Miras Mahkemeleri Ne Kadar Sürer ?

Miras Davası Kadar Sürer?

Miras Mahkemeleri vasilere ve terekeye bağlı olarak değişim gösteren bir sürece sahiptir. Bu değişimin ana nedeni tereke üzerinde bazı uyuşmazlıkların ve vasilerin arasındaki anlaşmazlıkların karmaşaya yol açmasıdır. Davanın açıldığı adliye dinlenecek tanıklar mirasçılara ulaşım gibi birçok etmeme bağlanan bu süreç davanın işleyişini değiştirip sürecini de bu duruma paralel olarak etkilemektedir. Miras davası aşamaları için hedeflenen makul süre 731 gün olarak hesaplanmıştır. Dava açılmasından sonra dilekçenin tensip edilmesi süreci 7 gündür. Bu süreçten sonra mirasçı kişiler tespit edildikten sonra her mirasçıya tebliğ gönderilmektedir. Bu tebliğ süreci davanın en uzun aşamalarından birisi olmaktadır. Vasi belirlenmesinde çıkan bazı etmenler bu süreci uzatmaktadır. Davalar genel olarak 4-6 yıl arasında sona erdirilmektedir.

Miras Mahkemeleri Ne Kadar Sürer ?
Miras Mahkemeleri Ne Kadar Sürer ?

Miras Davası Mahkeme Masrafları

Miras davası olarak uzun ve karmaşık bir süreçten oluşmaktadır. Bu nedenle izlenecek yollar ve buna paralel olarak masraflar değişim göstermektedir. Miras davalarında anlaşmazlık söz konusu ise her bir mirasçı kendi payı için ayrı ayrı dava açmalıdır. Bu paylara göre açılan davalara ek bazı durumlarda ek dava açılma ihtiyacı da doğmaktadır. Her ne kadar dava açılmadan miras paylaşımı mümkün olsa da genellikle dava yolu tercih edilmektedir. Bu nedenle ilk olarak avukatlık ücreti ön plana çıkmaktadır. Miras hukuku için ücret tarifesine göre yapılacak işlemlerde Terkin ve Mirasta İade Davaları 10.340 TL Vasiyetname iptali için 9.020 TL Tapu Tescil Davaları için 12.870 TL ve % 10 olarak belirlenmektedir. Söz konusu davalar Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmektedir. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davalar için ise ücretler Mirasçılık Belgesi 2.200 TL Mirasta Defter Tutulması 5.830  Mirasın Reddi 6.600 TL ve en çok kullanılan yollardan birisi olan Paydaşlığın Giderilmesi Davası 8.030 TL şeklinde ücretlendirilmektedir. Söz konusu ücretler 2019 yılına ait ücretlerdir.

Miras Davası Mahkeme Ne Zaman Sonuçlanmaktadır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere davanın ve davayı açanların durumuna göre mahkemenin sonuçlanma süresi değişmektedir. Her ne kadar hukukta mahkeme sürecinin hızlı olması ilkesi mevcut olsa da miras davası mahkemesi 4-6 yıl arasında sonuçlandırmaktadır. Hukuki her türlü sorunun çözümü için tulinbabaoglan.av.tr adresine başvurabilirsiniz. Hukuki tavsiyeler , mahkeme kararları gibi sorununuza yardımcı olacak pek çok çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir