Örnek boşanma dava dilekçesi 2020

BOŞANMA DAVASI DİLEKÇESİ

Boşanma davaları çok fazla teknik ve pratik bilgi gerektiren davalardır. İnternet ortamında bulacağınız hiçbir dilekçe tam anlamıyla istediklerinizi ifade etmeye yeterli olmayabilir. Tarafımızca paylaşılan örnek boşanma davası dilekçesi de sadece şablon olarak verilmektedir. Hukuka uygun gerekçelerin ve delillerin sunulmasının uzman kişilerce yapılmalmasını tavsiye ederiz.

Örnek boşanma dava dilekçesi 2020
Örnek boşanma dava dilekçesi 2020

 

… NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

 

DAVACI       : İsim TC Adres

DAVALI        : İsim TC Adres

KONU                       : Evlilik birliğinin temelinden sarsılması yahut zina yahut diğer sebeplerle maddi manevi tazminat, nafaka, velayet, boşanma taleplerimiz hakkındadır.

AÇIKLAMALAR

Bu kısım dilekçede oldukça önemlidir. Boşanmanın sebebi doğru olarak belirlenmeli ve o sebep ışığında açacağınız dava da evliliğin geçmişi, yaşanan olaylar hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Örneğin;

Davalı ile … tarihinde evlendik. Birbirimizi severek evlenmemize rağmen evliliğin ilerleyen evrelerinde yaşadığımız problemler evlilik birliğimizi temelinden sarstı ve tarafım açısından evliliği çekilemez hale getirmiştir. Bu problemlere örnek olarak şunlar söylenebilir:

Burada yaşanan problemler detaylı bir şekilde anlatıldıkran sonra karşı taraftan neler isteniyorsa onlar açıklanmalıdır.

TALEP VE SONUÇ: Yukarıda arz ve izah edilen ve de resen araştırılacak nedenlerle davalı ile boşanmamıza, … maddi ve manevi tazminata hükmedilmesine, aylık … TL nafakaya öncelikle tedbiren dava sonunda ise yoksulluk nafakası olmak üzere hükmedilmesine, müşterek çocukların velayetlerinin tarafıma verilmesine, çocuklar için … aylık nafakaya öncelikle tedbiren sonrasında iştirak nafakası olmak üzere hükmedilmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı taraf üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederim.  Tarih

Davacı İsim İmza

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir