Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

 

 YARGITAYDA DEVAM EDEN CEZA DOSYASININ OLMASI MEMUR OLMAYA ENGEL MİDİR?

Müvekkillerimiz ve danışanlarımız tarafından en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi “Yargıtay’da devam eden ceza dosyam var ve bu memur olmama engel olur mu?” dur. İlk derece mahkemelerinde ceza almış kişiler, karara itiraz edip sonunda da temyize gönderdikleri evrede bir sınava giriyor yahut mülakat sonuçlarının açıklanmasını bekliyor olabilir. Bu durumda da en büyük sıkıntısı dosyasının Yargıtay’da olması ve bozulması yahut onanması durumunda memuriyete engel hallerin olup olmayacağıdır. Hatta hagb almış yahut cezası ertelenmiş kişiler bu konuda internette yaptıkları araştırmada hiçbir sonuç elde edememekte bazen günlerini bazen aylarını bu stres ile geçirmektedirler. Bu sebeple bu konuya açıklık getirmekte fayda görüyoruz.

Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?
Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?

Öncelikle devlet memuru olacak kişilerde aranan şartları belirtmekte fayda var;

“Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

 1. A) Genel şartlar:
 2. Türk Vatandaşı olmak,
 3. Bu Kanunun 40ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,
 4. Bu Kanunun 41nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak,
 5. Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 6. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.
 7. Askerlik durumu itibariyle;
 8. a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 9. b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
 10. c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak. 8. güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.
 11. B) Özel şartlar:
 12. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,
 13. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.”

Bu kanun metninden anlaşılması gereken şudur; sizin Yargıtay’da henüz kesinleşmemiş dosyanızın olması memur olmanıza engel değildir. Yahut yine hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı almış olmanız halinde denetim süresi içerisinde hiçbir suça karışmama durumunda suçunuz ortadan kalkacağından memur olmanıza engel olmayacaktır.

Bu aşamada memuriyetinizi sona erdiren halleri de konuşmakta fayda vardır;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Memurluğun Sona Ermesi” başlıklı 98. maddesi aşağıdaki şekildedir.

“Devlet memurlarının a) Bu kanun hükümlerine göre memurluktan çıkarılması; b) Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi; c) Memurluktan çekilmesi; ç) İstek, yaş haddi, malüllük sebeplerinden biri ile emekliye ayrılması; d) Ölümü; hallerinde memurluğu sona erer.”

Görüldüğü üzere Yargıtay’da dosyanız devam ederken memur olmanız da herhangi bir engel yoktur. Ancak memur olduktan sonra Yargıtay’daki dosyanız kesinleşir ve kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olunursa memuriyet sona erecektir.

46 thoughts on “Yargıyda Devam Eden Ceza Dosyasının Olması Memur Olmaya Engel midir?”

 1. iyi günler. henüz hiç mahkemem olmadı mahkeme belirlemek için davayı yargıtaya verdiler. dosyam 7 aydır yrgıtayda idari soruşturma ise bitmek üzere diye bilgi edindim. soruşturma olumlu biterse davanın neticelenmesini kurumum bekler mi yoksa göreve bşlar mıyım. tşk

   1. Hocam merhaba benim açtığım babalık davası dosyam var 2 senedir sürüyo sonuçlanmadı kpss ile atanmamda güvenlik soruşturmasında bi engel olurmu bu

   2. Avukat hanım, bir üniversite de doçent bir kişi o üniversite de bir birimin müdürüydü. Ve bir feto soruşturması dolayısı ile 1 hafta gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Üniversite yönetimi kendisini görevlerden el çektirdi, kamu oyunu bu şekilde bilgilendirdiler. Bu kişinin müdürlük yaptığı birimden adını okulun sitesinden sildiler. Şimdi ise dava dosyası açık iken öğrendik ki bu kişi sitede ismi gözükmediği halde nasıl oluyor da görevine halihazırda müdür olarak devam edebiliyor. Bu kamuoyunu yanıltmak değil midir ve rektörün bu feto şüphelisini halâ görevine devam ettirmesi suç değil midir?

 2. Merhabalar, benim hakkımda 2014 yılında bir kamu davası açıldı. Güvenlik güçlerine hakaret gerekçesiyle, Ancak ilk mahkememde davayı düşürdü. E devlette görünen hiç bir bilgi devam eden dosyam bulunmamakta, bu durumda 2022 yılında gireceğim Kpss sınavında başarılı olmam halinde atanırsam, ve görevden alınırsam kullanabileceğim bir itiraz organı var mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 3. Merhaba. Memuriyetten 2 yıl önce yargılanmasına başlayan dosyam yaklaşık 7 sonra bu gün sonuçlandı. İki farklı suçun her birinden 3 yıl 1 ay 15 gün olmak üzere toplamda 6yıl 3 ay ceza onandı. Daha öncesinde (memur olmadan önce) 1 ay tutuklu kaldım. Şimdi de infaz yasası değişikliği nedeniyle onanan cezamın sadece 15 gün yatarı var. Bu durumda memuriyetten ihraç söz konusu olur mu?

  1. Merhaba.Benim sorum olacaktı.Ben on üç yaşındayken bir mahkemem olmuştu.Mahkeme de ben ceza yemiştim.Dosya Yargıtay da. Şimdi ise Sahil Güvenlik Komutanlığına başvuru yaptım.Guvenlik soruşturmasın da sıkıntı çıkar mı.Cevaplarsaniz sevinirim.

 4. Merhaba benim 2016 yılından bu yana uyuşturucu ticareti yapmaktan yargılandığım bir dava mevcut fakat herhangi bir suçum yok kısaca anlatmam gerekirse kargosunu gönderdiğim kolilerin içerisindeki metal parçaların içinde uyuşturucu tespit edilmiş benim bundan haberim yok kargo gönderici kısmında ise benim kimlik ve adres bilgilerim mevcut olmasından dolayı bu olayda bende yargılanmaktayım 4 ay cezaevinde yattım herhangi bir sabıkam yok ve ilk mahkemede tahliye edildim hala bu dava devam etmekte sebebi ise asıl olayın suçlusu olan ve şuan aranmakta olan yabancı uyruklu şahsın bulunamamasından dolayı hala sürüyor… Mahkeme devam etmesine rağmen ben jandarma uzman çavuşluk sınavına başvurdum ve başvurum kabul edildi güvenlik soruşturması yapıldığında bu benim memur olmamı engeller mi sonuçta jandarma da askeri alanda görev yapan bir devlet memuru.

 5. Merhaba ben jandarma personeliyim, üniversite yıllarımda 2015 te fetoya bağlı öğrenci evinde kaldım, hakkımda ihbarda bulunan da aynı evde kalan arkadaşım, ancak ikimiz de herhangi bir bağlantımızın olmadığını sadece maddi imkansızlıktan dolayı kaldığımızı hiçbir şekilde bir yere abone olmadığımızı söyledik bunun için karakola ifade verdim ancak aylardır jandarma mesleğime etki etmedi. Savcılık bile görüşmek istemedi sadece karakola ifadesini versin dedi. Ancak ben jandarma mesleğimi bırakıp memurluğa geçmek istiyorum güvenlik soruşturmam olumsuz çıkar mı ?

 6. Merhaba avukat hanım biz eşimle 2007 yılında kaçarak evledik esimin yası 17 olduğunda ailesi benden sikayetci oldu sonrasında gelin evlendiricez dediler biz evimize döndük eşim ailesine dayanamadı ve onlarla gitti ailesi zorla ifade verdirmişlerdi 3 gün kendim gittim sonra zorla tuttu beni diye arkasında ben nöbetci savciya ifade verdim mahkeme beni tutuksuz yargilamak üzere serbest biraktı arkasından barıstık evlendik mahkemedende beraat ettim ceza almadım içeri girmedim 14 yıldır evliyiz 2 kızımız var gecen hafta adalet bakanlıginda mülakata girdim hersey cok güzel gecti 43 kisi alacaklar 30 kisi var bu dava uyapta beraat olarak gorunuyor memurluk için engel midir cünkü dava cocugun basit istismarı ve kisiyi hurriyetinden yoksun kilma diye acilmisti adli sicil kaydım temiz simdiden cok tsk ederim

 7. Merhabalar sözleşmeli destek personeli olarak kpss puanıyla yerleştirme sonucum açıklandı şuan güvenlik ve arşiv araştırması yapılıyor uyuşturucu madde kullanmaktan 9 ay önce yakalandım ve bana maddeyi satan şahıs yakalandı ve mahkemeye çıkıp ifade verdim onun dışında her hangi bir tebligat ve denetim gelmedi bu dava benim sözleşmeli personel olmama engel olurmu?

 8. 16 yaşımdayken karışığım bir kavgada alakam olmadığı halde 3 yıl 4 ay ceza aldım kararda TCK 53 uygulanmasına yer olmadığına yazıyor ssç olarak yargılandım şuan hukuk fakültesine hazırlanıyorum bu durum avukat olmama engel olurmu şuan dosya insinafta karar bozulmazsa 3 yıl 4 ay ceza avukat olmama engel teşkil eder mi

 9. Merhaba. Ben Silahlı terör örgütüne üye olma sucundan mahkemem oldu ve beraat ettim dosya yargıtaya gitti şuan arşiv teslim alındı aşamasında kpss ye hazırlanıyorum güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorun oluşur mu memur olmama engel bir durum var mı? Teşekkür ederim.

 10. Merhabalar ben 2015 yılında küçük yaşta içki alıp yakalandığımız için mağdur durumunda kapanmış bir dosyam var bu benim öğretmenlik atamam ile ilgili herhangi bir sorun yaratır mı e devlette gözükmüyor fakat Uyapta gözüküyor bunu sildirebilir miyim

 11. Ben bu yıl KPSS gircem ama 2015 te başkasının yerine ehliyet sinavina girmiştim dava açıldı mahkeme suçun kasıtlı olmadığına dair beraat verdi bu mülakatta yada güvenlik soruşturmasinda bana engel çikarirmi dava özel belgede sahtecilik diye geçiyor ama dosya hala yargitayda açık görünüyor

 12. Merhaba Hocam 2 yıl önce kaçakçılıktan dolayı hakkımda ceza dava açıldı ve mahkemeye katıldım kurum zararını ödemem halinde hagb alcam dedi ve kurum zararını ödedim ama mahkemem halen devam ediyor şimdi memur olamak için başvurdum arşiv araştırmasında her hangi bir engel olurmu

 13. Mrb Tülin hanım 2016 yılında resmi belgede sahtecilik suçundan yargılandım beraat aldım şuan dostam üst mahkemede öğretmenlik için kpsss ye hazırlanıyorum bu durum ileride engel teskil eder mi teşekkür ederim

  1. ,benim şuan istinafta bir tane dosyam var mahkemenin verdiği ceza 5 ay hapis bu durum memur olmama yada güvenlik soruşturmam da engel olurmu

 14. Devlet Memuru Olarak Atandım 2 Aydır Güvenlik Soruşturmam Devam Etmekte Bunun Sebebi İse Geçen Günlerde Yaşamış Olduğum Konu Üzerine Olup Dosyam Olduğu İçinmiş Arkadaşlarımla Beraber Olup Arkadaşımın Tanıdığı Birisini Aldık Arabaya İstediği Yere Bırakmak İçin Üstünde Hap Çıktı Test Verdik Sonuçlar Temiz Geldi Memuriyetliğe Engel Yaratıcak Bi Durum Olur Mu Acaba Bu Konuda

 15. Devlet Memuru Olarak Atandım 2 Aydır Güvenlik Soruşturmam Devam Etmekte Bunun Sebebi İse Geçen Günlerde Yaşamış Olduğum Konu Üzerine Olup Dosyam Olduğu İçinmiş Arkadaşlarımla Beraber Olup Arkadaşımın Tanıdığı Birisini Aldık Arabaya İstediği Yere Bırakmak İçin Üstünde Hap Çıktı Test Verdik Sonuçlar Temiz Geldi Memuriyetliğe Engel Yaratıcak Bi Durum Olur Mu Acaba Bu Konuda

 16. İyi günler benim kovuşturma aşamasında devam eden mala zarar verme, birden fazla kişi ile silahlı tehdit suçundan 1 dosyam var jandarma uzman çavuşluğun mülakatına girdim güvenlik soruşturmasında sorun teşkil eder mi Ve daha önce hiç bir suça karışmadım üniversite öğrencisiyim ne ceza alırım ceza alırsam temyize yollamam da sizce sakınca var mı .

 17. Meraba avukat hanım ben yanımda 3 karton kaçak sigarayla mahkemeye götürüldüm sigaralar kuzenimindi ifademde benim olmadığını söyledim kuzenim se onun olduğunu içmek için aldığını söyledi bana 1150 lira para cezası verdiler onu ödedim o parayı odemiş olmam memuriyetime engel olurmu kpss çalışıyorum bilgi verirseniz sevinirim hala mahkem e de devam ediyor

 18. avukat hanım insanları yanlış yönlendiriyorsunuz,ssçlerin işledikleri suçlar adli sicil kayıtlarına işlenmez ve onların çocukken işledikleri suç bilgileri hiçbir surette resmi ve özel kurumlarla paylaşılmaz.Sadece yargı mensupları bu kayıtları görebiliyor.TCK 53 ten muaftırlar.Arkadaşımızın avukat olmasının önünde hiçbir engel yoktur.

 19. Merhabalar efendim şu an kpss hazırlanıyorum, geçen Hafta madde bulundurmak ve kullanmaktan ifadem alındı daha sonra nöbetçi savcı tarafından imzaladı. Bu durumda hagb mi alırım yoksa kdaek mi?
  Bu kararlar alındıktan sonra 1 yıl denetim verilecek bu süre içerisinde atamam olursa sorun çıkar mı kısaca bu kararlar dahilinde denetim devam ederken memur olabilir miyim? Kısaca evet veya hayır derseniz, aklıma takılan tüm sorunlar ortadan kalkacak ve önümü daha rahat görebileceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

 20. Merhaba benim bı davam vardı özel belgede sahtecelik diye başkasının yerine sınava girmiştim mahkeme beraat etti bana sonra başka bir savcı itiraz edip dosyayı Yargıtaya yolladı 7 yıldır dava yargitayda açık bu yıl mülakata gitcem öğretmenlik için engel yaratirmi

 21. Merhaba avukat hanım benim sonuçlanmamış davam var bu durum arşiv araştırmasının olumsuz çıkmasına sebep olur mu

 22. Merhabalar ben ek ders karşılığı hemşire olarak çalışırken hakkımda kamu görevlisinin sahip olduğu nüfusu kullanarak kasten darp etme diye dava açıldı halen devam ediyor ve şuan kadrolu olarak sağlık bakanlığına atandım güvenlik soruşturmasında bir engel teşkil eder mi cevaplarsanız çok sevinirim

 23. Merhaba Avukat Hanım. 2009 yılında zimmet suçuyla 1 yıl 10 ay ceza aldım. Fakat HAGB oldu. Ancak HAGB dolmadan 2 ay kala tehdit suçuyla 3 ay ceza aldım ve para cezasına çevrildi. İkinci suçu işlemem nedeniyle mahkeme açıldı ve savunmam isteniyor. Hüküm tefhim olduktan sonra karara itiraz edip istinafa götürmek istiyorum. Bu aşamada fiili olarak göreve devam etmemde adli ve hukuki olarak bir sakınca var mıdır? Muhtemelen memuriyetten cezası çıkacaktır fakat kovuşturmadan önce gerekli tazmini sağlamam, değer azlığı vs. nedenler var. Ayrıca Ceza avukatı ile önceki zimmet davasını incelediğimizde yargılama aşamasında ve karar aşamasında bariz hatalar mevcuttur. Teşekkür ederim.

 24. Kolay gelsin ben 3 ay önce arkadasimla beraber kavga ettik kavga ettigimiz taraf bizi hirsizlikla sucladi dosyamiz hırsızlığa teşebbüs olarak gecti savciliga gittik bize denetim verdi zaten karşı taraf sikayeti geri cekti ama 10 . Ayda mahkemiz var bise olmaz diyolar sicilimizde bise yok acaba güvenlik sorusturmasina bise yapar mi

 25. Merhabalar
  İzmir 49.asliyeden beraat aldım. Avukat istinafa götürdü. Devlet memurluğu için 3 yıldır güvenlik soruşturmam olumsuz geçiyor. Geçen hafta sözlü mülakata girdim ve geçen hafta beraat aldım. Gerekçeli karar elime ulaştı. Fakat avukat istinafa taşıdı. Elimde bulunan gerekçeli beraat kararına rağmen güvenlik soruşturmam olumsuz geçer mi?

 26. erkek arkadaşımın 2019 yılında uyuşturucu ticareti yapmaktan mahkemesi görülmüş lakin beraat almış, ben emniyette rütbeliyim ileride evlenmemiz durumunda benim rütbe atlamama sıkıntısı olur mu? erkek arkadaşım devlet memurluğuna girebilir mi?

 27. Kolay gelsin. Benim telefonuma imei attırdığım için devam eden bir soruşturmam var. Şu an sürüyor. Memuriyeti kazandım güvenlik soruşturması başladı. Bu durum sorun teşkil ediyor mu memuriyete ?

 28. Iyi çalışmalar benim bir sorum olacaktı memuriyet öncesi calistigim özel kurumda sigortam calistigim yer değilde başka bir yerde yapılmış ben bunu sgk nın çalışıyor gösterdiğim yerin sahte olarak tesbit edip prim gunlerimin silinmesi ile öğrendim sgk ayrıca hakkımda sahtecilik sucundan dava açmış dava devam etmekte davanın devam etmesi memuriyetime engel midir değilse idari soruşturma yapılır mı hakkında hizmet gereği atama yapılmasına neden olur mu

 29. Hayırlı günler. Memurdum ve ihraç edildim. Ihrac kararını idari mahkemeye götürüp kazandım. Ihrac davasını kazanmadan önce, ihraç haberi gelince psikolojimi kaybettim ve ihraç edenlere karşı kamu görevlisine hakaret olmak üzere dini değerleri aşağılama gerekçesi ile 1 yıl ertelemeli hapis cezası aldım ve kararı daha istinafa taşımadım. Sadece gerekçeli karar 1 yıl erteleme kararı var. Bu karar neticesine göre idari mahkemede kazanılan Memurluk görevime geri dönebilir miyim? Yoksa idari kurum 1 yıl ertelemeli cezanın istinaf sürecine kadar kesinleşmesini mi beklemelidir? Kesinleşmemiş karar çıkana kadar memurluğa devam eder miyim?

 30. merhaba efendim hakkımda savcılık soruşturması var memur olarak atandığım takdirde güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasında sorun olur mu ?

 31. Merhaba ben geçen sene mart ayında sağlık bakanlığının yapmis olduğu işçi atamasında atandim guvenlik soruşturmasina girdim 2018 inde bir kamerda göründüğüm için mahkemede adim geçti ve ceza aldim yüz kızartıcı bir suç 2022 haziraninda şimdi istinafa gönderdik dosyayi dosya açık bu benim işime engel olurmu ?

 32. Tülin hanım merhaba benim 2016’da hırsızlıktan bir dosyam oldu Bir yıl 8 ay ceza ile birlikte HAGB kararı aldım. Ancak 5 yıl dolmadan yani 2020 aynı şekilde bir davaya karıştım bu davada bir ay tutuklu kaldım ilk mahkemede tahliye olup tekrar mahkeme olunca 1yıl 3 ay ceza aldım dosya şuan Yargıtayda ve 2016 daki HAGB kararıni açıklamadı bu durumda memuriyetim için sorun teşkil eder mi cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir