Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Müşteki Davaya Gelmezse Ne Olur?

04.12.2020
102 görüntülenme
Müşteki Davaya Gelmezse Ne Olur?

Müşteki Olarak Davaya Gelmezse Ne Olur?

Müşteki kavram olarak suçtan zarar gören ve bu suçu adli makamlara bildiren kişi anlamına gelmektedir. Suçun mağduru ya da zarar gören kişi olabilen müşteki gerçek ya da tüzel kişi olabilmektedir.  Müştekinin mahkemeye katılım göstermesi ve beyanlarını bildirmesi gerekmektedir. Bu amaç kapsamında Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 235. Maddesine binaen şikâyet dilekçesinde belirttiği adrese davaya katılması için tebligat gönderilir. Müştekinin davaya katılım sağlaması olayın aydınlatılması açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle olayın aydınlatılması müştekiye bağlı ise müşteki zorunlu olarak mahkemede dinlenmelidir. Kendisine gönderilen davete icap etmeyen müşteki polis vasıtası ile zorla mahkeme huzuruna çıkarılır. CMK’nın 158. Maddesine göre müşteki şikâyetten vazgeçebilir. Varsa duruşma iptal edilme aşaması gerçekleşir. Şikayetinden vazgeçtiği takdirde ceza davası düşer.

Müşteki Davaya Gelmezse Ne Olur?

Müşteki Davaya Gelmezse Ne Olur?

Duruşma Neden İptal Edilir veya Ertelenir ? Müşteki Davaya Gelmezse Ne Olur?

Kuralda duruşmanın iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak bazı zorunlu koşulların oluşması nedeniyle duruşma iptal edilebilir ve ertelenebilir. Bu koşullardan ilki ilgili davaya bakan duruşma hakiminin belirli sebeplerle olmamasıdır. Bu sebepler ölüm atama eksikliği gibi olabilir. İkinci olarak duruşma hakiminin izinde olması da bu nedenler arasındadır. Duruşma hakiminin iznine denk gelen duruşmalar ilk yakın tarihe ertelenir. Son olarak deprem, sel, yangın gibi olağanüstü koşullar oluşturan felaketler nedeniyle duruşmanın ertelenmesidir. Bu durum son zamanlarda salgın hastalık nedeniyle de görülmektedir. Bu gibi durumlar oluşması nedeniyle duruşma ertelenir ve başka bir güne bırakılır. Bu durumdan ilgililer haberdar edilir.

Mahkemede Ara Duruşma Nedir ?

Mahkeme sürecinde esas olan duruşma olsa da bazı durumlarda ara duruşma önemli olabilir. Aslında ara duruşma kavramı ceza muhakemesinde yoktur. Halk arasında tabir ile oluşmuştur. Ara duruşma terimi birkaç yerde kullanılmaktadır. İlk duruşma ile karar duruşması arasında yer alan duruşmalar genellikle bu isimle nitelendirilmektedir. Ayrıca tutuklunun mevcut olduğu ceza duruşmalarında duruşmaların arasında yer alan inceleme olarak nitelendirilen tutukluluk incelemesi ara duruşma olarak isimlendirilir. İki duruşma arasındaki 3 aylık süreçte 30 günde bir inceleme yapılmaktadır. Bu inceleme genel olarak uygulamada ara duruşma olarak nitelendirilmektedir. Duruşma iptal sonrasında yapılan duruşma ara duruşma değildir. Hukuki her türlü sorunun çözümü için tulinbabaoglan.av.tr adresine başvurabilirsiniz. Hukuki tavsiyeler , mahkeme kararları gibi sorununuza yardımcı olacak pek çok çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Puanımız
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi