Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

E-Devlet Boşanma Davası Sorgulama

06.01.2020
14 görüntülenme
E-Devlet Boşanma Davası Sorgulama

E-DEVLET BOŞANMA DAVASI SOGULAMA NASIL YAPILIR?

Taraflar açtıkları ve haklarında açılan tüm davaları artık e-devlet aracılığı ile sorgulayabilmektedirler. Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan bu platform taraflara adliyeye gitmeden haklarında açılan davaları görme olasılığı vermektedir. Adliye bünyesinde yapılan sorguların sadece o adliyeyi göstermesi, başka il ve ilçede bulunan adliyelerdeki davaları göstermemesi nedeni ile e-devlet çok fazla yararlı bir uygulamadır. Adalet Bakanlığı sayfasındaki gerekli süreci takip ederek vatandaşlar nasıl e devlet kullanılacağını öğrenebilirler.

E-Devlet Boşanma Davası Sorgulama

E-Devlet Boşanma Davası Sorgulama

E-devlet boşanma davası nasıl açılır?

E- devlette boşanma davasının açılması mümkün değildir. Taraflar boşanma davaları açısından yetkili ve görevli mahkemeyi belirledikten sonra adliyeye giderek ya da başka bir adliyeden muhabere ile evraklarını göndererek dava açabilirler. Boşanma avukatları ise davalarını UYAP üzerinden açabilmektedirler.

E-Devlet boşanma dilekçesi, E-Devlet boşanma belgesi nasıl alınır?

Vatandaşlar haklarında açılan boşanma davasını öğrendikten ya da e devlet aracılığı ile yaptıkları sorgudan sonra haberdar olarak ilgili mahkemeye giderek boşanma dilekçelerini görebilirler ya da yine Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan vatandaş portal ile dava dosyası içeriğindeki UYAP a taranmış tüm evrakları bilgisayar ya da telefonlarından görebileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Benim boşanma davam vardı daha dilekçe gelmedi virüsten dolayı ne zaman gelir

  1. Tebligat işlemleri mahkemeden mahkemeye değişiklik gösterir, tebligatın gelmesi bir süre daha alabilir. Dosyanızı fiziken incelemeden yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

 2. Nevzat isenç dedi ki:

  Anlasmali bosanmak istiyoruz

  1. Bu konuda bizden ya da bir bosanma avukatindan yardim alabilirsiniz. Detayli bilgi icin arayabilirsiniz.

 3. Havva dedi ki:

  Merhabalar ben eşimden boşandım tekrardan evlenmek için 300 gün süresi geçmesi gerekiyormuş ve hangi tarihte boşandığımi bi türlü hatırlamıyorum ona göre gidip nikah tarihi alacağız virüsten dolayı öğrenemiyorum ve ogrenemm gerekiyor ona göre düğünümüz olacak yardımcı olun lütfen

  1. Adliyeye gitmenize gerek olmadan e devletinizden davanizin kesinlesme tarihini ogrenebilirsiniz.

 4. Hacer dedi ki:

  Merhaba ben Anlaşmalı boşanma dilekçesi verdim on üç gün tebligat gelmedi henüz
  En hızlı ne kadar sürer bitmesi biran önce bitsin istiyorum Teşekkür ederim

  1. Bir avukattan yardim alarak dosyanizin hizlandirilmasini saglayabilirsiiz. Salgin nedeni ile durusmalar 15 hazirana kadar yapilmayacak oldugundan detayli bilgi icin salgin sonra mahkeme ile de gorusebilirsiniz.

 5. Fatih dedi ki:

  Ben 3 sene once esimden bosandim
  Yanliz mahkemeye gidip bosanma ilamini almadim dolayisiyle bosanma ilamini alip nufus mudurlugunede goturmedim ve nufustan dusmedik acaba mahkemeye gidip bosanma ilamini almaya hala hak sahibimiyim acaba alip nufus mudurlugune goturup nufustan dusebiliyormuuum

  1. nufus müdürlüğüne mahkeme bildirimde bulunuyor, ancak mahkemede dosya kesinleştirme işlemlerinizi yaptırmadıysanız bildirilmemiş olabilir. Dosyanızın kesinleşip kesinleşmediğini kontrol etmeniz gerekir.

 6. Elif dedi ki:

  10 sene önce eşim bana boşanma davası açtı hakim boşanmaya karar verdi ama esim vazgeçip imza atmadı iki sene önce yine tebligat gönderdim imzalamadi ayrı yaşıyoruz ama nüfusta evliyiz tekrar tebligat göndersem imzalarsa ayrilirmiyiz yoksa on sene geçtiği için dava yeniden mi acilmali

  1. Bu soruya Avukat Tülin Yılmaz’ın cevabı:Tebligatın mahkemeden mernis adresine göre gönderilmesi gerekir. Tebligattan kasıt gerekçeli karar ise gerekli şartlar sağlandığı takdirde boşanma kesinleşir.

 7. DENİZ dedi ki:

  2 ekimde boşanma davası görüldü boşandıktan ama E Devletten gerekçeli karar yazıldı yazısını takip ediyordum ancak adınıza açılmış dava yoktur diyor ne yapmam lazım

  1. Karar kesinleşmiş olabilir. Kapalı dosyaların da kontrolü sağlamalısınız

 8. Kenan dedi ki:

  Eşimden anlaşmalı ayrıldık,Boşanma Protokolünü kaybettim,nereden bulabilirim.

  1. Merhabalar Kenan bey, mahkemeden alabilir, yada vatandaş portala e devlet şifrenizle beraber girerek dosya içeriğindeki taranmış evrakları görebilirsiniz.

 9. ayse dedi ki:

  esim bosanma davasi açtı ve sonuclandı ben ne karar verildigini nasıl ogrenebilirim

  1. Merhabalar e devletinizden ya da vatandas portaldan gorebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi