Cinsel Taciz Suçu ve Cezası Nedir?

Cinsel Taciz Suçu ve Cezası Nedir?

Cinsel taciz suçu, kişinin cinsel isteklerini tatmin etmeyi amaçlayarak bedensel temas olmadan bir bireyi rahatsız etmesidir.

Cinsel Taciz Suçu Nedir?

Sözlü taciz olarak bilinen davranış biçimi cinsel taciz suçu örneği olarak gösterilebilir. Cinsel taciz suçu sosyal medya, telefon ya da benzeri bir yöntemle suça maruz kalan kişiye ulaşılarak da işlenebilir. Kasten ve cinsel amaçlı hareket edilerek rahatsızlığın ortaya çıkarılması suçun oluşması için yeterlidir. Türk Ceza Kanunu’nunda 105. madde cinsel taciz suçları kanun maddesidir.

İşlenen suçun cinsel taciz suçu kapsamında olabilmesi için mağdurun bedenine herhangi bir temas olmaması gerekmektedir. Bedensel temas olan durumlarda işlenen suç Cinsel Saldırı Suçu kapsamındadır ve Türk Ceza Kanunu’nun 102. maddesi kapsamındadır. Cinsel Taciz Suçu Teşkil eden davranışlar alınan Yargıtay kararı ile tespit edilmiştir:

–           Öpücük atmak

–           Cinsel ilişki teklifi

–           Cinsel organı göstermek

–           Telefon aracılığıyla cinsel içerikli sözler söylemek

–           Sosyal Medya veya benzeri mesajlaşma platformları üzerinden cinsel içerikli mesajlar yollamak cinsel taciz suçu teşkil eden davranışlar arasında gösterilebilir.

Cinsel Taciz Suçu Cezası Nedir?

Cinsel taciz suçu, Basit Cinsel Suçun Cezası ve Nitelikli Cinsel Taciz Suçunun Cezası olarak iki farklı başlık olarak incelenmektedir.

  • Basit Cinsel Suçun Cezası

Cinsel tacize maruz kalan kişinin şikayetiyle, suçu işleyen üç aydan iki yıla kadar hapis yada para cezasına çarptırılır.  Suçun bir çocuğa karşı işlenmesi durumunda suçu işleyen altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

  • Nitelikli Cinsel Taciz Suçunun Cezası

Nitelikli cinsel taciz suçu barındıran davranışlar,

  • Kamu görevinin vermiş olduğu yetkinin kullanılması,
  • Aile içi ilişkilerden yararlanılması,
  • Eğitmen, bakıcı veya benzeri görevi olan kişilerin gözetimindeki kişilere cinsel tacizde bulunması,
  • İşyeri hiyerarşisini kullanarak cinsel taciz içeren davranışlarda bulunulması,
  • Elektronik haberleşme ya da posta aracılığıyla cinsel taciz içeren davranışlarda bulunulması şeklinde sıralanabilir.

Yukarıda sıralanan nitelikli cinsel taciz unsuru bulunan vakalara verilecek ceza yarı oranda arttırılır. Cinsel tacize maruz kalan bireyin taciz vakası sebebiyle okulundan, işyerinden ayrılması durumu mevcutsa suçun cezası en az 1 yıldır. Cinsel taciz vakası çocuğa karşı işlendiği takdirde en az 6 ay olmak suretiyle 3 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir