boşanma davaları nasıl işler

Boşanma davaları nasıl işler, diye soranlar, genellikle boşanma sürecinde olan kişilerdir. Kişiler, anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları ile evlilik birliğini resmiyette sonlandırabilirler. Anlaşmalı boşanma davaları tek celsede bitse de bu süreç 3 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle boşanma davası açmadan önce süreci bilmeli ve davayı buna göre açmalısınız. Çekişmeli boşanma davaları tek celsede bitmez. Çünkü; çekişmeli boşanmalarda tanıkların dinlenmesi, delillerin toplanması, ön inceleme duruşmasının yapılması, delil ve tanık sunulması, dilekçe aşamaları gibi birçok faktör bulunur. Bu nedenle genellikle çekişmeli boşanma davası süreçleri 5 yıla kadar uzayabilir. Boşanma davaları nasıl işler, diye soranların bu süreçleri iyi bir şekilde bilmesi önemlidir.

Boşanma Davaları Katılım Zorunlu mu?

Boşanma davaları katılım zorunlu mu, diye soranların öncelikle hangi tür davaya müdahil olacağına karar vermeleri gereklidir. Çekişmeli boşanma davalarında duruşmaya katılma gibi bir zorunluluğunuz bulunmaz, ancak anlaşmalı boşanmalarda yanınızda avukatınız olsa dahi duruşmaya katılmanız gereklidir. Boşanma davaları nasıl işler, diye soranların tüm bu süreçleri iyi bilmesi gereklidir. Boşanma davası sürecinde eğer iddia eden tarafsanız ispatla yükümlülüğünüz bulunur. Bu nedenle dava dilekçesinde iddia eden taraf olarak yer alıyorsanız davanın konusu olan olayları ayrıntılı bir şekilde ifade etmelisiniz. Belirttiğiniz iddiaların ispatlanması da tarafınıza aittir. Hukuka aykırı olmayan deliller ile ispat işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanma Davaları İddia ve İspat

Boşanma davaları iddia ve ispat süreci oldukça önemlidir. Bu noktada iddia eden kişi olmanız durumunda iddianızı kanıtlamanız gereklidir. Eğer iddia eden tarafsanız ve belirttiğiniz sebepleri ispat edemiyorsanız boşanma davasının reddedilmesi mümkündür. Yalnızca anlaşmalı boşanmalarda ispat yükümlülüğü bulunmaz. Bu durumda hakim, tarafların hangisinin kusurlu olduğuna karar vermek sizin direkt olarak boşanma sürecini sonlandırabilir. Anlaşmalı boşanmalar tek celsede tamamlanır, ancak dava için sunduğunuz dilekçenin yürürlüğe girmesi ve mahkeme yoğunluğu gibi çeşitli faktörler bu sürecin 3 aya kadar uzamasına sebep olabilir. Bu süreci sorunsuz olarak tamamlamak için hukuk büromuzdan danışmanlık veya avukatlık desteği alabilirsiniz. Bu sayede boşanma süreci çok daha sorunsuz bir şekilde sonuçlanabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir