Cinsel İstismar Suçu

Cinsel İstismar Suçu

Cinsel istismar suçu, 15 yaşından küçük olan çocukların bir yetişkin tarafından cinsel uyarılar veya tatmin amacı ile kullanılması ile gerçekleşmekte olan bir durumdur. Günümüzde de öreklerinin var olduğu bu çirkin suçun, çocukların hayatlarında çok büyük yaralar açmış olduğu ve geçmiş zamanlardan gelerek ileriki yaşlarında büyük problemlerin olmasına ve psikolojilerinin büyük ölçüde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Yaşanılan bu istismarlara verilen farklı isimler bulunmaktadır. Aile içerisinde gerçekleşmiş olan istismarlar için ensest veya aile içi cinsel istismar ismi verilmektedir. Günümüzde yapılan birçok araştırmanın onucunda görülen verilerde, çocuklara yapılan bu istismarların çoğunlukla aile içi bireyler, çocukların sevip güvendikleri birey tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir.

Bu duruma maruz kalmış olan çocukların genel olarak sonuçlarından korktukları, suçlanma duygusundan korktukları görülmektedir. Mağdurlardan çok azı yaşadıklarını korkmadan söyleyebilmek cesareti elde edebilmektedir.

Cinsel İstismarda Beraat

Cinsel istismar suçu ile yargılanmakta olan bireylerde her suçta olabileceği gibi bu suçta da beraat edebilme imkanı mevcuttur. Günümüzde birçok avukat bu suçtan olan davaları almak istememektedir. Ancak alanında uzman olan avukatlar ile çalışma başlatılırsa bu işlem daha hızlı bir şekilde halledilebilmektedir.

Ceza avukatları veya ağır ceza avukatları tarafından yürütülecek olan davalarda sanığın lehine kullanılabilecek bütün deliller toplanarak beraat işlemi sağlanabilmektedir. Ancak davanın zorluğu ile birlikte toplanacak olan delillerin de sağlam olması ve durumu ispatlıyor nitelikte olması gerekmektedir. Kişi eğer iftiraya uğramış ise bu durum ispatlanmalı ve bunu sağlayacak delillerin bulunması gerekmektedir.

Yargıtay’da Cinsel İstismardan Beraat Edenler

Cinsel istismar suçu ile yargılanmakta olan bireylerin beraat etmesi oldukça zordur. Öyle ki mağdur kişilerin şikayetlerini çekmiş olmaları bile bu işlenin engellenmesini sağlayamamaktadır. Bu nedenle beraat işleminin zor olduğu görülmektedir.

Yargıtay kararı ile beraat eden kişilerin savunmalarının oldukça sağlam olduğu görülmektedir. Yargılanan kişiler lehine toplanmış olan delillerin oldukça sağlam olduğu ve düzenlenmiş olan savunmaların bu deliller neticesinde suçun olmadığını kanıtlar şekilde olduğu görülmektedir. Kişilerin iftiraya uğramış olması durumunda ise bunu kanıtlayıcı deliller ile beraat etmenin sağlandığı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir