Dünya üzerinde yaşadığımız Covid-19 salgını nedeniyle kamusal alanlar belli bir süre kapalı kalmak durumunda kaldı.

Dünya üzerinde yaşadığımız Covid-19 salgını nedeniyle kamusal alanlar belli bir süre kapalı kalmak durumunda kaldı. Alınan önlemler kapsamında koronavirüs döneminde boşanma davaları ertelenmiştir. Bu nedenle de alınan önlemler son derece sıkı uygulandığı dönemde boşanma davalarının görülmesine olanak tanınmamaktadır. Temmuz ayı itibariyle geçilen kontrollü yaşam kurallarına uyarak boşanma davaları görülmeye devam edilmektedir. Bununla birlikte dikkat çeken bir diğer nokta korona virüs kısıtlamalarında boşanma başvurusu yapanların sayısı eski yıllara oranla 4 kat artış göstermiştir. Ertelenen davaların bir kısmı aynı şekilde görülmeye devam edilmektedir. Ayrıca boşanma davaları UYAP üzerinden açılabilmektedir.

Korona Salgını Döneminde Boşanma Davası İçin Avukatıma Vekâlet Verebilir Miyim?

Korona salgını döneminde boşanma davası için avukatınıza vekâlet verebilirsiniz. Ancak o dönemde noterler dönüşümlü olarak çalıştıklarından noterin hangi gün çalıştığını bilip takip etmeniz de fayda var. Bu arada Temmuz ayı itibariyle yeni normalleşme kapsamında noterler eski çalışma düzenine geçmiş ve bu nedenle de rahatlıkla boşanma davanız için avukatınıza vekâlet verebilirsiniz. Notere giderken iki adet vesikalık fotoğrafınızı götürmeniz işleminizi daha çabuk yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davaları eşlerden birinin ikamet ettiği yerin Aile mahkemesi ya da tarafların son altı ay birlikte oturdukları yerin Aile Mahkemesinde açılabilir. Bu yetki istisnai olarak kadının sürekli kalma niyeti ile baba evine gitmesi durumunda kadının baba evinin olduğu yerin Aile mahkemesinde de açılabilir.  Bunun yanı sıra Aile mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye hukuk mahkemelerinde de boşanma davası açılabilmektedir.

Boşanma davaları çeşitli nedenlerle açılır. Açılan boşanma davaları anlaşmalı da olsa zor bir süreçtir. Çocukların velayeti, mal paylaşımı gibi konuların yanı sıra yeni bir düzen oturtulması son derece zor zamanlardır. Eşinizle tüm bu süreç yaşanırken bir araya gelmek durumunda kalacaksınız. Boşanmalar anlaşmalı olduğunda süreç biraz daha kolay yürürken çekişmeli davalarda süreç uzadıkça uzayabiliyor. İşin içine taraflardan birinin bu işe olumlu bakmaması da olayı daha da zora sokuyor. Bu nedenle profesyonel bir boşanma avukatından destek almak yerinde bir karar olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir