Sıkça Sorulan Sorular

+ Avukatlık Ücreti Ne Kadar ?

Müvekkillerimizin hukuki sorunuyla ilgili olarak yüz yüze görüşme yapılmakta, sonrasında hukuki sorunun mahiyetine göre vekalet ücreti Avukatlık Kanunu çerçevesinde tayin edilmektedir. Ofiste yapılacak danışmalar ücretlidir.

+ Avukatım duruşmada çok konuşmuyor. Bu beni savunmadığı anlamına mı gelir?

Kesinlikle o anlama gelmez. Türk hukukunda sözlü değil yazılı yargılama usulü esastır. Bu sebeple avukatınız dilekçelerinizi süresi içerisinde sunmuş ve sizin taleplerinizi ve savunmanızı yazılı olarak en iyi şekilde ifade etmişse ayrıca duruşmada yazdıklarını tekrarlamasına gerek yoktur. Ayrıca Yargı mercilerinin yoğunluğu, dosyaların çokluğu sebebiyle çoğunlukla her duruşmaya en fazla beş dakika ayrılmakta ve hakim yazılı olarak dosyaya sunulan esasları tekrar sözlü olarak dinleyerek zaman kaybetmek istememektedir. Elbetteki yazılı olarak ifade edilemeyen gerekli hususların, ne olursa olsun sözlü olarak da ifade edilmesi gerekmekte ve bu durum duruşma esnasında hakim gözünde kötü bir kanaat oluşturmamak adına mutlaka alanında uzman avukatlarca değerlendirilerek yapılmalıdır.

+ Herhangi bir hukuki sorunumla ilgili olarak davayı kendim açıp takip edebilir miyim?

Elbetteki vatandaşlar her hukuki sorunlarıyla ilgili olarak kendileri dava açıp takip edebilirler. Ancak hukuk çok ince ayrıntılara sahip karmaşık bir alandır. Dosyada mevcut herhangi bir eksiklik alacaklı iken sizi borçlu konumuna, yahut kendinizi savunamadığınızdan bahisle suçlu durumuna düşürecek olup hak kaybına uğramanız, dosyanızın düşmesi, eksik talepler gibi onlarca olumsuz sonuç yaratabilir. Sorununuz yargı mercilerine intikal ettiğinde her şeyin usulüne uygun ve hak kaybına uğramadan olması için mutlaka dosyalarınızı alanında uzman avukatlar aracılığıyla takip etmenizi tavsiye ederim.

+ Ben boşanmak istiyorum, eşim boşanmak istemiyor. Bu durumda boşanamaz mıyım ?

Boşanmak iki tarafın da isteğine tabi olan bir durum değildir. Boşanma isteğinde bulunan kişi daha az kusurlu ise avukatınızın gerekli önlemleri alması ve hukuki süreci iyi bir şekilde yönetmesi halinde eşiniz boşanmak istemese de boşanmanıza karar verilebilir.

+ Boşanma davasını ben açarsam, tazminat alamaz mıyım?

Bu soru halkımızda bulunan çok yaygın bir görüştür ama yanlıştır. Nafaka ve tazminat hususları davayı kimin açtığı ile ilgili değil, dosyada mevcut savunmalara göre kusur ve yapılacak sosyal kültürel ekonomik durum araştırmaları ile ilgilidir. Davayı kimin açtığının bir önemi yoktur ki davalı da her zaman karşı dava açabilir.

+ Çocuğumun velayeti kimde kalır?

Bu durum dosyanızda yapılan beyanlar ve sunulan deliller doğrultusunda sosyal hizmet uzmanları ve pedagoglar tarafından çocukla yapılacak görüşmeler sonrasında kesinleşecektir. Karşı tarafın uygunsuz hayat yaşaması halleri bu durumdan istisna olup çocuğun menfaatleri gözetilerek de karar verilebilir.

+ Yurt dışında boşandım ama hala Türkiye’de evli görünüyorum. Ne yapabilirim?

Bir avukat aracılığıyla tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır.

+ Trafik kazası yaptım, tazminat alabilir miyim?

Bu durum kusursuzluk oranına ve yaralanma yahut ölüm olup olmadığına göre değişmektedir. Gerekli şartların sağlanması halinde kısa bir süre içerisinde iş gücü kaybı yahut destekten yoksun kalma tazminatı alabileceğiniz gibi ayrıca maddi ve manevi tazminat taleplerinde de bulunulabilir.

+ Trafik kazası sonrasında aracımda hasar dolayısıyla değer kaybı meydana geldi. Bunu talep edebilir miyim?

Elbetteki kusur oranı ayrıca değerlendirilmek üzere gerekli şartlar sağlanıyorsa karşı taraf ve sigortasından değer kaybı talebinde bulunulabilir. Kaza öncesinde hasarsız yahut daha az hasarlı olan bir aracın, kusur oranı çok olan kişinin kazaya sebebiyet vermesi sonrasında araçta değişen boya gibi durumlarla hasar kaydı çoğalmaktadır. Anılan sebeple aracın kaybettiği değer talep edilebilir.

+ Alacağım var, nasıl tahsil edebilirim?

Alacağın mahiyetine göre başlatılacak icra takibi ve sonrasında yapılacak işlemlerle alacağınız tahsil edilebilir.

Sosyal Medya

Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz

Adres: Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 12) No: 1/135 Etimesgut / Ankara
Telefon : 0546 646 7014
Mail: bilgi@tulinbabaoglan.av.tr

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne derece ile giren, avukatlık stajını Ankara’nın önde gelen avukatlık bürolarında yapan Av. Tülin Yılmaz, 2012 yılından bu yana avukatlık yapmaktadır. Boşanma, velayet, nafaka gibi davaları kapsayan aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, tüketici hukuku ve medeni hukuktan kaynaklı her türlü işlemleri yürüten ofisimizde hukukun birçok alanında hizmet verilmektedir.
Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz
Sosyal Medya

Latest posts by Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz (see all)

© Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz Websitesi. Her Hakkı Saklıdır. Sitede yer alan bilgiler Türkiye Barolar Birliği Avukat Meslek Kurallarına ve Avrupa Topluluğu Avukat Meslek Kurallarına uygun olarak hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerden dolayı sorumluluk okuyucuya aittir. | Seo Hizmeti: Ankara Seo Ajansı tarafından sağlanmaktadır. | We ❤ Google
Bizi Arayın
Yol Tarifi