Sabıka (Adli Sicil) Kaydı ve Arşiv Kaydı Nasıl Silinir?

Ceza ve güvenlik tedbirleriyle ilişkili bilgilerin kaydedildiği sistem adli sicil sistemidir. Sabıka (adli sicil) sicil kaydı bilgilerinde işlenecek bilgiler:

-Hapis cezaları,

-Tamamlanmış hapis cezaları,

-Ertelenen hapis cezaları,

-Adli para cezaları,

-Belirli bir meslek ya da sürücü ehliyetinden mahrumiyet durumları,

-Şikayetin geri alınması ve pişmanlık sebebiyle verilen adli kararlar şeklinde sıralanabilir.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sildirilir?

-İlgili cezanın infazının tamamlanması,

-Hükümlülüğü ortadan kaldırma şikayetin geri alınması veya etkin pişmanlık

-Cezanın zamanaşımının dolması

-Genel af

Yukarıdaki şartların uygunluğu durumunda sabıka (adli sicil) sicil kaydı bilgilerinin silinmesi için yasal süreç başlatılabilir. İlgili süreç bir avukat tarafından ya da kişinin kendisi tarafından başlatılabilir. Başvuru yapılabilmesi için ilgili cezanın hükümlerinin yerine getirildiği veya tamamlandığıyla ilgili belgeler mevcut olmalıdır.

Arşiv Kaydı Ne Zaman Silinir?

Adli arşiv kaydı ceza süreci tamamlanmış sabıka (adli sicil) sicil kaydı bilgilerinin tutulduğu arşivdir. Adli arşiv kaydının silinme süreci adli sicil kaydının silinme sürecine oranla oldukça kapsamlı bir süreçtir. Bir suçun arşiv kaydı arşivinde bulunması için hapis cezası varsa tüm sürenin tamamlanmış olması veya erteleme için tanınan sürenin dolmuş olması gerekir. Para cezaları ödenmiş olmalıdır. Bu şartlara sahip sabıka kaydı adli arşiv kaydına dönüşmüştür. Adli sicil arşiv kaydı tüm zamanlara ait infaz süreci tamamlanmış hükümlülüklerin kaydının tutulduğu arşivdir. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından dikkate alınan işlenen suçlarla ilgili arşiv kaydıdır.

Örnek olarak ehliyet belgesi, silah ruhsatı, siyasi parti adaylığı, kamu kuruluşuna iş başvuruları sırasında adli sicil arşiv kaydı incelenir. Adli sicil arşiv kaydı kişiye özel bilgiler içermesi sebebiyle Adli Sicil Kanununun belirlediği şekilde, kişinin kendi, yetkilendirilmiş vekili, kovuşturma veya soruşturma kapsamı olarak hakim, savcı, ilgili seçim kurulları, kamu kurum ve kuruluşları haricinde paylaşılmaz.

Arşiv kaydı;

  • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı koşuluyla on beş yıl geçmesiyle,
  • Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı olmadan otuz yıl geçmesiyle,
  • Kaydın arşivlenmesinin üzerinden beş yıl geçmesiyle tamamen silinir.

Arşiv kaydının silinmesi ile ilgili başvurular bir avukat veya kişinin kendisi tarafından takip edilmelidir.

 

One thought on “Sabıka ( Adli Sicil ) Kaydı ve Arşiv Kaydı Nasıl Silinir?”

  1. İyi günler genel af çıkınca kamu davası sonıcunda alınan adli para cezası arşiv kaydından silinir mi? Genel afta cezalar tüm neticeleriyle ortadan kalkar yazıyor ondan sormuştum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir