icra-dosyasi-ne-zaman-duser

İCRA DOSYASI NE ZAMAN DÜŞER, KAPANIR VE DÜŞTÜĞÜNÜ NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ?

İcra dosyası ne zaman kapanır?

İcra dosyasının ne zaman kapanacağı başlatılan icra takibinin nevi ile de alakalıdır. Anca genel hatları ile şunu söyleyebilir ki icra dosyası dosyaya konu edimin yerine getirilmesi ile kapanır. Örneğin bir kişi alacağını alamamıştır ve icra avukatı ile almak için başvurusu yapmış ve takibini açmış olabilir. Bu durumda asıl alacak, faizleri, vekalet ücreti, icra masrafları dosyaya ödenir gerekli tahsil ve cezaevi harçları da yatırılırsa icra dosyası kapanacaktır. Yahut bir edimin yerine getirilmesi ile ilgili olan bir icra takibinde o edim yerine getirildiğinde icra müdürleri dosyanın kapatılmasına karar verecektir.

İcra dosyasını kapatmak isteyen kişi ne yapmalıdır? İcradan gelen kağıtta yazan miktarı ödedim, ancak dosyam kapanmadı?

Borçlu sadece eline gelen icra yahut ödeme emrinde görünen parayı yatırırsa dosyasının kapanmama durumu söz konusu olabilir. Zira ödeme ve icra emrinde genelde sadece asıl alacaklar ve faizleri görünür. Avukatın icra vekalet ücreti, icra masrafları harçlar gelen kağıtta görünmez. Bu sebeple de icra dosyasını kapatmak isteyen kişinin icra dairesine giderek öncelikle kapak hesabını çıkartması gerekmektedir. Borcunu kapak hesabında yazan miktara göre ödemelidir.

İcra dosyası ne zaman düşer?

İcra dosyaları zamanaşımı 2019 icra dosyasının durumuna ve borcun nevine göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki 1 yıl boyunca hiç işlem yapılmayan dosyaların kapanmasına karar verilebilir. Bu durumda arşive inen dosyalar var ise çıkartılması talepli dilekçe yazılması gerekmektedir. Dosyalar açık olsa dahi araç hacizleri 1 yıl, gayrimenkul hacizleri ise 2 yıl içinde satış istenmez ise düşer. Ancak onun dışında haciz isteme hakkı ödeme emrinin tebliğinden itibaren bir yıl geçmekle düşmektedir.

İcra dosyası kapanınca tekrar açılır mı?

İcra dosyası kapatma harcı 2019 yılı için dosyadaki borcun durumuna göre belirlenmektedir. Gerekli harçlar ve çıkartılan kapak hesabındaki miktar yatırıldıktan sonra dosyanın kapanmasına karar verilir. Bu dosyalar tekrar açılmaz. Ancak dosya işlemsizlikten dolayı düşmüş ise bu durumda dosya kapanmış olsa da yeniden açılabilir. Bunun için de borçlu ya da alacaklı da olsanız fark etmez bir avukata danışmanızda fayda vardır.

One thought on “İcra Dosyası Ne Zaman Düşer?”

  1. Merhaba Güvenlik Firmasını icraya verdim. Tazminat hakkımı vermedi. Davayı kazanmama rağmen ödemedi icra’da bekletiyoruz. Beklettik çe faizi artar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.