Telefon Görüşmelerini Başkalarını Dinletmek Suç Mudur?

Günümüzde haberleşme denilince birçok alan ve mecra bulunmaktadır. Anlık olarak haberleşmeyi sağlayan bu durumlarda ise kişilerin akıllarına gelen birçok soru olmaktadır. Bunlardan biri ise telefon görüşmelerini başkalarını dinletmek suç mu sorusu olmaktadır.

Cep telefonu, sms, sosyal medyalar veya elektronik postalar aracılığı ile iki kişi arasında geçen her durumun özel olarak kalması gerekmektedir. Bu yüzden de Anayasa da bulunan 22. Maddeye göre de kişilerin hakları korunmuş ve haberleşme gizliliği esas olarak alınması gerektiğini bildirmiştir. Bundan dolayı da her iki taraf aralarında geçen herhangi bir konunun, rızası olmadan, başka bir kişiye dinletilmesi suç teşkil etmektedir. Türk Ceza Kanunu’na göre 132. Madde olan Haberleşmenin Gizliliği ihlali maddesi çiğnenerek suç işlenmiş olmaktadır.

Boşanma Davalarında Whatsapp Kayıtları

İki kişi evlendikten sonra boşanma aşamalarında aldatma olması durumunda haklarını elde edebilmek için elinde bir delil olması gerekmektedir. Günümüzde ise sosyal medya araçları ile anlık olarak haberleşme sağlanmaktadır. Aldatma gibi bir durum olmasında ise eşler boşanma davalarında whatsapp kayıtları kullanarak kanıtlama amacına girmektedir. Ancak bu kayıtların davalarda delil olarak kullanılabilmesi için farklı durumların ortaya çıkması ve kişilerin isteğine bağlı olarak kaydedilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise iki kişinin arasında konuşulan habersiz veya gizli konuşmaların kaydedilmesi özel hayatın gizliliği yasasının çiğnenmesinden dolayı delil yerine kullanılmamaktadır. Ancak aldatan kişinin bilmesi ve onun isteği ile kayıtların alınması gerekmektedir.

Boşanma Davasında Whatsapp Kayıtları Delil Niteliğinde Midir?

Boşanma davasında whatsapp ayıtları delil niteliğinde midir sorusu birçok kişinin aklına olmaktadır. Yasalar gereği ise iki kişi arasında geçen bu görüşmelerin diğer bir eş tarafından habersiz veya gizli bir şekilde kayıt altına alınması suç teşkil etmektedir. Bu suç ise özel hayatın gizliliği olmaktadır. Yasalar gereği bu hakkın suç teşkil etmesinden dolayı ise whatsapp kayıtları dava sürecinde herhangi bir şekilde delil niteliği oluşturmamakta ve aksine suç olarak geçeceğinden dolayı kişilerin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden de whatsapp kayıtları delil niteliği taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir