Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz üzere uyuşturucu ticareti suçu sonuçları oldukça ağır olan bir suç türüdür. Bu sebeple uyuşturucu ticaretinden yahut kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak suçundan yargılanan kimse mutlaka bu alanda uzman avukatlarla savunma hazırlamalı ve kendisini temsil ettirmelidir. Uyuşturucu ticareti suçları ağır ceza mahkemelerinde uyuşturucu kullanmak için bulundurmak suçları ise Asliye Ceza Mahkemelerinde görüldüğünden ve suçun nevinin kamu sağlığı gibi önemli bir konu olmasından kaynaklı olarak çoğunlukla cezaya hükmedilebilmektedir. Bu sebeple sanıklar ya da şüpheliler oldukça titizlikle dosyayı inceleyecek bir avukatla çalışmalarını tavsiye ederiz. Tülin Babaoğlan Yılmaz, Sincan bölgesinde uyuşturucu davalarına bakan avukat araştırmalarınızda sizlere uzman tecrübesi ile yardımcı olmaktadır. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz, Sincan bölgesindeki uyuşturucu davalarına bakan avukatlar arasında ve uyuşturucu davalarına bakan avukatlar listesinde yer almaktadır.

“Uyuşturucu Madde Ticaretinden nasıl beraat edilir?”

uyuşturucu kaçakçılığından nasıl beraat edilir?  Soruları müvekkillerimiz tarafından sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Dosyada hiçbir işlem yapılmadan beraat beklenmesi gerçekleşmesi oldukça zor bir durumdur. Bu sebeplerle mutlaka bu tarz dosyalarda alanında uzman uyuşturucu avukatlarıyla çalışılmasında fayda vardır. Örneğin dosyanız Ankara Batı Adliyesinde ise Sincan, Etimesgut uyuşturucu alanında dosyaları olan uyuşturucu suçuna bakan avukat ile çalışılması tavsiye edilir. Ancak bu asla bir zorunluluk değildir.

Bilindiği üzere uyuşturucu madde ticareti suçu şartları ve unsurları şunlardır. Bu unsurların varlığı halinde suçun uyuşturucu kullanmak değil, uyuşturucu madde ticaretini, uyuşturucu kaçakçılığını oluşturduğu kabul edilir.

Sincan uyuşturucu avukatı
Sincan uyuşturucu davalarına bakan avukat

Uyuşturucu madde miktarı

Uyuşturucu madde ile yakalanan bir kişinin uyuşturucu madde ticareti suçunu işlediği varsayılarak yargılanması için dikkat edilecek ilk husus uyuşturucu maddenin miktarıdır. Buncan zamandır yerleşik içtihatlara göre Adli Tıp Kurumunun da verdiği istatistiki bilgilere göre uyuşturucu bağımlısı bir kişinin her seferinde 1-1.5 gr dan günde üç kez uyuşturucu madde kullanması normal sınırlar dahilinde kabul edilir. Günlük belirli gramlardan hesaplanmak üzere uyuşturucu madde kullanan kişilerin birkaç aylık uyuşturucu maddeyi ihtiyaten yanlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri yerlerde bulundurmaları da incelenen binlerce dosya kapsamında hayatın akışında olağan karşılanmaktadır. Bu belirtilenler dışından kişinin kişisel kullanımı dışında bir miktarla yakalanmaları, bulundurmaları halinde suçun uyuşturucu madde ticareti kapsamında kaldığından bahsedilmektedir. Çok yüksek miktarda uyuşturucu ile yakalanan kişilerin bunu kişisel kullanımları için bulundurduklarını ispatları için mutlaka alanında uzman uyuşturucu avukatları tarafından yardım almaları gerekebilmektedir.

Uyuşturucu Maddenin Paketlenişi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yerleşmiş içtihatlar gereğince uyuşturucu bağımlısı kişinin belirli miktarlarda uyuşturucuyu üzerilerinde bulundurmaları normal kabul edilse dahi, hassas terazilerle ölçülen, hem aynı gramajda hem aynı paketleniş stilinde uyuşturucu maddelerinin yakalanması halinde uyuşturucu madde ticaretinden bahsedilebilecektir. Yahut maddelerin ele geçirildiği yer ya da yakınında uyuşturucu maddelerin paketlenmesi için kullanılan ambalajların, hassas terazilerin vs ele geçirilmesi de yine uyuşturucu madde ticareti suçunun unsurlarının oluştuğunu düşündürecektir.

Uyuşturucu Maddenin Bulunduğu Yer

Uyuşturucu maddeyi kullanmak için kişisel amaçları ile bulunduran kişiler maddeleri kolaylıkla erişebilecekleri yerlerde bulundururlar. Bunlar üstleri, evleri, iş yerleri vs olabilir. Ancak yukarıdaki maddelerdeki şartları sağlayan, düzgün şekilde paketlenmiş ve gram olarak kişisel kullanım sınırlarının üstünde kalan uyuşturucu maddeler ardiye, depo, ambar gibi yerlerde bulunması halinde de uyuşturucu madde ticareti suçundan bahsedilebilecektir. Yahut arabanın bulunamayacak yerlerine gizlenen, evlerin en ücra köşelerinde saklanan yüklü miktardaki uyuşturucular için de aynı şey geçerli olacaktır. Burada dikkat edilecek husus Yargıtay’ın kullanmak için uyuşturucu madde bulunduran kişinin uyuşturucu maddelerini her an kolaylıkla ulaşabileceği yerde bulundurduğunu varsaymasıdır.

Yakalanan Kişinin Saiki

Uyuşturucu madde ile yakalanan kişinin bu maddeyi bulundurmakda ki saiki detaylı bir şekilde incelenmelidir. Kişinin amacı deliller, tanıklar, dosyada mevcut bilgiler ve sanığın ifadesi doğrultusundan değerlendirilmeden karar verilmesi hukuka aykırıdır.

Uyuşturucu Maddenin Çeşidi

Uyuşturucu madde ticareti yeni yasa ile bazı maddelerin cezalarında artırıma gidilmiştir. Yakalanan uyuşturucu maddenin eroin, kokain, morfin sentetik kannabinoid veya bazmorfin olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu anlamda dosya kapsamında ceza avukatı, savunma avukatı kan örneği alınarak kişinin kullanmak amacıyla mı yoksa ticaret amacıyla mı uyuşturucu madde bulundurduğunun da değerlendirilmesini talep edebilir. Uyuşturucu madde kullanan kimse genelde bir ya da benzer etki gösteren iki değişik uyuşturucu maddeyi bulundurur. Bu nedenle değişik nitelikte ve farklı etkileri olan madde, madde, madde ve amfetamin içeren tabletleri birlikte bulunduran sanığın bunları satmak amacıyla bulundurduğu kabul edilebilir.

Bunlar gibi birçok unsur her dosya ayrı ayrı ve titizlikle incelenip değerlendirildiğinde bir bütün olarak düşünülmelidir. Uyuşturucu madde ticareti suçları ciddi cezaları olan dosyalardır bu dosyalar, doğru savunmaların yapılması için mutlaka tarafların karar vereceği uyuşturucu en iyi ceza avukatı aracılığı ile takip edilmelidir. Sincan bölgesindeki uyuşturucu davalarına bakan avukatlarından Tülin Babaoğlan Yılmaz , uyuşturucu davalarına bakan avukatlar  listesinde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.