Yüz Kızartıcı Suç Nedeniyle Boşanma Davası

TMK 163.maddeye göre düzenlenen suç işleme nedeniyle boşanma diğer boşanma nedenlerinden farklı olan özel bir boşanma türüdür. Bu tür boşanmalarda yüz kızartıcı suç eşe yönelik değil üçüncü kişilere yönelik işlenmiştir. Bu suç nedeniyle eşin aynı evde yaşaması beklenemez bu nedenle de eş boşanma davası açabilir.  Yüz kızartıcı suçlar ahlak ve toplum kurallarının reddettiği suçlardır.  Yüz kızartıcı suçlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Hırsızlık
  • Cinsel saldırı
  • Cinsel istismar
  • Dolandırıcılık
  • Uyuşturucu ticareti gibi suçlar bu kapsamda sayılabilir. Ancak yüz kızartıcı sayılmayan suçlarda gerçekleşen olayın özelliğine göre yüz kızartıcı suç kapsamına girebilir.

Yüz kızartıcı suç nedeniyle boşanma davasının açılabilmesi için düzenlenen yasaya göre ise eşlerin boşanma davası açabilmesi için eşten suçu işleyen eşle ortak bir hayatı sürdürmeye devam etmesinin beklenemiyor olmasıdır. Kısaca eşlerden biri suç işlemiş ancak bu işlenen suç nedeniyle yaşanan ortak hayat çekilemez hale gelmemişse dava açılamaz.

Dolandırıcılık Nedeniyle Boşanmalar

Yüz kızartıcı suç kapsamına giren dolandırıcılık nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için diğer yüz kızartıcı suçlarda olduğu gibi diğer eşin aynı evde yaşamasının beklenmemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra, işlenen suçun evlilik birliği sırasında işlenmiş olması gerekiyor. Ayrıca da suç nedeniyle yaşadıkları ortak hayatın çekilemez olması da gerekenler arasında yer alıyor.

Uyuşturucu Ticareti Nedeniyle Boşanmalar

Yüz kızartıcı suç kapsamına giren uyuşturucu ticareti bir boşanma sebebi olarak görülmeyebilir. Uyuşturucu ticareti nedeniyle boşanma haysiyetsiz yaşam sürme nedeniyle boşanma tanımının içinde yer aldığı emsalleri de mevcuttur. Bu nedenle uyuşturucu ticareti nedeniyle boşanma davası eşin madde bağımlısı olması ve bu bağımlılığın evliliği çekilemez hale getirmesi nedeniyle haysiyetsiz yaşam sürmesine yol açtığı gösterilerek boşanma davası açılır. Bu tür davalarda davranışın devamlılığı esastır.  Bu suç nedeniyle bir boşanma gerçekleştirilmek isteniyorsa suçun evlilik birliği içinde işlenmiş ve ortak hayatı çekilemez hale getirmiş olması da gerekiyor. Boşanmanın başlı başına yeni bir düzen ve zorlu bir süreç olduğunu da aklınızdan çıkarmamanız da unutmamanız gerekenler arasında yer aldığını da hatırlatalım.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir