Size bir telefon kadar yakınız
+90 546 646 70 14

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa 2019

24.04.2019
12 görüntülenme
Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa 2019

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa 2019 yılında nasıl değişti ? Uyuşturucu Yeni Yasa  2019 yılı içerisinde bu davalardan yana ceza alanlar için oldukça kritik öneme sahip. Ankara uyuşturucu davalarına bakan avukatlar arasında yer alan Tülin Babaoğlan Yılmaz sizler için yazdı.

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa 2019

Uyuşturucu cezaları yeni yasa 2019

Uyuşturucu ile yakalanan bir kişinin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak suçundan mı yoksa uyuşturucu ticareti suçundan (uyuşturucu satmak suçu) mı yargılanacağıdır. Günümüzde birçok insan kendisini savunamadığından ve doğru ifade edemediğinden bu konuda mağdur olmakta hatta bazen sadece uyuşturucu kullanan bir kişinin ticaretten yargılandığı olup 10-15 yıl ceza aldığı görülmektedir. Bu sebeple şüphelilerin böyle bir yakalanmanın varlığı halinde hiç zaman kaybetmeden alanında uzman ceza avukatıyla çalışması şarttır.

Uyuşturucu cezaları yeni yasa ile birlikte kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçtan dolayı başlatılan soruşturmada şüpheli hakkında Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilir. Erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanır. Bu süre Cumhuriyet savcısının kararı ile üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilir. Hakkında denetimli serbestlik tedbiri verilen kişi, gerek görülmesi hâlinde denetimli serbestlik süresi içinde tedaviye tabi tutulabilir.

Görüldüğü üzere uyuşturucu madde kullanmak aslında madde metninin özünde inildiğinde suç değildir. Ancak uyuşturucu madde kullanmak için uyarıcı madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak suç sayılmaktadır. Bu sebeple de kanunlarımız ilk kez uyuşturucu maddeyi kullanmak için bulunduran kişilere öncelikle tedavi hakkı tanımaktadır. Kişi denetimli serbestlik kurallarına uyar, herhangi bir ihlal yapmaz ise kamu davası açılmayacaktır.

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa olarak Uyuşturucu madde ticareti suçu ‘nda ise Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Uyuşturucu madde para cezası da yaklaşık 20-40 bin arasına tekabül etmektedir.

Görüldüğü üzere iki suçun cezası arasında kişiyi hürriyetinden yoksun kılacak yıllar ve cidi anlamda ödenecek miktarlar bulunmaktadır. Çoğu zaman uyuşturucu maddeyi sırf kullanmak için alan kişinin ticaretten yargılandığına şahit olunmaktadır. O yüzden her dosyanın münderecatı ayrıca ve titizlikle değerlendirilmeli, uyuşturucu kullanmak mı ticaret mi hangisi olduğu hususunda Yargıtay’ın benimsediği görüşler doğrultusunda savunma yapılmalıdır.

Benimsenen kriterler anlamında, uyuşturucu maddenin bulunduğu yer, uyuşturucu maddenin miktarı, uyuşturucu ile yakalanan kişinin sabıkası, ihbarlar, uyuşturucu maddenin çeşidi, tanıklar, uyuşturucu madde bulunduran kişinin saikinden bahsedilebilir.

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa için tüm bu sayılanlar bir bütün olarak değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir. Ancak belirtmek gerekir ki iki suç arasında çok büyük bir fark olduğundan kriterlerin sağlanmaması yahut çelişkide kalınması halinde kişiye uyuşturucu madde kullanmak için satın almak, bulundurmak suçlarından işlem yapılmalıdır. Aksi halde ceza hukukumuzun evrensel ilkesi olan şüpheden sanık yararlanır ilkesi ihlal sayılacaktır.

Özellikle ceza dosyaları bir kişinin tek başına takip etmesinin, dosya kapsamında daha önceden verilmiş benzer Yargıtay kararlarına hakim olması çok zordur. Bu sebeple de bu suçlardan yargılanan kişilerin mutlaka alanında uzman ceza avukat ‘ları ile çalışmasını tavsiye ederiz. Kişiler dosyaları için güvendikleri en iyi ceza avukatı ile çalışmalıdır.

Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa makalesi İçerisinde Geçen Konular: 

  • Uyuşturucu Cezaları Yeni Yasa 2019
  • Uyuşturucu Cezaları 2019
  • Uyuşturucu Cezaları Kaç Yıl 2019
  • Uyuşturucu Yeni Yasa 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Batuhan dedi ki:

    Arkadasım 4 tane extazy yakalattı hapıs cezası alırmıs ne ceza alır ?

BİR YORUM YAZIN

Enter Captcha Here : *

Reload Image

Bizi Arayın
Yol Tarifi