Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası nasıl açılır ile ilgili soru soranlar, öncelikle davanın türüne karar vermelidir. Eşler arasında yaşanan anlaşmazlıkların hukuki olarak da resmiyet kazanarak ayrılma ile sonuçlanması olan boşanma, belirli bir süreci de beraberinde getirir. Boşanma davalarında en dikkat edilmesi gereken ilk şey; dava dilekçesinin doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Kanunda yazılı olan şekilde, dilekçenin hazırlanması gereklidir. Boşanma davası dilekçesi yazarken dilekçenin hangi yerin mahkemesine yazıldığını belirtilmesi önemlidir. Ardından davacı ve davalı olan tarafların adresi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, isim ve soyisimleri gibi kişisel verilerin yazılması gereklidir. Açıklamalar bölümüne ise boşalmanın sebepleri ve davanın hangi tür bir dava olduğu yazılmalıdır. Boşanma davası nasıl açılır diye soranların bu bilgileri bilmesi önemlidir.

 Boşanma Davası Nasıl Açılır Hızlı

Boşanma davası nasıl açılır hızlı diye soranların bunun bir süreç olduğunu bilmesi gereklidir. Örneğin; dava dilekçesinin eksiksiz veya yanlış doldurulması sürecinin uzamasına sebep olabilir. Bu nedenle dava dilekçesini doldururken mutlaka bir boşanma avukatından destek almalısınız. Boşanma davası nasıl açılır, diye soran boşanma sürecine girecek olan kişiler, avukatsız boşanma davası açabilirler. Ancak avukatsız olarak açacağınız davalarda dilekçede yapılan herhangi bir hata, boşanma sürecinin çok daha uzamasına sebep olabilir. Bu nedenle boşanma davalarında delillerimiz ve kimlik fotokopilerinizi ilgili mercilere iletmeden önce hukuki destek almanız önemlidir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Ankara

Boşanma davası nasıl açılır Ankara özelinde soranlar, işlemlerin birkaç ay sürdüğünü bilmelidir. Boşanma davası açmayı planlıyorsanız son 6 aydan bu yana ikamet ettiğimiz bölgedeki aile mahkemesine başvurmanız gereklidir. Bunun yanı sıra davacı olan kişinin yerleşim bölgesindeki aile mahkemesi de yetkili mahkemeler arasındadır. Aynı şekilde davalının yerleşim bölgesindeki aile mahkemesine de boşanma davası için başvuruda bulunabilirsiniz. 3 farklı bölgede bulunan yer mahkemesinden birinde boşanma davası açarak asliye hukuk mahkemeleri çerçevesinde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu süreçte boşanma avukatlarından destek alarak sürecin çok daha profesyonel bir şekilde sürdürülmesini sağlayabilirsiniz. İster anlaşmalı isterseniz de çekişmeli boşanın; her iki boşanma türünde de hukuk büromuzdan avukatlık veya danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir