Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Karara Çıkan Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

04.12.2020
264 görüntülenme
Karara Çıkan Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Karara Çıkan Dava Adım Adım Sonuca Ulaşmak

Yargılama süreci sonucunda bazı terimler duruşma hakkında bilgi vermek içindir. Karara çıkma da bahsedilen türde bir terim olma özelliğini taşımaktadır. Bu cümle ile dava sürecindeki son karar olarak nitelendirilen nihai kararın verildiği anlamına gelmektedir. Karara çıkan dava esastan ve usulden olmak üzere ikiye ayrılır. Esastan karara çıkan dava söz konusu uyuşmazlığın kabul, kısmen kabul ya da ret şeklinde verilmesi anlamına gelmektedir. Usülden çıkma ise biraz farklıdır. Dava ehliyeti gibi ya arabuluculuk şartı olan davalarda bu şartın yerine getirilmemesi ile vücut bulabilir. Öte yandan görevsiz ve yetkisiz bir mahkemenin davaya bakması sonucunda verdiği görevsizlik veya yetersizlik kararı sonucunda ret kararına denilmektedir.

Karara Çıkan Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Karara Çıkan Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Dosya Durumu Karara Çıkmış Ne Zaman Sonuçlanır?

Dosya durumu karara çıkmış teriminin anlamı nihai karar verildiği anlamıdır. Bu nihai karara çıkan dava arkasından davalı ya da davacı istinafa veya temyize götürmek için bu süreleri beklemektedir. Eğer istinaf ve temyiz yolu açık davalarda bu yol kullanılmazsa kesinleşir. Bu yolları kullanmak için verilen süre değişmektedir. İcra Hukuk Mahkemelerinde kararın öğrenilmesinden (tebliğ veya tefhimden) itibaren 10 gün, İş Mahkemelerinde kararın öğrenilmesinden (tebliğ veya tefhimden) itibaren 8 gündür. İdare ve Vergi Mahkemelerinde temyiz süresi tebliğden itibaren 30 gündür. Bu süreler temyize gitme süresi olarak kabul edilse de bu süreler içinde gidilmemesi kararı kesinleştirir ve ilam ile davayı kazanan kişi işlem yapabilir.

Kesinleşme ve İcraya Verebilme

Dava ile ilgili nihai karar verildikten sonra karara çıkan dava ile ilgili istinaf ve temyiz gibi kanun yolu süreci başlar. Eğer karar kesin karar niteliğinde değil ise ve istinaf yolu kullanıldıysa bu süreç başlamaktadır. Kararın kesin olması veya istinaf edilmemesi halinde kararın kesin icrası mümkün hale gelmektedir. Aslında karar verildiğinde kesinleşmeye gerek duymaksızın infaz edilebilir. Örnek olarak İş mahkemesinin vermiş olduğu işçinin alacağı kararı ya da sulh hukuk mahkemesinin vermiş olduğu kira ücreti alacağı kararları kesinleşmeden icraya konu olabilirler. İcra için de önemli olan mahkeme ilamı olmaktadır. İlamlı icra için gereken mahkeme kararı kesinleşen mahkeme kararıdır.

Hukuki her türlü sorunun çözümü için tulinbabaoglan.av.tr adresine başvurabilirsiniz. Hukuki tavsiyeler , mahkeme kararları gibi sorununuza yardımcı olacak pek çok çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Puanımız
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Ebubekir dedi ki:

  3 ay maaşım ödenmedi mahkemeyi kazandım dosya durumu karara çıkmış gözüküyor karşı taraf temiz yada istinafa gidermi

  1. Gidebilir. Kendi tercihlerine bağlı.

 2. Ahmet dedi ki:

  2013 yılından tuketıcı hakem heyetı kararı ile zıraat bankası paramı ödedı
  Fakat mahkeme kararlarında ( e devletımde) hala karara çıkmış yazıyo
  2013 yılında kı dava

  1. Karara çıkmış ancak kesinleşmemiş olabilir. Adliyeden kontrol edilmeli.

 3. Oğuz dedi ki:

  Merhabalar hocam iş mahkemem karara çıktı ve istinafa gitti uyaptan bakıyorum ama hala dosya görülmemiş gün verilmemiş gözüküyor mahkemem 3 buçuk yıldır sürüyor 1 yıla yakındır da istinafta acaba ne zaman sonuçlanir

  1. Merhabalar. Bolge adliye mahkemeleri sureci kisaltmak ve kontrol mekanizmasini arttirmak icin kuruldular ancak is yogunlugu nedeni ile dosyalarin karara cikmasi uzun zaman aliyor. O sebeple nw zaman sonuca cikacagi ile ilgili net nilgi vermek zor.

 4. Oğuz dedi ki:

  Karara çıkmış iş mahkemem bir yıla yakındır istinafta ne kadar sürer acaba hocam teşekkürler

Bizi Arayın
Yol Tarifi