Avukat Yardımıyla Ne Kadar Sürede Boşanırım?

Avukat Yardımıyla Ne Kadar Sürede Boşanırım?

Boşanma avukatı kişilerin farklı nedenlerden dolayı birlikteliklerine son vermelerine karar vermek istemeleri sonucu açılmak istenilen bir davada kişilerin işlemlerini tamamlamasına yardım eden kişidir. Bu davanın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yani kişilerin ortak karar vererek boşanmak istemelerini içeren davalar çekişmesiz boşanma davaları olarak adlandırılırken; iki tarafın birbirlerinde kusur bulmaları sonucu açmış oldukları dava ise çekişmeli boşanma davaları olarak adlandırılmaktadır. Avukat Yardımıyla Ne Kadar Sürede Boşanırım? sorunun cevabını makalemizde inceleyebilirsiniz.

Avukat yardımıyla boşanma davasının ne kadar süreceğini merak eden kişilerin öncelikle hangi boşanma şekliyle davayı açacaklarının bilinmesi gereklidir. Avukat ise karar verilen davada tazminat miktarı, nafaka miktarı, velayet ve paylaşılması gereken mallar konusunda bir protokol hazırlayarak yetkili olan aile mahkemesine sunmaktadırlar ve davayı açmaktadırlar.

Söz konusu olan davada avukattan yardım alan kişilerin davaları kişilerin üzerinde olan sorumlulukların azaltılmasını sağlamaktadır çünkü avukatlar boşanmak için gerekli olan belgeleri ve protokolleri hazırlayacak ve davayı açacaktır. Kısaca yapılması gereken işlemlerin hepsini avukat yapacağı için davayı açan kişinin yapması gereken bir işlem kalmayacaktır.

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Boşanma avukatı kişilerin boşanma davasının tamamlanmasında kişileri yönlendiren, işlemlerini halletmesine yardımcı olan kişidir. Bu avukatlar kişilerin nafaka, paylaşılması gereken mallar ve tazminat gibi konularda kişilere yardım ederek dava sürecinin en erken şekilde sonlanması için çaba sarf etmektedirler.

Boşanma davası açmak isteyen kişilerden mahkemede yapılacak giderler için harç ödenmesi istenmektedir. Bunun dışında mahkemeye gelen tanıkları dava süresinde yapılması gereken keşifler avukatlara verilmesi gereken ücretin miktarını değiştirebilmektedir.

Avukat Tutulmadan Boşanma Davası Olur Mu?

Boşanma avukatı kişilerin boşanma davalarının profesyonel bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadırlar. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında hazırlanan dava dilekçelerinin çok dikkatli bir şekilde hazırlanması gereklidir. Bu aşamayı kişiler avukat yardımı ile yaptıkları zaman daha kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde atlatabilmektedirler. Bunun yanında boşanma davası açan kişinin hukuki anlamda yetkisi olmayan kişilerin yardımı ile dava dilekçeleri hazırlamaları davanın reddedilmesine neden olacaktır. Bu şekilde bir durumla karşılaşmak isteyen kişilerin avukatlardan yardım almaları tavsiye edilmektedir ancak avukatsız da davalarını açabileceklerini de bilmelilerdir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir