Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Boşanma Avukatı Ücretleri Değişkenlik Gösterir Mi?

03.08.2020
17 görüntülenme
Boşanma Avukatı Ücretleri Değişkenlik Gösterir Mi?

Boşanma Avukatı Ücretleri Değişkenlik Gösterir Mi?

Boşanma avukatı ücreti davaların zorluk ve uzunluk dereceleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Ülkemizde asgari tutarların kararını Barolar Birliği vermektedir. 2020 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi baz alınarak avukatlar ücret belirliyor. Belirlenmiş olan bu sınırlara avukatların uyuması gerekiyor. Uyulmaması durumunda ise hukuki sorumluluk gerektirdiğini belirtelim. Mahkeme masrafları ise avukatlık ücretlerine tabi değildir. Barolar birliği tarafından belirlenen tutarlar da boşanma türüne göre farklılık göstermektedir. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanmalarda ücretler farklı olmaktadır. Çekişmeli olmayan anlaşmalı boşanma davalarında davalar daha kısa sürdüğünden ve herhangi bir ekstra işleme gerek kalmadığından dolayı ödenecek olan tutarlar çekişmeli boşanma davalarına oranla daha düşük tutardadır.

Boşanma Davası Harç Ücreti Nedir?

Boşanma davası harç ücreti dava açarken mahkemeye yatırılan tutarı ifade etmektedir. 2020 yılında boşanma davası açmak için yatırılması gereken harç ücreti 45 TL iken, delil ya da tanık gerekmesi ve ekstra masraf kalemleri ile birlikte 700 TL oluyor. Şayet boşanma çekişmeli geçecek ise ekstra olarak 1000 TL masraf çıkacağını da belirtmek gerekiyor. Anlaşmalı boşanma davalarında giderler çekişmeli davalara göre daha düşük olmaktadır. Ayrıca şayet tazminat alınıyor ise tazminatın %15’i de avukata ödeniyor.

Boşanma Davalarında Mahkeme Ücreti Ne Kadardır?

Mahkeme tarafından talep edilecek olan ücretler her yıl değişiklik göstermektedir. Yıldan yıla değişen oranlarda dava harcı alınmakla birlikte tebligat ve yapılacak diğer işlemlere göre tutar farklılık gösterebilir. Yargılama için ödenecek olan giderlerin davanın kısa sürmesi planlandığı durumlarda peşin olarak alınmaktadır. Ayrıca dava dilekçesine göre de tutarların değişiklik göstereceğini söylemek mümkündür. Tanık, bilirkişi, maddi talepler gibi farklı kalemler söz konusu olursa dava açılırken bu tutarların da yatırılması gerekmektedir. Anlaşmalı olan davalarda iki taraf da rıza gösterdiğinde bu tutarların ödemesi ortak olarak yapılacağı gibi, tek tarafın ödemesi de mümkündür. Çekişmeli olan boşanma davalarında ise süreç daha farklı şekilde ilerlemektedir. Ancak davayı açan tarafından dosya masraflarını yatırması gerekir. Dava dilekçesinde talep edilmiş ise karşı taraftan bu tutarların bir kısmının talep edilmesi de mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi