Taraflar Arasındaki Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Evlilik kadar normal bir durum olan boşanma, birçok nedenlere bağlı olarak taraflar tarafından talep edilebilir. Boşanma davası açmayı düşünen taraflar arasındaki boşanma sebepleri nelerdir?  Sorusunun cevabı en çok merak edilen konulardan biridir. Boşanma sebepleri medeni hukuka göre dört başlık altında toplanır. Bu sebepler sırasıyla; Zina, terk, hayata kast ve fena muamele, akıl hastalığı, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme olarak sıralanabilir. Bu dört boşanma nedeni özel boşanma sebepleri olarak adlandırılır. Bu tip davalarda özel boşanma sebebi ile dava açan taraf, dava sebebini kanıtlamak durumundadır. Genel boşanma sebebi ise ortak hayatın sürdürülmesine olanak vermeyecek biçimde evlilik birliği temelinden sarsılmış olmasıdır. Genel boşanma sebebine bağlı olarak açılan boşanma davalarında her iki tarafın hâkim karşısında beyanı esas alınır.

Boşanma Avukatı Tutmalı Mıyım?

Boşanmak isteyen kişilerin kararsız kaldıkları konulardan biri de boşanma avukatı tutmalı mıyım? konusudur. Boşanmak isteyen taraflar, kendi iradeleri ile boşanma dilekçesini mahkemeye sunabilir. Ancak hukuki prosedürlere uygun bir boşanma davası hazırlanması güç olabilir.  Tarafların hukuki prosedürleri gözetmeden kendilerinin hazırladığı dilekçeyi sunmaları boşanma davası sürecini daha da uzatarak zor bir hale sokabilir. Boşanma süreci zor ve yıpratıcı bir süreç olduğundan iyi bir boşanma avukatının desteği ile bu süreci yürütmek hem boşanmanın hızlı ve daha kolay olmasını sağlar hem de yaşayabileceğiniz yasal sorunların önüne geçer. İyi ve deneyimli bir boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma davasını bir günde çözüme kavuşturur.

Boşanma Davası Açmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım? Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Boşanma kararı zor verilen bir karardır. Boşanmayı düşünen taraf boşanma konusunda nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmeyebilir.  Bu kapsamda boşanma davası açmak istiyorum? Nasıl bir yol izlenmesi gerekli ne yapılması gerekiyor soruları en çok araştırılan konular arasındadır. Boşanma davası açmak isteyen kişiler öncelikle anlaşmalı boşanma mı? Çekişmeli boşanma davası olması gerektiğine karar vermelidir. Boşanma kararı önemli bir karardır. Boşanma avukatı size hangi boşanma türünün seçilmesinin daha iyi olacağı konusunda danışmanlık yapabilir ancak boşanma kararınızı sizin adına vermez ya da kararınızı etkilemeye çalışmaz. Evlilik 1 yılını doldurmuşsa ve tüm konular üzerinde ortak bir kararla anlaşmaya varılmışsa boşanma avukatınız anlaşmalı boşanma protokolünü ve dilekçesini hazırlayarak boşanma sürecinizi 10-15 gün gibi bir süre içinde gerçekleşmesini sağlayabilir. Adliye iş yükü uygunda anlaşmalı boşanmada boşanma işlemi 1 gün içinde gerçekleşebilir. Çekişmeli boşanmalarda taraflar maddi ve manevi varlıklar üzerinde anlaşma sağlayamadıklarından boşanma süresi uzayabilir. Çekişmeli boşanmalarda süreç anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun olmasının yanı sıra tarafları duygusal olarak da daha fazla yıpratır. Boşanma davası ile ilgili olarak iyi bir boşanma avukatı desteği almak süreci hızlandırıp kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir