Arabuluculuk Ücreti Ne Kadardır?

Arabuluculuk Ücreti Ne Kadar?

Birçok anlaşmazlık artık arabuluculuk hizmetleri ile çözülüyor ve uzun mahkeme süreçlerine gerek kalmadan sonuca ulaşılıyor. Tabii bu yönteme başvurmak isteyenlerin aklına ilk olarak arabuluculuk ücreti ne kadardır tarzında sorular geliyor. İsterseniz konumuzun ayrıntılarını paylaşmadan önce arabuluculuk kanunu ve ilgili yönetmelikler sayesinde nasıl bir avantaj elde edeceğiniz konusunda sizleri aydınlatalım. daha sonra konumuza ayrıntılı şekilde devam edelim. 6325 sayılı yasaya göre şekillenen ve gerek mahkemelerin iş yükünün azaltılması, gerekse tarafların çok daha hızlı sonuca ulaşmalarını sağlayan bu kanun sayesinde hiç dava açılmadan veya mevcut bir davanın hemen bitmesi açısından çözüme kolayca ulaşmak mümkün olabiliyor.

Arabuluculuk Ücreti Ne Kadardır?
Arabuluculuk Ücreti Ne Kadardır?

Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Kanunu Önemli Bir Avantaj

Elbette hukuki uyuşmazlıklarda arabuluculuk kanunu sayesinde taraflar önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin olası mahkeme masrafları, vekalet ücretleri ve harçlar gibi pek çok harcamanın önüne geçilmesi açısından mümkünse bu kanundan faydalanmanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. İzninizle hemen bir önemli not daha paylaşalım. Bu yasal yöntemden iki farklı şekilde yararlanabiliyorsunuz. İsterseniz hemen bu iki başlığın neler olduğuna bakalım. Çünkü bu kanuna göre bazı davalar zaten arabulucuya gitmeden açılamıyor.

  • İhtiyari Arabuluculuk- Bu arabuluculuk türünde herhangi bir zorunluluk bulunmaz ve özel hukuk uyuşmazlıklarında tarafların konsensüs halinde başvurdukları bir durum vardır. bu arabuluculuk türünde aranan en önemli kriter uyuşmazlığın tüm taraflarının rızasıdır. Dolayısıyla karşılıklı arabuluculuğa gidilmesi gerekecektir. Elbette kamuyu ilgilendiren ceza veya çocukların velayeti ile ilgili davalar bu kapsam dışında kalıyor
  • Zorunlu Arabuluculuk-adından da anlaşılacağı gibi mahkemelerde dava açmadan önce başvurulması gereken bir yöntemdir. Örneğin firmalar arası ticari anlaşmazlıklar (6102 Türk Ticaret Kanunu 5-a maddesi kapsamına girenler), çalışma yaşamında fazla mesai ücreti, maaş, kıdem veya ihbar tazminatı gibi meselelerde zorunlu arabuluculuk hizmetlerinden yararlanmadan direkt olarak mahkeme açılamıyor.

Arabuluculuk Sistemi Hakkında Sormak İstedikleriniz İçin Lütfen Arayınız

Lütfen web sayfamızda yer alan telefon numaraları üzerinden hukuk büromuza ulaşarak başta arabuluculuk sistemi olmak üzere diğer tüm hizmetlerimiz hakkında sormak istediklerinizi bizlere aktarınız. Ayrıca arabuluculuk ücreti her dava için farklı bir tarifeye sahip olduğu olduğundan maalesef standart bir ücret vermemiz mümkün olamıyor. Ancak hukuk büromuzun tüm hizmetlerinin makul seviyelerde fiyatlara sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz efendim. Esenlikler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir