Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Cinsel İstismarda Takipsizlik

20.02.2021
262 görüntülenme
Cinsel İstismarda Takipsizlik

Cinsel İstismarda Takipsizlik

Cinsel istismarda takipsizlik, suçun yüz kızartıcı bir suç olması durumundan oldukça nadir görülmektedir. Çoğu suçta olduğu gibi bu suçun da beraat veya takipsizlik kararı verilmesi olağan bir durumdur.

On beş yaş altı çocuklara yönelik olan tatmin olmak veya buna yönelik cinsel davranışlar için cinsel istismar ismi verilmektedir. Bu durumun oluşması sonucu birçok çocuğun hayatının değişmiş olduğu ve büyük bir travma ile büyümüş oldukları bilinmektedir. Anlatmaktan, suçlanmaktan koktukları için saklamak zorunda kaldıkları ve bu durumun da ilerleyen zamanlarda daha büyük bir sorun yaratmış olduğu bilinmektedir.

Bu tür davaların takipsizlik sonucunu almasını birçok sebebi bulunmaktadır. bu sebepler arasında en belirgin olanı mağdur kişilerin şikayetçi olmamaları ve kendilerini yeteri kadar iyi ifade edememelerinden kaynaklanmaktadır.

Cinsel İstismarda İftiraya Uğramak

Cinsel istismarda takipsizlik verilmesinin bir sebebi de iftiraya uğramak olarak görülmektedir. Toplumumuzun büyük bir çoğunluğunda iftiranın görüldüğü bilinmektedir. Özellikle böyle yüz karartıcı bir suç ile iftiraya uğramak sanıklar için oldukça korkutucu bir durum olarak bilinmektedir.

İftiraya uğramış olan kişilerin bu durumdan kurtulmaları da oldukça zordur. Birçok avukat bu dosyalar hakkında işlem yapmayı kabul etmez. Bunun sebebinin davaların oldukça zorlayıcı olmasıdır. Bu nedenle bu dosyalara çoğunlukla ceza avukatları ve ağır ceza avukatları bakmaktadır.

Kişiler hakkında yapılmış olan bu çirkin iftiralar nedeniyle bunun aklanması zaman almaktadır. Yargılanan kişinin aklanması için kişinin lehine toplanan birçok delil bulunmalıdır. Delillerin fazlalığı kişinin aklanmasını daha kolaylaştıracağı için oldukça önemlidir.

Cinsel Taciz Suçu ve Cezası Ceza Avukatı Tülin Babaoğlan

Cinsel istismarda takipsizlik kararı alınan davaların oldukça az olduğu görülmektedir. Yargılanan kişilerin suçlu bulunması halinde verilecek olan cezaların duruma göre farklılık gösterdiği görülmektedir.

Cinsel istismar suçu ile yargılanan kişilerin, çocuğu cinsel yönden istismarında sekiz yıl ile on beş yıl arasında cezalandırıldığı bilinmektedir. Yalnızca sarkıntılık aşamasına kadar olan bir istismar söz konusu ise verilen ceza üç yıl ile sekiz yıl arasında değişiklik göstermektedir. Mağdurun on iki yaşını tamamlamamış olması durumunda bu süreçler farklılık göstermektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi