Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Miras Reddi Süresi 

19.10.2020
9 görüntülenme
Miras Reddi Süresi 

Ölüm hak miras helal dense de bir yakınınızın ölümünden sonra mirası hakkında haklarını biliyor musunuz? Mirası olduğu gibi kabul etme hakkınızın yanında miras reddi süresi içinde mirası reddetme hakkınızda bulunuyor. Miras bazen mal varlığı olabildiği gibi bazen sadece borçlarda miras kalabilir. İşte bu durumda miras reddi süresi içinde yapılmazsa mirasçılar borçları da üstlenmiş oluyor. Miras reddi hakkınızı süresi içinde yapılmadığı takdirde miras kayıtsız ve şartsız mirasçıların oluyor. İster yasal ister atanmış mirasçılar miras bırakan kişinin ölümü ile birlikte doğal olarak ve kendiliğinden mirasçı sıfatını alırlar ve kendi mal varlıkları nın yanı sıra miras bırakanın varlıkları ile beraber miras bırakan kişinin borçlarından da sorumlu hale gelirler. Ancak atanmış ya da yasal mirasçıların miras reddi hakkı bulunmaktadır. Miras reddi yapan mirasçılar ölenin borç ve alacaklarından ve de mal varlıklarından oluşan mirasın hak ve yükümlülüklerini reddedebilirler. Miras reddi miras bırakanın ölümünden sonra kayıtsız ve şartsız olarak yapılır.

Mirası ret süresinin Başlangıcı

Eğer yasal ya da atanmış bir mirasçılardan biri iseniz ve mirası reddetmeyi düşünüyorsanız o takdirde mirası ret süresinin başlangıcı hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır. Miras ret süresinin başlangıcı miras bırakanın ölüm tarihinden itibaren üç aydır. Mirasçılar, miras bırakan kişinin son ikametgâhının bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak mirası reddeder. Bu süre içinde miras reddi işlemi yapılmazsa miras mirasçı tarafından kabul edilmiş olur. Miras bırakanın ölümünden haberdar olmayanlar için ise bu süre ölümü öğrendiği günden itibaren başlar. Haberdar olmamanın haklı bir nedeni olması halinde ise Sulh Hukuk Mahkemesi 3 aylık sürenin uzatılmasına karar verebilir.

Ret Hakkının Geçmesi ve Mirası Reddin Süresi Ne Kadar?

İki türlü mirasın reddi söz konusudur. Mirasın reddi süresi miras bırakanın ölüm tarihinden başlayarak 3 aydır. Hükmen reddi miraslarda ise, miras reddinin bir süresi yoktur. Hükmen red davasını her zaman açmak mümkündür. Bu hakların kullanılmaması durumunda ret hakkı geçer ve miras, mirasçılara geçer. Mirasçılar kayıtsız şartsız mirası kabul etmiş sayılır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi