Ankara Boşanma Avukatı İletişim
+90 546 646 70 14

Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

04.12.2019
1 görüntülenme
Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

 

 YARGITAYDA DEVAM EDEN CEZA DOSYASININ OLMASI MEMUR OLMAYA ENGEL MİDİR?

Müvekkillerimiz ve danışanlarımız tarafından en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi “Yargıtay’da devam eden ceza dosyam var ve bu memur olmama engel olur mu?” dur. İlk derece mahkemelerinde ceza almış kişiler, karara itiraz edip sonunda da temyize gönderdikleri evrede bir sınava giriyor yahut mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekliyor olabilir. Bu durumda da en büyük sıkıntısı dosyasının Yargıtay’da olması ve bozulması yahut onanması durumunda memuriyete engel hallerin olup olmayacağıdır. Hatta hagb almış yahut cezası ertelenmiş kişiler bu konuda internette yaptıkları araştırmada hiçbir sonuç elde edememekte bazen günlerini bazen aylarını bu stres ile geçirmektedirler. Bu sebeple bu konuya açıklık getirmekte fayda görüyoruz.

Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

Öncelikle devlet memuru olacak kişilerde aranan şartları belirtmekte fayda var;

“Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

 1. A) Genel şartlar:
 2. Türk Vatandaşı olmak,
 3. Bu Kanunun 40ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,
 4. Bu Kanunun 41nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,
 5. Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 6. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.
 7. Askerlik durumu itibariyle;
 8. a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 9. b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
 10. c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. 8. güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.
 11. B) Özel şartlar:
 12. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,
 13. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.”

Bu kanun metninden anlaşılması gereken şudur; sizin Yargıtay’da henüz kesinleşmemiş dosyanızın olması memur olmanıza engel değildir. Yahut yine hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı almış olmanız halinde denetim süresi içerisinde hiçbir suça karışmama durumunda suçunuz ortadan kalkacağından memur olmanıza engel olmayacaktır.

Bu aşamada memuriyetinizi sona erdiren halleri de konuşmakta fayda vardır;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memurluğun Sona Ermesi” başlıklı 98. maddesi aşağıdaki şekildedir.

“Devlet memurlarının a) Bu kanun hükümlerine göre memurluktan çıkarılması; b) Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi; c) Memurluktan çekilmesi; ç) İstek, yaş haddi, malüllük sebeplerinden biri ile emekliye ayrılması; d) Ölümü; hallerinde memurluğu sona erer.”

Görüldüğü üzere Yargıtay’da dosyanız devam ederken memur olmanız da herhangi bir engel yoktur. Ancak memur olduktan sonra Yargıtay’daki dosyanız kesinleşir ve kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olunursa memuriyet sona erecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. enes yücel dedi ki:

  iyi günler. henüz hiç mahkemem olmadı mahkeme belirlemek için davayı yargıtaya verdiler. dosyam 7 aydır yrgıtayda idari soruşturma ise bitmek üzere diye bilgi edindim. soruşturma olumlu biterse davanın neticelenmesini kurumum bekler mi yoksa göreve bşlar mıyım. tşk

  1. Dosyanızda görev ya da yetki uyuşmazlığı olduğunu tahmin ediyorum ama dosyayı incelemeden net yorum yapmam mümkün değildir.

 2. Emre Karakurt dedi ki:

  Merhabalar, benim hakkımda 2014 yılında bir kamu davası açıldı. Güvenlik güçlerine hakaret gerekçesiyle, Ancak ilk mahkememde davayı düşürdü. E devlette görünen hiç bir bilgi devam eden dosyam bulunmamakta, bu durumda 2022 yılında gireceğim Kpss sınavında başarılı olmam halinde atanırsam, ve görevden alınırsam kullanabileceğim bir itiraz organı var mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Dosyadan ceza almadı ve beraat eti iseniz KPSS puanınız ile gireceğiniz kurumda sıkıntı yaşamazsınız. Aksi olması halinde çalıştığınız kurumun bağlı olduğu adli yada idari mercilere aşvuru yapmanız gerekir.

 3. Ömer dedi ki:

  Merhaba. Memuriyetten 2 yıl önce yargılanmasına başlayan dosyam yaklaşık 7 sonra bu gün sonuçlandı. İki farklı suçun her birinden 3 yıl 1 ay 15 gün olmak üzere toplamda 6yıl 3 ay ceza onandı. Daha öncesinde (memur olmadan önce) 1 ay tutuklu kaldım. Şimdi de infaz yasası değişikliği nedeniyle onanan cezamın sadece 15 gün yatarı var. Bu durumda memuriyetten ihraç söz konusu olur mu?

  1. memuriyete engel sayılan hapis cezası alınan ceza anlamındadır, yatarın ya da infazın önemi yoktur. Dosyayı incelemeden net bilgi vermemiz mümkün olmasa da söyledikleriniz memuriyete engel hal teşkil eder.

  2. Şevki dedi ki:

   Merhaba.Benim sorum olacaktı.Ben on üç yaşındayken bir mahkemem olmuştu.Mahkeme de ben ceza yemiştim.Dosya Yargıtay da. Şimdi ise Sahil Güvenlik Komutanlığına başvuru yaptım.Guvenlik soruşturmasın da sıkıntı çıkar mı.Cevaplarsaniz sevinirim.

 4. Umut dedi ki:

  Merhaba benim 2016 yılından bu yana uyuşturucu ticareti yapmaktan yargılandığım bir dava mevcut fakat herhangi bir suçum yok kısaca anlatmam gerekirse kargosunu gönderdiğim kolilerin içerisindeki metal parçaların içinde uyuşturucu tespit edilmiş benim bundan haberim yok kargo gönderici kısmında ise benim kimlik ve adres bilgilerim mevcut olmasından dolayı bu olayda bende yargılanmaktayım 4 ay cezaevinde yattım herhangi bir sabıkam yok ve ilk mahkemede tahliye edildim hala bu dava devam etmekte sebebi ise asıl olayın suçlusu olan ve şuan aranmakta olan yabancı uyruklu şahsın bulunamamasından dolayı hala sürüyor… Mahkeme devam etmesine rağmen ben jandarma uzman çavuşluk sınavına başvurdum ve başvurum kabul edildi güvenlik soruşturması yapıldığında bu benim memur olmamı engeller mi sonuçta jandarma da askeri alanda görev yapan bir devlet memuru.

  1. Güvenlik soruşturması anlamında kesinleşmemiş kararlar etki edecek diye kesin bir kaide yoktur. Ama ceza almanız kesin engel hallerini oluşturur.

 5. İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben jandarma personeliyim, üniversite yıllarımda 2015 te fetoya bağlı öğrenci evinde kaldım, hakkımda ihbarda bulunan da aynı evde kalan arkadaşım, ancak ikimiz de herhangi bir bağlantımızın olmadığını sadece maddi imkansızlıktan dolayı kaldığımızı hiçbir şekilde bir yere abone olmadığımızı söyledik bunun için karakola ifade verdim ancak aylardır jandarma mesleğime etki etmedi. Savcılık bile görüşmek istemedi sadece karakola ifadesini versin dedi. Ancak ben jandarma mesleğimi bırakıp memurluğa geçmek istiyorum güvenlik soruşturmam olumsuz çıkar mı ?

  1. hakkınızda yürütülmekte olan bir dosya var ise sadece soruşturma evresinde olması güvenlik soruşturmasını etkilemez ancak güvenlik soruşturmalarında temel kriterler olmadığı için net bir şey söylemek imkansız.

 6. Musa dedi ki:

  Merhaba avukat hanım biz eşimle 2007 yılında kaçarak evledik esimin yası 17 olduğunda ailesi benden sikayetci oldu sonrasında gelin evlendiricez dediler biz evimize döndük eşim ailesine dayanamadı ve onlarla gitti ailesi zorla ifade verdirmişlerdi 3 gün kendim gittim sonra zorla tuttu beni diye arkasında ben nöbetci savciya ifade verdim mahkeme beni tutuksuz yargilamak üzere serbest biraktı arkasından barıstık evlendik mahkemedende beraat ettim ceza almadım içeri girmedim 14 yıldır evliyiz 2 kızımız var gecen hafta adalet bakanlıginda mülakata girdim hersey cok güzel gecti 43 kisi alacaklar 30 kisi var bu dava uyapta beraat olarak gorunuyor memurluk için engel midir cünkü dava cocugun basit istismarı ve kisiyi hurriyetinden yoksun kilma diye acilmisti adli sicil kaydım temiz simdiden cok tsk ederim

  1. Beraat aldığınız bir dosya hukuken güvenlik soruşturması ya da mülakatınıza etki edemez.

 7. Mltya4421 dedi ki:

  Merhabalar sözleşmeli destek personeli olarak kpss puanıyla yerleştirme sonucum açıklandı şuan güvenlik ve arşiv araştırması yapılıyor uyuşturucu madde kullanmaktan 9 ay önce yakalandım ve bana maddeyi satan şahıs yakalandı ve mahkemeye çıkıp ifade verdim onun dışında her hangi bir tebligat ve denetim gelmedi bu dava benim sözleşmeli personel olmama engel olurmu?

  1. davanızın sonucuna göre durum değişir. Hakkınızda kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verildi ise hukuken engel olmaz.

 8. Korkmaz dedi ki:

  16 yaşımdayken karışığım bir kavgada alakam olmadığı halde 3 yıl 4 ay ceza aldım kararda TCK 53 uygulanmasına yer olmadığına yazıyor ssç olarak yargılandım şuan hukuk fakültesine hazırlanıyorum bu durum avukat olmama engel olurmu şuan dosya insinafta karar bozulmazsa 3 yıl 4 ay ceza avukat olmama engel teşkil eder mi

  1. 2 yıl üzerinde hapis cezası almış ya da kanunda sayılan suçlardan ceza aldı iseniz avukat olmanıza engel teşkil eder.

 9. Veysel dedi ki:

  Merhaba. Ben Silahlı terör örgütüne üye olma sucundan mahkemem oldu ve beraat ettim dosya yargıtaya gitti şuan arşiv teslim alındı aşamasında kpss ye hazırlanıyorum güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorun oluşur mu memur olmama engel bir durum var mı? Teşekkür ederim.

 10. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar ben 2015 yılında küçük yaşta içki alıp yakalandığımız için mağdur durumunda kapanmış bir dosyam var bu benim öğretmenlik atamam ile ilgili herhangi bir sorun yaratır mı e devlette gözükmüyor fakat Uyapta gözüküyor bunu sildirebilir miyim

 11. Murat dedi ki:

  Ben bu yıl KPSS gircem ama 2015 te başkasının yerine ehliyet sinavina girmiştim dava açıldı mahkeme suçun kasıtlı olmadığına dair beraat verdi bu mülakatta yada güvenlik soruşturmasinda bana engel çikarirmi dava özel belgede sahtecilik diye geçiyor ama dosya hala yargitayda açık görünüyor

  1. beraat alınan kararlar memuriyete engel olmaz. Ceza çıkması durumunda yeniden değerlendirilmeli.

 12. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Hocam 2 yıl önce kaçakçılıktan dolayı hakkımda ceza dava açıldı ve mahkemeye katıldım kurum zararını ödemem halinde hagb alcam dedi ve kurum zararını ödedim ama mahkemem halen devam ediyor şimdi memur olamak için başvurdum arşiv araştırmasında her hangi bir engel olurmu

 13. Bora dedi ki:

  Mrb Tülin hanım 2016 yılında resmi belgede sahtecilik suçundan yargılandım beraat aldım şuan dostam üst mahkemede öğretmenlik için kpsss ye hazırlanıyorum bu durum ileride engel teskil eder mi teşekkür ederim

 14. Mustafa dedi ki:

  Devlet Memuru Olarak Atandım 2 Aydır Güvenlik Soruşturmam Devam Etmekte Bunun Sebebi İse Geçen Günlerde Yaşamış Olduğum Konu Üzerine Olup Dosyam Olduğu İçinmiş Arkadaşlarımla Beraber Olup Arkadaşımın Tanıdığı Birisini Aldık Arabaya İstediği Yere Bırakmak İçin Üstünde Hap Çıktı Test Verdik Sonuçlar Temiz Geldi Memuriyetliğe Engel Yaratıcak Bi Durum Olur Mu Acaba Bu Konuda

 15. Mustafa dedi ki:

  Devlet Memuru Olarak Atandım 2 Aydır Güvenlik Soruşturmam Devam Etmekte Bunun Sebebi İse Geçen Günlerde Yaşamış Olduğum Konu Üzerine Olup Dosyam Olduğu İçinmiş Arkadaşlarımla Beraber Olup Arkadaşımın Tanıdığı Birisini Aldık Arabaya İstediği Yere Bırakmak İçin Üstünde Hap Çıktı Test Verdik Sonuçlar Temiz Geldi Memuriyetliğe Engel Yaratıcak Bi Durum Olur Mu Acaba Bu Konuda

 16. Mehmet dedi ki:

  İyi günler benim kovuşturma aşamasında devam eden mala zarar verme, birden fazla kişi ile silahlı tehdit suçundan 1 dosyam var jandarma uzman çavuşluğun mülakatına girdim güvenlik soruşturmasında sorun teşkil eder mi Ve daha önce hiç bir suça karışmadım üniversite öğrencisiyim ne ceza alırım ceza alırsam temyize yollamam da sizce sakınca var mı .

 17. Zeynel abidin dedi ki:

  Meraba avukat hanım ben yanımda 3 karton kaçak sigarayla mahkemeye götürüldüm sigaralar kuzenimindi ifademde benim olmadığını söyledim kuzenim se onun olduğunu içmek için aldığını söyledi bana 1150 lira para cezası verdiler onu ödedim o parayı odemiş olmam memuriyetime engel olurmu kpss çalışıyorum bilgi verirseniz sevinirim hala mahkem e de devam ediyor

 18. isa ertaş dedi ki:

  avukat hanım insanları yanlış yönlendiriyorsunuz,ssçlerin işledikleri suçlar adli sicil kayıtlarına işlenmez ve onların çocukken işledikleri suç bilgileri hiçbir surette resmi ve özel kurumlarla paylaşılmaz.Sadece yargı mensupları bu kayıtları görebiliyor.TCK 53 ten muaftırlar.Arkadaşımızın avukat olmasının önünde hiçbir engel yoktur.

 19. Can dedi ki:

  Merhabalar efendim şu an kpss hazırlanıyorum, geçen Hafta madde bulundurmak ve kullanmaktan ifadem alındı daha sonra nöbetçi savcı tarafından imzaladı. Bu durumda hagb mi alırım yoksa kdaek mi?
  Bu kararlar alındıktan sonra 1 yıl denetim verilecek bu süre içerisinde atamam olursa sorun çıkar mı kısaca bu kararlar dahilinde denetim devam ederken memur olabilir miyim? Kısaca evet veya hayır derseniz, aklıma takılan tüm sorunlar ortadan kalkacak ve önümü daha rahat görebileceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

 20. Murat dedi ki:

  Merhaba benim bı davam vardı özel belgede sahtecelik diye başkasının yerine sınava girmiştim mahkeme beraat etti bana sonra başka bir savcı itiraz edip dosyayı Yargıtaya yolladı 7 yıldır dava yargitayda açık bu yıl mülakata gitcem öğretmenlik için engel yaratirmi

 21. Ege dedi ki:

  Merhaba avukat hanım benim sonuçlanmamış davam var bu durum arşiv araştırmasının olumsuz çıkmasına sebep olur mu

 22. Murat dedi ki:

  Merhabalar ben ek ders karşılığı hemşire olarak çalışırken hakkımda kamu görevlisinin sahip olduğu nüfusu kullanarak kasten darp etme diye dava açıldı halen devam ediyor ve şuan kadrolu olarak sağlık bakanlığına atandım güvenlik soruşturmasında bir engel teşkil eder mi cevaplarsanız çok sevinirim

 23. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Avukat Hanım. 2009 yılında zimmet suçuyla 1 yıl 10 ay ceza aldım. Fakat HAGB oldu. Ancak HAGB dolmadan 2 ay kala tehdit suçuyla 3 ay ceza aldım ve para cezasına çevrildi. İkinci suçu işlemem nedeniyle mahkeme açıldı ve savunmam isteniyor. Hüküm tefhim olduktan sonra karara itiraz edip istinafa götürmek istiyorum. Bu aşamada fiili olarak göreve devam etmemde adli ve hukuki olarak bir sakınca var mıdır? Muhtemelen memuriyetten cezası çıkacaktır fakat kovuşturmadan önce gerekli tazmini sağlamam, değer azlığı vs. nedenler var. Ayrıca Ceza avukatı ile önceki zimmet davasını incelediğimizde yargılama aşamasında ve karar aşamasında bariz hatalar mevcuttur. Teşekkür ederim.

 24. Caner36 dedi ki:

  Kolay gelsin ben 3 ay önce arkadasimla beraber kavga ettik kavga ettigimiz taraf bizi hirsizlikla sucladi dosyamiz hırsızlığa teşebbüs olarak gecti savciliga gittik bize denetim verdi zaten karşı taraf sikayeti geri cekti ama 10 . Ayda mahkemiz var bise olmaz diyolar sicilimizde bise yok acaba güvenlik sorusturmasina bise yapar mi

Bizi Arayın
Yol Tarifi