Boşanma Süreci ve Prosedürleri Nelerdir

Boşanma Süreci ve Prosedürleri Nelerdir?

Boşanma süreci ve prosedürleri nelerdir? soruları boşanmak isteyen kişiler için büyük önem taşır. Günümüzde evliliklerin birçoğu farklı nedenlerden ötürü boşanma ile sonuçlanabilir. Boşanma kararı ve boşanma süreci maddi manevi taraflar için zor ve yıpratıcı bir durumdur. Bu nedenle, boşanma davalarının kısa sürede sonuçlanması, tarafların en çok istedikleri durumdur. Boşanma davalarının süresi, boşanma davasının türü, boşanma davasının açılma sebepleri ve bir boşanma avukatından destek alıp almadığınıza göre değişir. Anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma türlerine göre usul hatası yapılmaması adına avukatla birlikte çalışılması kişiler için yararlı olur. Boşanmak isteyen kişiler öncelikle hangi tür boşanma davası açacaklarına karar vermelidir. Eğer kişiler eşleri ile maddi varlıklar ve eğer varsa çocukların velayeti vb. konularda tam bir uzlaşmaya varıyorlarsa anlaşmalı boşanma en uygun seçenek olarak karşılarına çıkar. Anlaşmalı boşanma en yaygın ve en sık rastlanılan boşanma türüdür. Çekişmeli boşanma ise eşlerin bir uzlaşmaya varamadığı durumlarda ortaya çıkan boşanma davası türüdür.

Tek Celsede Boşanma Nasıl Yapılır?

Boşanmak alması oldukça zor bir karar ve gerginlik dolu sıkıntılı bir süreçtir. Bu nedenle taraflar boşanma sürecinin çabucak sonuçlanmasını tercih edebilir. Tek celsede boşanma nasıl yapılır? sorusunun cevabını boşanmak isteyen kişiler araştırmaya devam eder. Bu durumda tarafların evlilik birliği içinde elde ettikleri maddi varlıkların paylaşımı ve eğer varsa çocukların velayeti konusunda tam anlamıyla bir uzlaşmaya varmaları gerekir. Boşanmak isteyen ve maddi ve manevi varlıklar üzerinde bir anlaşmaya varmışlarsa anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanarak anlaşmalı boşanma dilekçesi mahkemeye sunulur. Boşanmak isteyen tarafların ikisi de boşanma isteklerini ve bunu mahkemenin resmileştirmesini talep eder. Bu durumda tek celsede boşanma gerçekleşir.

Kolay ve Hızlı Boşanma

Boşanma kararı almak karar boşanma sürecinin en az yıpratıcı olmasını isteyen kişiler kolay ve hızlı boşanma gerçekleşmesini sağlayacak yöntemi tercih ederler.  En kolay ve hızlı boşanma türü anlaşmalı boşanma türüdür. Anlaşmalı boşanma türünü seçen taraflar, boşanmakta kararlı olan tarafların boşanma sürecini daha az zararla atlatmasına ve gerginlik ve sıkıntılı sürecin kısa sürede bitmesini sağlar. Anlaşmalı boşanma davası açan kişiler, taraflardan birinin bundan vazgeçmesi durumunda, boşanma davasının çekişmeli boşanma davasına dönüşebileceğini bilmeleri gerekir. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması 2 yılı bulabilir hatta adliye iş yükü ağır ise, süre daha da uzayıp karmaşıklaşabilir. Bu durumun tersi de söz konusu olabilir. Çekişmeli boşanma davası tarafların sürecin yıpratıcı etkisinden kurtulmak istemeleri ve uzlaşma sağlamaları ile anlaşmalı boşanma davasına dönüşebilir. Anlaşmalı boşanma davalarında sonuca gidilmesi, çekişmeli boşanma davasına göre çok daha kısadır. İyi bir boşanma avukatının desteği ile anlaşmalı boşanma davaları tek celsede bir gün içinde sonuçlanabilir. Taraflar böylece en hızlı ve kolay biçimde boşanabilir.

 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir