E Devletten Boşanma Davası Açılır Mı?

E Devletten Boşanma Davası Açılır Mı?

Adalet Bakanlığı tarafından davaların açılması için artık mahkemeye gitmeye gerek olmayacağı açıklanmıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi kapsamında iş, tazminat, boşanma gibi davalar yürütülebilmektedir. Editör vasıtası ile sistem üzerinde hazırlanabilen dava dilekçeleri elektronik imza yolu ile imzalandıktan ve harç ödemelerinin yapılmasının ardından adliyeye gitmeye gerek kalmadan açılabiliyordu. Ayrıca davaların da internet üzerinden görülmesi mümkün olmaktadır. Teknoloji çağında olduğumuz için bu gün vatandaş ile devlet arasında internet köprü görevi görmektedir. UYAP sisteminin yanı sıra neredeyse tüm resmi ve yasal işlemlerin yapılabileceği e-devlet kapısı karşımıza çıkmaktadır. Peki, e-devletten boşanma davası açılır mı?

UYAP üzerinde vatandaş portalı yer alıyor. Bu portala ise 4 yolla giriş mümkündür.

  • E-devlet şifresi
  • E-imza
  • Mobil imza
  • E-devlet

Bu yöntemler ile birlikte UYAP vatandaş portalına giriş yapılabilmektedir. Sistem üzerinden dava dilekçesinin hazırlanmasının ardından Vakıfbank aracılığı ile gider avansı be yargılama harcının ödenmesi ile birlikte dava açma süreci de sona ermiş olmaktadır. Yine bu portal üzerinden kişiler haklarında herhangi bir dava olup olmadığını da kontrol edebilmektedir. Duruşma günleri hakkında da yine bu sistem üzerinden bilgi alınabilmektedir. Dosyanın Yargıtay’a ulaşıp ulaşmadığı bilgisi de bu yolla alınabilir.

E Devletten Boşanma Davası Açılır Mı?
E Devletten Boşanma Davası Açılır Mı?

Adliyeler oldukça yoğundur. Açılan davalar, davaya dair tebliğin yapılması, duruşma günü verilmesi, duruşma yapılması gibi, dosyalara bakılması gibi durumlar adliyelerde yoğunluğun sebepleri arasındadır. Bu İş yoğunluğunun bu şekilde ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Bu sebeple tıkanıkların da önüne geçilecek, davalar daha çabuk karara bağlanacaktır. Duruşma aralarında da uzun süreler olması bu durumun sebebidir. Davaların açılması, dilekçelerin yazılması ve duruşma günü verilmesinin özellikle bu portal üzerinden yapılıyor olması adliyelerin nefes alması açısından önem arz etmektedir. E-devlet şifresi üzerinden giriş yapmak için PTT’den 2 TL’ye şifre almak gerekiyor. Bu şifre ile birlikte giriş yapıldığında vatandaş portalına yönlendiriliyorsunuz. Bu sayede dilekçenizi yazarak dava açma sürecini başlatabilir ve yine gelişmeleri bu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Ankara avukat aracılığı ile merak ettiklerinizi de irtibata geçerek sorabilirsiniz.

3 thoughts on “E Devletten Boşanma Davası Açılır Mı?”

  1. Merhaba ben eşimden boşanmak istiyorum benim hiç param yok e-devlet üzerinden yada nasıl boşanacak hiç bir bilgim yok. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz .

    1. Herhangi bir bilgiye ulaştınız mi bende aynı durumdayım ve nasıl olucak hiç bilmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir