Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi

10.12.2018
2 görüntülenme
Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi

Sizlerden çok gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızın ana konusu Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi olacak. Uyuşturucu cezası para cezasına çevirilebilir mi ?

Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi

Türk Ceza Kanunu’nun 188. Maddesinde uyuşturucu madde imal ve ticareti suçu düzenlenmiş olup, anılan maddenin ilk fıkrası şu şekildedir: “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal ve ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve ikibin günden yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”

Uyuşturucu madde ticaretinin düzenlendiği kanun maddesi açık olup, bu konuda ayrıca hapis cezasının para cezasına çevrilmesi hususuna da değinmek gerekir.

Türk ceza kanunumuz dört farklı şekilde para cezası verilmesini öngörmektedir.

Bunlardan birincisi doğrudan adli para cezası verilmesidir. Burada TCK da herhangi bir suçun yaptırımı olarak kanun koyucu başka bir ceza yerine doğrudan adli para cezası verilmesini kabul etmiştir. Bu tarz suçlarda başka bir yaptırım gündeme gelmeden hakim kanunlarda yazan miktarlarda para cezasına hükmedecektir.

İkinci para cezası çeşidi seçenek yaptırım olarak öngörülen para cezasıdır. Burada TCK, bir suçun yaptırımı olarak hakime ya para cezası vermeyi ya da hapis cezası vermeyi kararlaştırma yetkisi vermiştir. Burada hakim bu cezaların ikisine birden karar veremeyecektir ve hangi cezayı vereceği hakimin takdirine kalmıştır. Sanığın mahkemedeki durumu, sicili, pişmanlığı bu hususa etki edecektir.

Üçüncüsü, hapis cezası ile birlikte hükmedilen para cezalarıdır. TCK da uyuşturucu madde ticareti suçu bu maddeye örnektir. Zira yukarıda da bahsedildiği üzere bu suçun yaptırımı 20-30 yıl arası hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezasıdır. Bu durumda hakim ikisinden birisine değil, ikisine birlikte karar vermek zorundadır.

Dördüncü çeşidi ise hapis cezasının para cezasına çevrilmesidir. Kasten işlenen suçlarda 1 yıl ve altındaki hapis cezalarının adli para cezalarına çevrilebileceği kabul edilmektedir. 30 günün altındaki hapis cezalarının ise adli para cezasına çevrilmesi zorunludur. Taksirli suçlarda ise hapis cezasının günü ne olursa olsun adli para cezasına çevrilebilmektedir. Bu tür suçlarda kanun koyucu hakime takdir yetkisi vermektedir.

Uyuşturucu madde ticareti suçunun yaptırımı, 20 yıldan 30 yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezasıdır. Bu sebeple uyuşturucu madde ticareti suçunda verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi mümkün değildir. Anlatıldığı üzere yargılama sonunda uyuşturucu madde ticareti yaptığı kabul edilen sanığa hem hapis cezası hem de para cezası verilecektir.

Uyuşturucu madde kullanmak için bulundurmak suçunda ise durum tamamen farklıdır. Uyuşturucu madde kullanmak suçundan başlangıçta denetimli serbestlik uygulandığı ve denetim süresinde herhangi bir ihlal yapılmaması şartı ile kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilecektir. Bu konularda uzman bir uyuşturucu davalarına bakan avukata danışmanız her zaman sizin için daha faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Rıdvan Turgut dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar bir şey sormak istiyorum.yaklasik 2 ay önce uyuşturucu madde bulundurmak suçundan yakalandım ve hala daha herhangi bir kagit elime ulaşmadı.polisler ifademde kendi isteği ile verdi pismandir diye yazdilar.esrar yakalandı üzerimde.sormak istedigim şudur şuan yurt dışına cikicam iş için bu bir engel teşkil eder mi e devletten baktım herhangi görünen birşeyde yok.yada bu durum para cezasına cevirilebilirmi yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba hakkinizda kamu davasinin acilmasinin ertwlenmesi karari verilmis olabilir. Ancak bu kararin suresinin baslamasi icin size teblig edilmesi ve takibi gerekir. Detayli bilgi icin dosyanizi gormemiz gerekir.

 2. Yavuz dedi ki:

  Bende denetimli serbestliği ihlal ettim ve. Aradan 4-5 yıl geçtikten sonra. İddanağmenin değerlendirmesi sonrası açılış diye. Ve tebliğattada kamu cezalandırmasını talep etmiş. Para cezasına çevire bilirmiyim detaylı bilgi verirmisiniz Tülin hanım

 3. YAvuz dedi ki:

  Bende denetimli serbestliği ihlal ettim ve. Aradan 4-5 yıl geçtikten sonra. İddanağmenin değerlendirmesi sonrası açılış diye. Ve tebliğattada kamu cezalandırmasını talep etmiş. Para cezasına çevire bilirmiyim detaylı bilgi verirmisiniz Tülin hanım

  1. dosyayı görmediğimiz için yorum yapamayız

   1. Yavuz dedi ki:

    2020/101

    1. Gökhan dedi ki:

     İyi günler uyusturucu madde kullanmaktan mahkemem var mahkeme ile uzlaşma sağlayabilirmiyim yani alacağım cezayi paraya çevirebilirmiyim ?

 4. Mahsun dedi ki:

  Merhaba .
  Ben 4 yıl önce uyuşturucu ticareti ve teminini sağlamak sucundan 16 yasin da tutuklandim 4 ay yattim. Mahkemeye ciktim 8 yıl 4 ay hapis cezasi aldim ve tahliye oldum . 2019 yılında askerde içtiğim anlaşıldı hiç bisey yakalanmadı test te çıktı ve askerden sora 1 yıl denetim aldım. Denetimim bitti şimdi denetim bitince tekrardan mahkemeye cikacakmiyim ve bu cezamı etkilermi yardım ci olurmusunuz lutfen

  1. Bu tur dosyalarda dosyayi gormeden yorum yapmamiz cok zor ancak genel bilgi olarak, denetim sureniz icinde tekrwr uyusturucu madde ile yakalanmadi iseniz ya da kullanmadi iseniz dosyaniz kapanacaktir. Uyusturucu temini ile ilgili olan dosyanizin ne evrede oldugunu bilemedigimiz icin yorum yapmamiz imkansiz ne yazik ki.

 5. Neslihan dedi ki:

  Merhaba tülin hanım eşim 18.30 gram 11 fişek olarak bonzai yakalattı evde ve polis baskısıyla karakolda samimi ikrarbolarak satıcıya girdi ben eşim içim dedim benim ifademi de satıcı olarak yazmışlar 10 ay sonra ilk mahkemeye çıktı mutaala okunacaktı ilk mahkemede fakat 1 hafta ek süre verildi hagb uygulandı bu hafta mahkememiz var sizce sonuç değişir mi tahliye edilebilir mi yoksa ceza yine kesilebilir mi

  1. Ceza dosyalarinda dosyayi gormeden bir yorum yapmamiz imkansiz ne yazik ki. Dosyanizi inceledikten sonra ancak detayli bilgi verebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Bizi Arayın
Yol Tarifi