Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarılma

Koronavirüs salgını iş ve sosyal hayatta çok büyük değişikliklere yol açtı. Özellikle koronavirüs sebebi ile işten ayrılma bu dönemde en çok gündeme gelen konulardan oldu. Bazı işverenler çalışanlarını ücretsiz izne çıkararak gelir kapılarını kapatır hale geldiler. Bu durumun yasal olup olmadığıyla ilgili çalışanların aklında çok sayıda soru işareti bulunmakta. Merak edilenlerden birisi olan iş akdinin feshedilmesi, korona virüs işten çıkarma gerekçesi olarak göstermek suretiyle yapılırsa geçerli olup olmayacağıdır. Bu durum işçiden kaynaklanmamaktadır ve işten bu sebep gösterilerek çıkarıldığında kişi hakkını arayabilecektir.

Koronavirüs Sebebi ile İşten Çıkarıldım Haklarım Nelerdir?

İşçi öngörülen zorlayıcı sebepler sebebi ile istediğinde iş akdini fesih edebilir. Fakat bu sebepler mutlaka işyerinden kaynaklanıyor olmalıdır. Kıdem tazminatı talep edebilir fakat ihbar tazminatını talep edemez. Aynı şekilde işveren de işçiden kaynaklanan zorlayıcı sebebin bir haftayı aşması halinde aynı yönetmeliğe uyabilir. Korona virüs işten çıkarma sebebi olarak belirli şartlar eşliğinde gösterilebilir. İşçiyi korona virüs sebebi ile bir haftadan daha uzun çalışmaktan alıkoyan bir durum gerçekleşmesi ve bu sebebin işçiden kaynaklanması hali bu şarta örnek olarak gösterilebilir. Alınan önlemler ve karantina gibi sebeplerle işçinin gelememesi gibi durumlarda uygulanabilmektedir. Korona virüs sebebi ile işten ayrılma konusunda da öngörüldüğü gibi kişi kıdem tazminatını talep edebilecektir.

İşveren, İşçileri Ücretsiz İzne veya Yıllık Ücretli İzne Çıkartabilir Mi?

Eğer işçinin ücretsiz izne çıkarılma konusunda herhangi bir rızası yok ise yapılan izne ayrılma işlemi yasal olmamaktadır. İşverenin kişiyi işten attıracağı gibi tehditler ile imzalatmış olduğu ücretsiz izne ayırma belgesinin geçerliliği bulunmamaktadır. Kişi bu durumda kıdem ve ihbar tazminatı istemeye hak kazanır. Korona virüs işten çıkarma sebebi ise işin iadesi konusunda da dava açarak işinin geri verilmesini talep edebilir.  Bir diğer konu ise işçinin yıllık ücretli izne çıkarılması meselesidir. Yıllık ücretli iznin kişinin talebi ile verilmesi usuldür. Bu sebeple işverenin tek taraflı yapacağı ücretli izne ayırma işlemi geçersiz sayılır. Korona virüs sebebiyle çıkarılan izinlerin yıllık izinden sayılmaması doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir