Boşanma Gerçekleşmeden Mal Paylaşımı

Boşanmadan  Önce Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Evlilikler kadar boşanmalarda artık günümüzde olağan bir hak olarak kullanılıyor. Ancak bazı istisnai durumlar bulunabiliyor. Örneğin uyuşmazlıklar ortaya çıktıktan sonra boşanma gerçekleşmeden mal paylaşımı söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hukuk büromuzun profesyonel desteğinden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu alanda bir hayli deneyimli ve uzman avukatlarımız sizlerin yanında oluyor efendim. İsterseniz öncelikle boşanma türlerini birlikte inceleyelim daha sonra konumuzun detaylarını devam edelim.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Hiç kuşkusuz sürdürülebilir bir evlilik istenilen olandır. Fakat boşanmanın zaruri olduğu durumlarda yani kaçınılmaz bir ayrılık söz konusu ise anlaşmalı boşanma davası yolu ile oldukça kısa sürede sonuç alınması mümkündür. Tabii en kısa ve kolay yöntem olan bu dava çeşidinde bir boşanma sözleşmesi imzalanıyor ve bu sözleşme aile mahkemesine mutlaka ulaştırılıyor. Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma davasında hakim tarafların duruşmaya gelerek bu sözleşmeyi teyit etmelerini talep edecektir. Çünkü tarafların baskı altına alınması gibi bir durum söz konusu olabilir ve hakim bizzat kişinin anlaşmayı imzalayıp imzalamadığını bilmek isteyecektir.

Boşanma Gerçekleşmeden Mal Paylaşımı
Boşanma Gerçekleşmeden Mal Paylaşımı

Çekişmeli Boşanma Davası Biraz Uzun Sürüyor

Boşanma davaları arasında süre bakımından orta derecede zaman gerektiren çekişmeli boşanma davası 1 veya 4 yıl arasında değişen dava süresine sahiptir. Elbette evlilik bağının son bulması gerektiğinde bu dönemin başarılı bir şekilde nihayete ermesi için hukuki destek şarttır. Dolayısıyla yasaların sizleri tanımış olduğu hakları kaybetmemek için büromuzun etkin avukatlık hizmetlerinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Bir önemli not daha ilave edelim, hukuk büromuzun gözetimi altında bir boşanma protokolü hazırlayabilir ve bu alandaki deneyimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Eylemli Ayrılık Boşanma Davası

Evlilik birlikteliğinin 3 yıl gibi uzun bir süre ara vermesi durumunda açılacak dava türü olan eylemli ayrılık boşanma davası süre bakımından en uzun boşanma davası olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü 3 yıl Artık tüm bağının koptuğunu ve tarafların bir araya gelmesinin mümkün olmadığını ifade etmektedir. Ayrıca yazı başlığımız olan boşanma gerçekleşmeden mal paylaşımı tüm davalarda sonuçla birlikte gerçekleştiğini hatırlatmış olalım. Dolayısıyla dava sonuçlanmadan evlilik sırasında edinilmiş malların paylaşımı söz konusu değildir. Fakat evlilik öncesinde edinilmiş mallarda tasarruf resmi kayıtlarda adı bulunanındır diyebiliriz. Lütfen aklınıza takılan detaylarla ilgili olarak hukuk büromuzu günün her saatinde aramaktan çekinmeyiniz. Esenlikler diliyoruz

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir