Boşanmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Boşanmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Günümüzde çiftlerin anlaşamaması durumunda kişiler anlaşmalı olarak boşanabilmektedir. Bu süreç ise evli kaldıkları son 6 aylık süreçte ikamet ettikleri yerlerde bulunan Aile mahkemelerine müracaat edilmesi durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Davalar dilekçelerini hazırlayıp istenilmesi durumunda avukatlar ile bu süreçler takip edilmektedir. Ancak her resmi işlemin belli bir ücret karşılığında olması gibi boşanma davalarının da belli bir ücreti bulunmaktadır.

Boşanma davalarında fiyatlar her yıl birbirinden farklı olacak şekilde belirlenmektedir. Bu fiyatları ise Türkiye Barolar Birliği belirleyerek alt fiyatın ne kadar olacağına karar vermektedir. 2021 yılında ise Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen boşanma davası ücreti 3400 TL olarak alt tabanı belirlenmiştir. Belirlenen Boşanma davası ücretleri davanın gidişatına, yapılacak olan işlemlere ve diğer ortaya çıkabilecek ek durumlara göre fiyatlarda artış olmaktadır. Bunun haricinde ise herhangi bir avukat ile çalışılması durumunda davanın uzaması ile de 3400 TL üzerine ek ücretler de binmektedir.

Boşanmak İçin Ne Kadar Para Lazım?
Boşanmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Avukatsız Boşanma Davası Açılabilir Mi?

Boşanma davası ücretleri duruma göre birçok farklı ücret ile kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bu durumlardan biri ise davanın bir avukat tarafından takip edilip edilmediği olmaktadır. Hem anlaşmalı boşanma davalarında hem de çekişmeli boşanma davalarında kişilerin herhangi bir avukat ile anlaşması zorunlu olmamaktadır. Bu tamamen kişinin tercihine bağlı olarak değişmektedir. Ancak kişilerin bir avukat ile çalışması boşanma davası sürecinde dilekçe ve yatırılacak olan ücretlerin takibi gibi durumların doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli olmaktadır. Ancak zorunlu bir işlem olmamasından dolayı kişilerin boşanma davası açarken avukata gerek duymadan da açabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanmada Ücret Ödenir Mi?

Boşanma davası ücretleri genellikle hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davalarında hizmet bedeli ve harç bedeli gibi durumlardan dolayı ücret ödenmektedir. Ödenecek bu ücretler ise dilekçenin Aile mahkemesine sunulması için mahkemelerde bulunan veznelere ödenmektedir. Bu veznelere ödenecek ücretler ise her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmektedir. Ücretlerin ödenmemesi durumunda ise dava duruşması gerçekleşmemektedir. Böylelikle de Aile mahkemesine talep edilen anlaşmalı boşanma süreci gerçekleştirilmediği için boşanma işlemi tamamlanmamaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir