Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Boşanma Hukuku Avukatı Tavsiye

06.07.2020
198 görüntülenme
Boşanma Hukuku Avukatı Tavsiye

Boşanma Hukuku Medeni Hukuk’un bir alt dalıdır. Velayet, mal paylaşımı, nafaka ve boşanma gibi davalara boşanma avukatı bakmaktadır. Genel olarak bu tür davalar ile ilgilenen avukatlara aile avukatı dendiği de görülmektedir. Çiftler arasında boşanma süreci bazı durumlarda sıkıntılı olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma süreci uzun sürmemekte tek celsede sonuçlanabilmektedir. Fakat taraflar arasında husumet olması, mal paylaşımı, velayet gibi durumlarda herhangi bir anlaşmazlık olması halinde çekişmeli boşanma davaları söz konusu olmaktadır. Bu durumda boşanma hukuku avukatı tavsiye merak edilmektedir. Özellikle çekişmeli olan davalarda profesyonel bir yardım almak davanın seyri açısından da önem taşımaktadır.

Davaların hazırlık süreçleri arasında dava açısından en önemli kısımdır. Gözlemci olarak kabul edilen avukatların süreci iyi bir şekilde gözlemlemesi, delil tespiti yapması ve müvekkilini savunması gerekir. Olaylardan olgular seçilerek boşanmaya ilişkin çıkarımlar yapılması Ankara boşanma avukatı açısından önemli olmaktadır. Hukuk sistemimiz de aile kurumuna önem vermekte, boşanma için bir gerekçe aramaktadır. Bu sebeple herhangi bir nedeni olmayan davalara daire ret kararı verilmektedir. Boşanma sebebi olarak;

  • Evlilik birliğinin temelinin sarsılması
  • Eşlerin akıl hastası olup olmaması
  • Eşlerden birinin yaşam alanını terk edip etmemesi
  • Aldatma durumunu söz konusu olup olmadığı
  • Haysiyetsiz yaşamın var olup olmadığı
  • Küçük düşürücü bir suçun var olup olmadığı
  • Onur kırıcı, kötü muamele ve eşin hayatına kast gibi durumların olup olmadığı

Boşanma Hukuku Avukatı Tavsiye

Gibi sebepler temel boşanma sebepleri olarak kabul edilmektedir. Bu sebebin doğru bir şekilde ortaya konulması önem arz etmektedir. Dava dışı gerekçeler ile mal paylaşımı gibi konular için avukatlar aynı zamanda arabuluculuk da yapabilmektedir. Anlaşmalı ya da çekişmeli bir dava olup olmadığı fark etmeksizin boşanma davalarının arabuluculuk ile sonuçlandırılması ise söz konusu olmamaktadır. Sebeplerin tespiti akabinde ise dava dilekçesinin hazırlanması aşamasına geçilmektedir. Dava açmak için maddi manevi tazminat talebi, nafaka talebi, velayet hakkı gibi durumlar olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Davalarda tarafların savunulması için görev alan avukatların görev süresi ile tarafların haklarına kavuşması ile sona ermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi