Çekişmeli boşanma kaç celsede biter

Taraflar farklı sebeplerden boşanmaya karar vermeleri akabinde eski hayatlarından kurtulmak, kendilerine yeni yol çizmek için boşanma dosyalarının en kısa sürede bitmesini isterler. Bu durum da müvekkillerimiz tarafından sıklıkla “boşanma davaları ne kadar sürer, çekişmeli boşanma kaç celsede biter ” sorularıyla karşılaşmamıza neden olmaktadır.

Çekişmeli Boşanma Kaç Celsede Biter ?

Çekişmeli boşanma dosyaları iki tarafın boşanmanın asli ve feri hususlarında anlaşamaması üzerine açılan davalar olduğundan anlaşmalı boşanma dosyalarına göre çok daha uzun sürmektedir. Bu anlamda net bir süre vermek çok zor olmakla birlikte aşağıda değindiğimiz hususlar gereğince davaların da süreleri farklılık göstermektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında dilekçeler teatisinin bitmesi, tanıkların dinlenmesi, bilirkişi incelemeleri, sosyal kültürel ekonomik durum araştırmaları, sosyal hizmet uzmanlarıyla görüşmeler olduğundan sürenin kısa olması beklenemez. Yapılacak her bir işlem bütün çekişmeli boşanma dosyalarına uygulandığından ve açılan boşanma dosyalarının çokluğu da alenen bilinen bir gerçek olduğundan mahkemeler oldukça yoğun olmakta ve en iyi ihtimalle iki celse arası en az 2 ay civarında sürmektedir. Bu sebeple Çekişmeli boşanma kaç celsede biter sorusuna cevap olarak  ortalama 6-7 celsede bitecek olan boşanma dosyaları en az 1 yıl civarında sürmektedir.

Gösterilen tanıkların ve toplanan deliller için yazılan müzekkerelerin sayısı gibi hususlarda dosyanın ne kadar süreceğine etki etmektedir. Oldukça önemli iddiaların varlığı ve dosyanın münderecatı gereğince çok sayıda tanık gösterilmesi durumunda dosyalar ortalama 2 yıl civarında sürmektedir. Boşanma dosyalarını taraflar kendileri takip etmesi halinde işin usulünü bilmemeleri nedeniyle kimi zaman 4-5 yıla kadar uzamaktadır. Bu sebeplerle dosyanızın en kısa sürede bitirilmesi için yine alanında uzman, aile hukukunda özellikle boşanma ile ilgilenen bir avukatla takip edilmesini önermekteyiz.

Çekişmeli boşanma kaç celsede biter, ne kadar sürede biter sorularına verilen cevap davanın açıldığı mahkemeye göre de farklılık göstermektedir. Çok yoğun çalışan büyükşehir de bulunan adliyede açılan boşanma dosyalarının küçük adliyelere göre daha uzun süreceği aşikardır. Örneğin Ankara Batı Adliyesi, sorumlu olduğu Eryaman, Sincan, Etimesgut, Ayaş, Yenikent gibi ilçeler bakımından oldukça kalabalık bir kesime hitap ettiğinden Ankara Batı Adliyesinde boşanma davaları ortalama 12-24 ay arasında sürmektedir. Ancak Kazan Adliyesinde boşanma davaları çok daha kısa sürede bitebilmektedir.

Çekişmeli boşanma kaç celsede biter

Boşanma Davaları İle İlgili Diğer Makalelerimiz :

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir