Uyuşturucu cezasının para cezasına çevrilmesi

Sizlerden çok gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızın ana konusu Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi olacak. Uyuşturucu cezası para cezasına çevirilebilir mi ?

Uyuşturucu Cezasının Para Cezasına Çevrilmesi

Türk Ceza Kanunu’nun 188. Maddesinde uyuşturucu madde imal ve ticareti suçu düzenlenmiş olup, anılan maddenin ilk fıkrası şu şekildedir: “Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal ve ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve ikibin günden yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”

Uyuşturucu madde ticaretinin düzenlendiği kanun maddesi açık olup, bu konuda ayrıca hapis cezasının para cezasına çevrilmesi hususuna da değinmek gerekir.

Türk ceza kanunumuz dört farklı şekilde para cezası verilmesini öngörmektedir.

Bunlardan birincisi doğrudan adli para cezası verilmesidir. Burada TCK da herhangi bir suçun yaptırımı olarak kanun koyucu başka bir ceza yerine doğrudan adli para cezası verilmesini kabul etmiştir. Bu tarz suçlarda başka bir yaptırım gündeme gelmeden hakim kanunlarda yazan miktarlarda para cezasına hükmedecektir.

İkinci para cezası çeşidi seçenek yaptırım olarak öngörülen para cezasıdır. Burada TCK, bir suçun yaptırımı olarak hakime ya para cezası vermeyi ya da hapis cezası vermeyi kararlaştırma yetkisi vermiştir. Burada hakim bu cezaların ikisine birden karar veremeyecektir ve hangi cezayı vereceği hakimin takdirine kalmıştır. Sanığın mahkemedeki durumu, sicili, pişmanlığı bu hususa etki edecektir.

Üçüncüsü, hapis cezası ile birlikte hükmedilen para cezalarıdır. TCK da uyuşturucu madde ticareti suçu bu maddeye örnektir. Zira yukarıda da bahsedildiği üzere bu suçun yaptırımı 20-30 yıl arası hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezasıdır. Bu durumda hakim ikisinden birisine değil, ikisine birlikte karar vermek zorundadır.

Dördüncü çeşidi ise hapis cezasının para cezasına çevrilmesidir. Kasten işlenen suçlarda 1 yıl ve altındaki hapis cezalarının adli para cezalarına çevrilebileceği kabul edilmektedir. 30 günün altındaki hapis cezalarının ise adli para cezasına çevrilmesi zorunludur. Taksirli suçlarda ise hapis cezasının günü ne olursa olsun adli para cezasına çevrilebilmektedir. Bu tür suçlarda kanun koyucu hakime takdir yetkisi vermektedir.

Uyuşturucu madde ticareti suçunun yaptırımı, 20 yıldan 30 yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezasıdır. Bu sebeple uyuşturucu madde ticareti suçunda verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi mümkün değildir. Anlatıldığı üzere yargılama sonunda uyuşturucu madde ticareti yaptığı kabul edilen sanığa hem hapis cezası hem de para cezası verilecektir.

Uyuşturucu madde kullanmak için bulundurmak suçunda ise durum tamamen farklıdır. Uyuşturucu madde kullanmak suçundan başlangıçta denetimli serbestlik uygulandığı ve denetim süresinde herhangi bir ihlal yapılmaması şartı ile kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilecektir. Bu konularda uzman bir uyuşturucu davalarına bakan avukata danışmanız her zaman sizin için daha faydalı olacaktır.

Sosyal Medya

Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz

Adres: Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 12) No: 1/135 Etimesgut / Ankara
Telefon : 0546 646 7014
Mail: bilgi@tulinbabaoglan.av.tr

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne derece ile giren, avukatlık stajını Ankara’nın önde gelen avukatlık bürolarında yapan Av. Tülin Yılmaz, 2012 yılından bu yana avukatlık yapmaktadır. Boşanma, velayet, nafaka gibi davaları kapsayan aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, tüketici hukuku ve medeni hukuktan kaynaklı her türlü işlemleri yürüten ofisimizde hukukun birçok alanında hizmet verilmektedir.
Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz
Sosyal Medya

Latest posts by Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz (see all)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image