Terk Nedeniyle Boşanma Davaları

Terk Nedeniyle Boşanma Davaları

Terk nedeniyle boşanma davaları, boşanma avukatı yardımıyla açılabilmektedir. Boşanma nedenlerinden mutlak bir sebep olan terk, terkten dolayı ortak olan hayatın karşı taraf için çekilmez bir hale gelmesini gerektirmektedir. Aynı şekilde bu davanın açılabilmesi için terk eden kişinin kusurlu olması gerekmektedir. Eğer askerlik görevi, iş seyahati ya da sağlık durumu dolayısıyla evden uzak kalan eş için dava açılamaz. Davanın açılabilmesi içineşlerden birinin haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmemesi gerekmektedir.Ayrıca terk edilme süresinin en az altı ay sürmüş olması ve bu durumun devam etmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde süresi azaltmak adına eve dönüş yapmak süreyi kısaltmamaktadır. Ardından hakim veya noter tarafındanihtar gönderilir. Bunun sonuçsuzkalması durumunda ise terk edilen eş için boşanma davası açabilir. Ancak, boşanma davası açmak için belirlenen sürenin dördüncü ayı bitmemişse ihtar talebinde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmemişse dava açılamaz.

Terk Nedeniyle Boşanma Davasında Karşı Tarafın Davayı Kabulü

Terk nedeniyle açılan boşanma davalarında karşı tarafın davayı kabul beyanının, sonuca herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu açıdan hakimin terk durumunu araştırması gerekmektedir. Eşlerin birinden diğerini evden kovması ya da eve almaması da terk nedeniyle boşanma davasının açılabilmesini sağlamaktadır. Türk Medeni Kanunu’na göre, eşlerden birinin evi terk etme konusunda haklı olması, terk nedeniyle açılan boşanma davalarının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu açıdan alanında uzman olan bir boşanma avukatı ile çalışılması gerekmektedir.

Ankara’da Boşanma Avukatları

2012 yılından beri avukatlık yapan Av. Tülin Babaoğlan Yılmaz, Ankara’da bulunan bir boşanma avukatı olarak karşınıza çıkmaktadır. Çeşitli davalarda görev alarak 1000’i geçen dosyası ile başarı merdivenlerini hızlıca tırmanmıştır. Müvekkillerinin avukatlarla yola çıkmasını ilke edinerek, faaliyetlerine devam etmektedir. Aile hukuku, icra ve iflas hukuku, iş hukuku, ceza hukuku, borçlar hukuku, tüketici hukuku, gayrimenkul hukuku, miras hukuku ve kıymetli evrak hukuku alanlarında uzman olan avukatları ile danışmanlık bürosuna sahiptir. Pek çok işlemin yürütüldüğü bu ofiste, hukukla ilgili birçok alanda hizmetler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir