Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Yargıtay’daki Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

04.12.2020
112 görüntülenme
Yargıtay’daki Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Yargıtay’da Dava Sonuçlanma Süresi

Yargıtay mahkeme kararlarına karşı kanun yollarından temyiz görevini görmekte olan bir mahkemedir. Türkiye çapında görülen davaların istinaf aşamasından sonra temyiz aşaması ile birlikte Yargıtay’da dava iş yükünü oldukça artırmaktadır. İş yükünün artması nedeniyle temyiz sonuçları uzun sürelere tabi olmaktadır. Mahkemelerde Ceza dairesinin bir dosyanın incelenme süresi olarak 352 gün olarak bilinmektedir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bu süre 473 gün olarak ortalama şekilde hesaplanmıştır. Dosyanın incelenip sonuçlanması davanın ve dosyanın niteliğine göre değişim göstermektedir. Ancak genel olarak Yargıtay’a giden bir dosya kesin olmamakla birlikte 18 ay gibi bir süreye kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle davaların sonuçlanması kesin bir süreye tabi olmamaktadır.

Yargıtay'daki Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Yargıtay’daki Dava Ne Zaman Sonuçlanır?

Yargıtay’da Bulunan Dosyaya Hangi Durumlarda Öncelik Verilir?

Yargıtay’da dava dosyaları için öncelik istenilirse bu önceliği isteyen taraf ya da vekili öncelikli isteğine dayanak olarak sunduğu mazeretini belirten dilekçe ile birlikte dosyanın bakıldığı daireye başvuruda bulunmak zorundadır. İncelenen dilekçedeki mazeret değerlendirilip kabul edilirse dosya öncelikli olarak işleme tutulmaktadır. Öncelikli olarak bakılması için sağlık mazereti en önemli mazeretlerden birisidir. Sağlık sorunu ve endişesi taşıyanlar bu durumu kanıtladıklarında öncelikli olarak kabul edilebilir. Ceza dairelerinde ise dava zamanaşımı yakın olan ve bozularak yeniden karara bağlanmış temyiz edilen dosyalar ve tutukluların bulunduğu dosyalar öncelikli olarak incelenmektedir.

Yargıtay’ın Verdiği Kararlara İtiraz Edilebilir mi?

Hukuk sistemi içerisinde Anayasa Mahkemesinden bir önceki temyiz aşaması olarak kabul edilen Yargıtay’da dava sonucunda bazı kararlarına itiraz etmek mümkün olabilir. Hukuk Genel Kurulu ve Ceza Genel Kurulu kararlarına karşı itiraz yolunu Yargıtay açık olarak kabul etmiştir. İtiraz durumunda ise ilgili dosya dairelere iade edilmektedir. Eğer daireler itiraza karşı direnirse diğer bir deyim ile red verirse ilgili dosya konusuna göre Yargıtay Ceza Genel Kurulu ya da Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna iletilmektedir. Buralardan çıkan kararlar kesindir ve kurulların kararlarına itiraz edilemez.

Hukuki her türlü sorunun çözümü için tulinbabaoglan.av.tr adresine başvurabilirsiniz. Hukuki tavsiyeler , mahkeme kararları gibi sorununuza yardımcı olacak pek çok çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Puanımız
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Umut Aydogan dedi ki:

    Merhaba benim bir sorum olacaktı kendime ait iki adet dairem icrada satıldı yapıkredi bankası tarafından fes davası actı fakat hem yerel mahkeme hem bölge adliye mahkemesinde davayı kaybettim şimdi ise yargıtay temyiz yolu acık deniliyor dosyayı temyize yollasam negibi bir sonuca ulasırım. Vede bu arada zamandan faydalanıp satılan iki dairemi borcunu ödesem bankadan geri alabilirmiyim. Bu iki satılan daireden itirazda bulundu gum için 30bin TL ceza yedim bu süreçte ne yapmam faydalı olacaktır ayriyeten banka borcuna faiz işliyorumu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

    1. Dosyanizi incelemeden yorumda bulunmamiz ne yazik ki imkansiz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi