E-Devlet Boşanma Davası Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Boşanma Davası Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dava açma ve dava durumu sorgulama işlemleri geçmiş yıllarda adliyeler aracılığı ile yapılırken bu gün işlemler internet ile birlikte gelişmeye başladı. Uzun saatler harcayarak ve fiziki olarak adliyeye giderek yaptığımız işlemler e-devlet ile sadece tek bir tık ile yapılabiliyor. Kurumlar ile iletişim kurma ve işlemleri sıra beklemeden kolayca yapma adına vatandaşlara ayrıcalık sunan e-devlet kapısı mahkeme sorgulama hizmeti ile de fark yaratıyor. E-devlet boşanma davası durum sorgulama nasıl yapılır diye merak edenler için bu içeriği hazırladık. UYAP tarafından sunulan bu hizmet ile sisteme e-devlet üzerinden giriş yaparak davanın seyri hakkında bilgi alabilir, dava açabilirsiniz. Sistemi aktif olarak kullanıyorsanız T.C. kimlik numaranız ve mevcut şifreniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet ve UYAP işbirliği ile hazırlana bu sistem bilgi alma noktasında büyük avantajlar sunmaktadır. Bu şekilde bir sorgu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

  • E-devlet web sitesine giriş yapınız.
  • Girişler e-imza, mobil imza ya da e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den 2 TL’ye satın alabilirsiniz.
  • Şifreniz ile sisteme girdikten sonra e-hizmetlere giriş yapmalısınız.
  • E-hizmetler alanında mahkeme dava dosyası sorgulama alanına girmelisiniz.
  • Bu işlem sonrasında dosya detaylarına ulaşabilirsiniz.
E-Devlet Boşanma Davası Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Devlet Boşanma Davası Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

Konu ile ilgili detaylar sürekli olarak güncellenmekte ve sisteme kaydedilmektedir. Ayrıca e-devlet tarafından sunulan hizmetlerden biri de hakkınızda açılmış olan dava olup olmadığının sorgulanması olacaktır. www.turkiye.gov.tr/davalarim aracılığı ile sorgu yapmak mümkündür. Bu link ile giriş yapılmasının ardından yukarıdaki adımları takip ederek sisteme giriş yaptığınızda e-hizmetlere girmenize gerek kalmadan sonuç önünüze gelecektir. Bu sayede hızlı ve pratik bir şekilde sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Özellikle davaların e-devlet üzerinden sorgulanır hale gelmesi, boşanmak isteyen tarafların UYAP üzerinden dava dilekçesi hazırlayabilmeleri ve süreci takip edebilmeleri büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sayede her türlü işlemler hızlıca yapılabilmekte ve vatandaşların adliyeye gitmelerine de gerek kalmamaktadır. Ankara’nın avukatı aracılığı ile sizler de merak ettiklerinizi sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

3 thoughts on “E-Devlet Boşanma Davası Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?”

  1. Merhaba çekişmeli boşanma davası açtmıştım darp rapırumda var idi yalnız tekrar birleştik ve mahkemelere katılmadık şuan baktığımda ise karara çıkmış olarak gözüküyor ne anlama geliyor ?

  2. Merhaba,

    5-6 sene once bosandim ve bosanma kagidini kayip ettim ve tekrardan cikarmam gerekiyor. Acaba e devlet uzerinde gorunuyormu gorunuyorsa nasil alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir