlara ihtiyaç duymamızın bir başka nedeni ise olası maddi kayıplardır. Bu durum davanın içeriğine göre değişiklik gösterebilse de maddi içerikli davaları avukat tutmamanız neticesinde kaybetme olasılığınız arttığı için daha büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra bütçenize uygun avukatların vekâlet ücretleri ödeyerek mahkeme sürecinde karşınıza çıkabilecek karmaşık evrak ve doküman işleri ile uğraşmamış olursunuz. Günümüzün karmaşık dünyasında kimse bu karmaşık evrak işleriyle uğraşmak istemez, işi bilene teslim etmeyi daha faydalı bulur. Hakkınız olanı almak için nasıl bir yöntem uygulamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir avukat ile birlikte çalışmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Avukatların Vekâlet Ücretleri

Noter onaylı vekâlet verdiğinizde, avukatınız sizin adınıza hukuki süreçlerinizi yürütmek ve dosyanızı takip etme sorumluluğu verdiğiniz anlamına gelir. Duruşma sırasında ve sonrasında hukuki bilgisi ile sizi koruyan ve aydınlatan avukatların vekâlet ücretleri barolar tarafından her sene internet üzerinden belirlenmektedir. Bu vekâlet ücretlerinin alt sınırı belli olsa da üst sınırı değişiklik göstermektedir. Bu üst sınır ise davanın büyüklüğü, çeşidi ve içeriğine göre değişiklik gösterir. Zaman, emek, özveri ve sözlü yetenek gerektiren bu meslekte yer alabilmek için uzun seneler boyunca tecrübe edinmek ve bıkmaksızın çalışmak gerekmektedir. Bu yüzden avukatların vekâlet ücretleri de bazı durumlarda yükselebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir