Trafik Cezası Nereye İtiraz Edilir 2020?

Kural ihlalinden kaynaklanan trafik cezaları kimi zaman haksız bir şekilde kesilmektedir. Bu nedenle sürücüler cezanın haksız olduğu iddiası ile iptal isteminde bulunabilirler. 2020 Trafik Cezası için görevli olan yer mahkemelerdir. Trafik ceza idari bir cezadır bu nedenle itiraz makamı da Sulh Ceza Mahkemeleridir. Cezanın yazıldığı yere bağlı olarak ilgili Sulh Ceza Mahkemesine başvurup cezanın iptali istenebilir.

Trafik Cezası Nereye İtiraz Edilir 2020
Trafik Cezası Nereye İtiraz Edilir 2020

Trafik Cezasına İtiraz Etme Yolları ve Aşamaları

Trafiğin düzenli şekilde işlemesi amacıyla kolluk tarafından sürekli karayolları denetime tabi tutulmaktadır. Bu denetim trafik polislerinin belirli yerlere konumlanması , mobese , radar cihazları gibi uygulamalarla icra edilmektedir. Bu denetimler sonucunda kural ihlali yaratan sürücülere trafik cezası kesilmektedir. Sürücüler kural ihlal etmediklerini düşünüyorsa ve itiraz etmek istiyorlarsa itiraz hakkını kullanarak Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirler. Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde itiraz edilebilir. Trafik ceza itirazı etmek için dilekçe ile birlikte bazı belgelere sahip olmak gerekmektedir:

  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
  • Trafik cezası kesilen araca dair ruhsat belgesinin fotokopisi
  • Araç sahibinin ehliyet ve kimlik kartının fotokopisi

Başvuru sonrasında mahkeme genel olarak duruşmasız şekilde karar verebilir. Ancak bazı olağanüstü şartlar oluşursa mahkeme tarafları dinlemek için belirli bir günde ve saatte çağırabilir. Dinleme sırasında dilerse tarafların avukatları da salonda hazır olabilir.

E-devlet Üzerinden Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinde ve daha öncesinde cezaların iptali için mahkemeye kadar gitme imkanı bulunmayan veya gitmek istemeyenler için de internet üzerinden ceza iptali başvurusu imkanı sağlanmıştır. Devlet hizmetleri alanında birçok hizmet veren e-devlet trafik ceza iptali başvurusunda da kullanılabilir. İlk olarak e-devlet hesabı edinmesi gereken ceza sahibi sonrasında E-devlete giriş yapmaktadır. Bununla birlikte menüde yer alan trafik/idari para cezasına itiraz işlem butonuna tıklanır. Sonrasında cezanın bulunduğu şehir ve Sulh Ceza Mahkemesinin bulunduğu adliye seçilmelidir. İtiraz eden kendi bilgilerini ekledikten sonra kararına itiraz edilen kurum seçilmektedir. Evrakları da ekledikten sonra tutanağın taranmış halini de eklemek gerekmektedir. Tüm bunlar eksiksiz bitirildikten sonra gönderildiğinde UYAP üzerinden itiraz işleme alınmaktadır.

Hukuki her türlü sorunun çözümü için tulinbabaoglan.av.tr adresine başvurabilirsiniz. Hukuki tavsiyeler , mahkeme kararları gibi sorununuza yardımcı olacak pek çok çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir