Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ? Boşanmada Erkek Tazminat İsteyebilir mi ? Çalışan Kadın Tazminat Talep Edebilir mi ?

Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ?

Bu hususta yazımıza başlamadan önce mutlaka tazminat hususuna değinmek gerekmektedir. Tazminat, boşanma davasının açılmasından sonra yapılacak kusur araştırmaları ve tespitleriyle hakimin takdir yetkisinde olan bir husustur. Bu anlamda tarafların önemle yapmaları gereken şey evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında kendilerinin kusurlu olmadığını ispat etmeleridir. Bu ispat ise mutlaka alanında uzman boşanma avukatları tarafından yapılmalıdır. Peki konumuza dönersek , boşanma davasında tazminat ödenmezse ne olur ?

Tazminat, maddi ve manevi tazminat olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Boşanmada maddi tazminat, boşanmanın gerçekleşmesi ile yoksulluğa düşecek olan tarafa verilecek olan tazminattır. Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma sebebiyle zedelenecek olan tarafın maddi tazminatı isteyebilmesi için evlilik birliğinin sonlanması ile gelirinde düşüş yaşanacağının kabulü ve tazminat ödeyecek olan kişinin kusurunun ispat edilmiş olması gereklidir. Kısaca tazminat isteyen tarafın kusursuz ya da daha az kusurlu olduğunun ispatı gerekecektir. Aynı durum boşanmada manevi tazminat konusunda da geçerlidir. Daha önceden bahsettiğimiz (bknz. Boşanma makalemiz.) boşanma davasının mutlaka alanında uzman  Ankara boşanma avukatı tarafından takibinin ne derece önemli olduğu bir kez daha görülmektedir. Zira boşanma dava sürecinin kötü yönetilmesi ve kusurlu sayılması halinde karşı taraf hem maddi hem de manevi tazminata hak kazanabilmektedir. Manevi tazminat ise, evlilik birliği süresince yaşanan kişilik haklarına saldırı, üzüntü, keder gibi olaylara istinaden kusursuz ya da daha az kusurlu olan tarafa verilen tazminat türüdür.

Maddi ve manevi tazminatın miktarının belirlenmesi hakimin takdir yetkisindedir. Tarafların sosyal kültürel ekonomik durum araştırmalarının yapılması, mal varlıklarının durumu, gelirleri, kazançları ve sonrasında bakmakla yükümlü oldukları kişiler, giderleri ve evlilik birliği içerisinde yaşanan olaylar bütün bir şekilde değerlendirilerek maddi ve manevi tazminatın miktarına karar verilir.

Boşanma sonrasında karar verilen maddi ve manevi tazminatın ödenmesi için gerekçeli kararın yazılması beklenmelidir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonrasında karar da kesinleşmesine rağmen taraflar tazminatı ödemiyorlar ise tazminat hakkına sahip olan kişi yetkili mercilere başvurarak tazminat alacağı hakkında icra takibi başlatmalıdır.

Boşanmada Erkek Tazminat İsteyebilir mi ?

Boşanma davasında tazminat isteyebilmek için kadın ya da erkek olmanın bir önemi bulunmamaktadır. Her iki tarafta gerekli koşulların sağlanması halinde tazminat isteyebilmektedir. Örneğin Etimesgut boşanma davasında kadın evi terk etmiştir ve başka biriyle yaşıyordur. Uzman boşanma avukatı tarafından açılacak boşanma davasında durumun önemi hakkında hakim ikna edilirse erkek de tazminat isteyebilecektir.

Çalışan Kadın Tazminat Talep Edebilir mi ?

Çalışan kadın boşanırken tazminat alabilir mi ? Maddi ve manevi tazminatın şartları yukarıda detayla anlatıldığı üzere şartlar oluşuyorsa kadın çalışmasına rağmen tazminat alabilir. Maddi tazminat hususunda kadının evlilik birliğinden beklediği menfaatlerin azalacağını ispat etmesi gerekecektir. Ancak manevi tazminat tarafların ekonomik durumlarından tamamen bağımsız olup karşı taraf kusurlu ise kadın çalışsa da çalışmasa da manevi tazminata hak kazanacaktır.

Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur yazımızın sonuna geldik. Boşanma Davaları ile ilgili diğer yazılarımıza blogumuzdan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Boşanma Davasında Tazminat Ödenmezse Ne Olur ?”

  1. Merhabalar Tülin Hanim. 10 yıl önce bosandigim eşimden hala maddi ve manevi tazminatimi alamadım ne yapmalıyım?Ayriyeten bu hakkım ne zamana kadar geçerli onu öğrenmek istiyorum.Hayırlı günler diliyorum..

    1. Maddi ve manevi tazminat hakkında verilmiş bir kararınız var mı yoksa yeni dava mı açmak istiyorsunuz sorunuzdan anlayamadığımız için yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Detaylı bilgi için lütfen 0546 6467014 numaralı hattan bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir