Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir ? boşandıktan sonra baba çocuğu görme hakkı , boşanma sürecinde baba çocuğu görme hakkı

Bizlere sık gelen sorulardan birisi de Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir sorusudur. Boşandıktan sonra baba çocuğu görme hakkı
elde eder mi , boşanma sürecinde baba çocuğu görme hakkı var mıdır bu soruların yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir ?

Boşanma davası esnasında tarafları istekleri doğrultusunda hakim velayet hususunu detaylı bir şekilde değerlendirecektir. İki tarafta velayeti istiyor ise hakim dosya ile ilgili mutlaka bir sosyal hizmet uzmanı ve pedagog görevlendirecek ve çocukla, anne ve babayla yapılan görüşmeler sonrasında çocuğun üstün yararı da gözetilerek velayete karar verilecektir. Velayet kendisine verilmeyen taraf ile çocuk arasında ise kişisel ilişki tesisine karar verilecektir.

Genelde annelerin çocukların bakım ve sorumluluklarıyla daha yakından ilgilendiği varsayıldığından bu hususta babaların çocuklarla ne zaman görüşeceği sıklıkla merak edilen konulardan birisidir. Ancak burada yapılan açıklamalar sadece babalar açısından değil, velayet kendisinde olmayan anne ve babanın çocukla ne zaman görüşeceğine ilişkin açıklamalardır.

Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir ? Velayet kendisinde olmayan baba ya da anne, mahkemenin boşanma davası sonrasında hakimin hükmedeceği karar doğrultusunda çocuğunu görebilecektir. Bu anlamda en önemli husus dava süresince tarafların kendilerini doğru bir şekilde ifade etmiş olmalarıdır. Doğru beyanlarla desteklenen cevap dilekçeleri sonrasında hakim uygun görmesi halinde velayeti vermediği tarafın iş yaşamına, tatil günlerine, isteklerine göre kişisel ilişki tesisi kuracak, çocukları o günlerde görmesine karar verecektir.

Türk hukuk sisteminde sıklıkla ortak velayet benimsendiğinden dava süresince çocukla kişisel ilişki tesisi genelde sosyal hizmet uzmanlarıyla yapılan görüşmelere kadar bekletmektedir. Pedagoglar ve sosyal hizmet uzmanlarının düzenledikleri rapor sonrasında hakim geçici olarak velayetin bir tarafa bırakılmasına ve diğer taraf açısından da kişisel ilişki tesisine karar vermektedir.

Babanın çocuğunu görmesine izin verilen günlerde anne çocuğunu babaya göstermezse yapılacak ilgili şikayet üzerine çocuğu kendisine göstermeyen tarafa tazyik hapsi uygulanmaktadır. Kanun koyucu bu maddeyle çocuğun kendisine gösterilmemesini bir bahane olarak kabul etmemekte, çocuğu göstermeyen tarafa ağır cezalar vermektedir. Bununla da aile birliğinin önemi vurgulanmakta, boşanmanın olması halinde dahi çocuğun kişisel gelişimi gözetilerek anne ya da babayla sürekli iletişim halinde kalması sağlanmaktadır.

Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir yazımızı burada noktalıyoruz. Çocuğunu göremeyen anne ya da babanın bu evrede mutlaka alanında uzman avukatlardan yardım almasını tavsiye etmekteyiz.

Boşanan Baba Çocuğunu Ne Zaman Görebilir yazımız ilginizi çektiyse, bu yazılarımızı da tavsiye ederiz :

 

Sosyal Medya

Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz

Adres: Yeşilova Mah. 4023. Cadde Ser Tower Busidence (kat 12) No: 1/135 Etimesgut / Ankara
Telefon : 0546 646 7014
Mail: [email protected]

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne derece ile giren, avukatlık stajını Ankara’nın önde gelen avukatlık bürolarında yapan Av. Tülin Yılmaz, 2012 yılından bu yana avukatlık yapmaktadır. Boşanma, velayet, nafaka gibi davaları kapsayan aile hukuku, ceza hukuku, icra ve iflas hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, tüketici hukuku ve medeni hukuktan kaynaklı her türlü işlemleri yürüten ofisimizde hukukun birçok alanında hizmet verilmektedir.
Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz
Sosyal Medya
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image