Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davaları 2021

Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma Davaları 2021

Zina (aldatma) nedeniyle boşanma davaları 2021, evli bir kadın ya da erkeğin, eşi dışındaki bir kişi ile isteyerek cinsel ilişkiye girmesi durumunda boşanma avukatı yardımıyla açılmaktadır. Açılan davada hakimin kararı için zinanın bir kereliğine mahsus yapılmış olması yeterlidir. Eğer çekişmeli bir boşanma davası açılmak isteniyorsa, davalı tarafın kusurlu olduğu düşünülen yanlarının mahkemeye sunulması gerekmektedir. Bu açıdan telefon ya da otel kayıtları gibi deliller sunulabilmektedir. Ancak sunulmaması gerekilen ve özel hayata saygının ihlal edildiği durumlar ile karşılaşmamak adına boşanma avukatı seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Eğer davacı kişi bu durumu affederse, bu kişinin dava hakkı olmamaktadır.

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davası Açmanın Şartları

Boşanma davası açabilmek için zinanın bir kez gerçekleşmiş olması, dava açabilmek için yeterli bir sebeptir. Aynı zamanda eşler arasında geçerli olan bir evlilik ilişkisinin olması gerekmektedir. Resmi şekilde evli olmayan kişiler, bu açıdan dava açamazlar. Aldatma sebebiyle boşanma davası açabilmenin bir diğer şartı ise cinsel ilişkinin yaşanılmış olmasıdır. Bir eşin başka bir kişiyi öpmesi ya da başka bir kişiye mesaj atması eylemleri zina sayılmamaktadır. Ayrıca karşı tarafın hemcinsi ile ilişkiye girmiş olması durumunda zina sebebiyle boşanma davası açılamamaktadır. Böyle bir durumda, haysiyetsiz hayat sürme sebebine dayanarak boşanma davası açılabilmektedir. Bir diğer şart ise zina eden kişinin kusurlu olmasının gerektiğidir. Bu açıdan iradenin başka bir kişinin zoruyla kaybedilmesi durumunda cinsel ilişkiye girilmesi zina sebebiyle boşanma davasının açılması için bir sebep değildir.

Zina (Aldatma) Sebebiyle Boşanma Davasında Süre

Boşanma avukatı ile açılan davalar, zina nedeniyle açıldığı için çekişmeli boşanma davası özelliğine sahiptir. Bu açıdan davanın süresi, delillerin sayısı ve niteliğine bağlıdır. Aynı şekilde otel kayıtlarının mahkemeye verilmesi durumunda, ilgili yerlere müzekkerenin yazılması gerekmektedir. Bu açıdan yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesi, dava süresini uzatmaktadır. Delil olarak tanıkların kullanılması durumunda ise bir duruşma boyunca kaç tane tanığın dinlenebileceği durumuna göreduruşma sayısı değişmektedir. Tüm bu açılardan zina sebebiyle boşanma davasının süresi 1 ile 1.5 yıl arasında sürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir