Uyuşturucu madde ticareti suçu tck, uyuşturucu madde ticareti istinaf

Uyuşturucu madde kullanmak veya ticaretini yapmaktan dolayı ceza alan, uyuşturucu madde kaynaklı ceza davaları içerisinde olan birçok kişi mevcut ve bu konular ile alakalı çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazımızdaki konu ise Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunun Unsurları hakkında olacak. Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz olarak uyuşturucu davaları ile ilgili danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. İletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçunun Unsurları

Uyuşturucu madde ticareti suçu şartları ve unsurları şunlardır. Bu unsurların varlığı halinde suçun uyuşturucu kullanmak değil, uyuşturucu madde ticaretini, uyuşturucu kaçakçılığını oluşturduğu kabul edilir.

“Uyuşturucu Madde Ticaretinden nasıl beraat edilir?” “uyuşturucu kaçakçılığından nasıl beraat edilir?” “Uyuşturucu suçundan nasıl beraat edilir?” Soruları müvekkillerimiz tarafından sıklıkla karşılaştığımız soru olması nedeniyle uyuşturucu madde ticareti suçunun unsurları değerlendirirken bu sorulara da yanıt vermiş olacağız.

  1. Uyuşturucu madde miktarı

Uyuşturucu madde ile yakalanan bir kişinin uyuşturucu madde ticareti suçunu işlediği varsayılarak yargılanması için dikkat edilecek ilk husus uyuşturucu maddenin miktarıdır. Buncan zamandır yerleşik içtihatlara göre Adli Tıp Kurumunun da verdiği istatistiki bilgilere göre uyuşturucu bağımlısı bir kişinin her seferinde 1-1.5 gr dan günde üç kez uyuşturucu madde kullanması normal sınırlar dahilinde kabul edilir. Günlük belirli gramlardan hesaplanmak üzere uyuşturucu madde kullanan kişilerin birkaç aylık uyuşturucu maddeyi ihtiyaten yanlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri yerlerde bulundurmaları da incelenen binlerce dosya kapsamında hayatın akışında olağan karşılanmaktadır. Bu belirtilenler dışından kişinin kişisel kullanımı dışında bir miktarla yakalanmaları, bulundurmaları halinde suçun uyuşturucu madde ticareti kapsamında kaldığından bahsedilmektedir. Çok yüksek miktarda uyuşturucu ile yakalanan kişilerin bunu kişisel kullanımları için bulundurduklarını ispatları için mutlaka alanında uzman ceza avukatlarından yardım almaları gerekebilmektedir.

  1. Uyuşturucu Maddenin Paketlenişi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yerleşmiş içtihatlar gereğince uyuşturucu bağımlısı kişinin belirli miktarlarda uyuşturucuyu üzerlerinde bulundurmaları normal kabul edilse dahi, hassas terazilerle ölçülen, hem aynı gramajda hem aynı paketleniş stilinde uyuşturucu maddelerinin yakalanması halinde uyuşturucu madde ticaretinden bahsedilebilecektir. Yahut maddelerin ele geçirildiği yer ya da yakınında uyuşturucu maddelerin paketlenmesi için kullanılan ambalajların, hassas terazilerin vs ele geçirilmesi de yine uyuşturucu madde ticareti suçunun unsurlarının oluştuğunu düşündürecektir.

  1. Uyuşturucu Maddenin Bulunduğu Yer

Uyuşturucu maddeyi kullanmak için kişisel amaçları ile bulunduran kişiler maddeleri kolaylıkla erişebilecekleri yerlerde bulundururlar. Bunlar üstleri, evleri, iş yerleri vs olabilir. Ancak yukarıdaki maddelerdeki şartları sağlayan, düzgün şekilde paketlenmiş ve gram olarak kişisel kullanım sınırlarının üstünde kalan uyuşturucu maddeler ardiye, depo, ambar gibi yerlerde bulunması halinde de uyuşturucu madde ticareti suçundan bahsedilebilecektir. Yahut arabanın bulunamayacak yerlerine gizlenen, evlerin en ücra köşelerinde saklanan yüklü miktardaki uyuşturucular için de aynı şey geçerli olacaktır. Burada dikkat edilecek husus Yargıtay’ın kullanmak için uyuşturucu madde bulunduran kişinin uyuşturucu maddelerini her an kolaylıkla ulaşabileceği yerde bulundurduğunu varsaymasıdır.

  1. Yakalanan Kişinin Saiki

Uyuşturucu madde ile yakalanan kişinin bu maddeyi bulundurmaktaki saiki detaylı bir şekilde incelenmelidir. Kişinin amacı deliller, tanıklar, dosyada mevcut bilgiler ve sanığın ifadesi doğrultusundan değerlendirilmeden karar verilmesi hukuka aykırıdır.

  1. Uyuşturucu Maddenin Çeşidi

Uyuşturucu madde ticareti yeni yasa ile bazı maddelerin cezalarında artırıma gidilmiştir. Yakalanan uyuşturucu maddenin eroin, kokain, morfin sentetik kannabinoid veya bazmorfin olması halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu anlamda dosya kapsamında ceza avukatı, savunma avukatı kan örneği alınarak kişinin kullanmak amacıyla mı yoksa ticaret amacıyla mı uyuşturucu madde bulundurduğunun da değerlendirilmesini talep edebilir. Uyuşturucu madde kullanan kimse genelde bir ya da benzer etki gösteren iki değişik uyuşturucu maddeyi bulundurur. Bu nedenle değişik nitelikte ve farklı etkileri olan madde, madde, madde ve amfetamin içeren tabletleri birlikte bulunduran sanığın bunları satmak amacıyla bulundurduğu kabul edilebilir.

Bunlar gibi birçok unsur her dosya ayrı ayrı ve titizlikle incelenip değerlendirildiğinde bir bütün olarak düşünülmelidir. Uyuşturucu madde ticareti suçları ciddi cezaları olan dosyalardır bu dosyalar, doğru savunmaların yapılması için mutlaka tarafların karar vereceği uyuşturucu ceza avukatı aracılığı ile takip edilmelidir. Yazı içeriği : Uyuşturucu madde ticareti suçu tck, uyuşturucu madde ticareti istinaf dilekçesi örneği uyuşturucu madde ticareti savunma uyuşturucu madde ticareti teşebbüs uyuşturucu madde ticareti hassas terazi uyuşturucu madde ticareti savunma dilekçesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir